روزنامه ملی انیس

یک کشتی جنگی فرانسوی ماموریت اروپا برای امنیت خلیج فارس را فرماندهی می‌کند

یک سخنگوی نیروهای مسلح فرانسه گفت عملیات اروپا برای امنیت کشتیرانی در منطقه خلیج فارس از ماه آینده و تحت فرماندهی یک کشتی جنگی فرانسوی آغاز خواهد شد.به گزارش خبرگزاری رویترز امریکا با چند کشور دیگر که تاکنون به ائتلاف دریایی آن کشور پیوسته اند از ماه نوامبر عملیات مشترک برای حفاظت از نفتکش‌ها در برابر تهدیدهای ایران را آغاز کرده است.

 ولی فرانسه به این ائتلاف نپیوست و پیشنهاد دهنده یک ماموریت اروپایی جداگانه بوده است.بعد از حمله به چندین نفتکش در خلیج فارس و دریای عمان، امریکا و عربستان، ایران را به دست داشتن در این حملات متهم کردند.

فرانسه و سایر کشورهای اروپایی از جمله آلمان نگران بودند که پیوستن کشورهای اروپایی به ائتلاف دریایی به رهبری امریکا به خصوص در شرایطی که تنش در منطقه افزایش یافته می تواند پیام نادرستی باشد.

کشورهای اروپایی امضا کننده توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران که امریکا سال گذشته از آن خارج شد هنوز طرفدار حفظ این توافق هستند.

سخنگوی نیروهای مسلح فرانسه گفت:«ناو جنگی کوربت از ابتدای سال میلادی آینده در ماموریت اروپایی امنیت کشتیرانی در منطقه خلیج فارس شرکت خواهد کردطی سال جاری تنش در منطقه افزایش یافته، تعدادی از نفتکش‌ها در آبهای خلیج فارس و اطراف تنگه هرمز هدف حمله قرار گرفته اند و امریکا پرسنل و تجهیزات نظامی بیشتری به منطقه اعزام کرده است.

دولت امریکا ایران را مسئول این حملات می داند ولی ایران این اتهام را تکذیب کرده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید