روزنامه ملی انیس

یک فارم بزرگ تکثیر ماهی در کنر ساخته می شود

ریاست زراعت، آبیاری و مالداری کنر در همکاری با بخش خصوصی یک فارم بزرگ ماهی را در این ولایت می سازد.

کارساخت این فارم هفتاد درصد تکمیل شده است و تا دو ماه آینده به بهره‌برداری سپرده می‌شود. این فارم نیازمندی‌های فارم‌های ماهیان گرم‌آبی را در زون شرق برآورده خواهد کرد.

انعام‌الله صاپی رئیس زراعت، آبیاری و مالداری کنر به آژانس باخترگفت که چهار اولویت برای کار و بار زراعتی، باغداری و مالداری در آن ولایت در نظر گرفته شده است که یکی از آن توجه به تولید و پرورش ماهی است، از همین خاطر امسال ساخت فارم بزرگ ماهیان گرم‌آبی را در این ولایت آغاز کردیم، این فارم درکنار تولید چوچه‌ماهی، ظرفیت نگهداری دونیم میلیون ماهی را دارا خواهد بود ، کنر با داشتن منابع آبی فراوان، اقلیم مناسب و موقعیت خوب جغرافیایی،بستر خوبی برای پروش و تولید ماهی است، این کار دست‌آورد بزرگی است.

او گفت: «با در نظر داشت ساخت این فارم سال آینده به صدها تن ماهی تولید خواهیم داشت، نظر به ظرفیت فارم در بار اول چهل تن ماهی تولید می‌کند.»

در عین حال گل‌رحمان آمر مالداری کنر می‌گوید این فارم با سهم وزارت زراعت و بخش خصوصی به هزینه بیست وسه میلیون افغانی ساخته شده است، با آغازفعالیت آن  در سه روز هشت صد هزار چوچه ماهی تولید می‌کند.

به گفته‌ او، سهم وزارت زراعت در ساخت این فارم نود درصد و از بخش خصوصی ده درصد است، «فعلاً چهل وهفت فارم ماهی تجارتی در کنر فعال است، این تعدادفارم ها امسال ۴۷ تن ماهی تولید داشت، با تکمیل کار این فارم سال آینده بیش از صد تن ماهی تولید خواهیم داشت.

با آغاز کار ساخت این فارم روزانه حدود چهل تن در آن کار می‌کنند و بسیاری کارهای دیگر توسط ماشین‌آلات صورت می‌گیرد.

«سه نسل ماهی در این فارم پرورش و تولید می‌شود، ماهی گراس، سلفر و کامون‌کارپ .

این فارم در مساحت ده جریب زمین ساخته شده است، که دارای ساختمان چوچه‌کشی ، ماهی، مادر استاک، نرسری و حدود سی حوض خرد و بزرگ است.»

این فارم تا دو ماه دیگر کارش تکمیل می‌شود و در حوت امسال به تولید چوچه‌ماهی آغاز می‌کند.

رسول خان مالک این فارم می‌گوید «از کمک مالی و تخنیکی وزارت زراعت تشکر می‌کنم، هشت صد هزار افغانی پول این فارم از طرف خودم است، متباقی ازطرف وزارت زراعت برایم داده ‌شده، نتیجه خوب دارد، خیلی خرسندم از این سرمایه‌گذاری برای ما نفع می‌رساند، آرزو دارم که فارم فعال شود و برای ولایت‌های دیگر ماهی صادر کنیم و مشکلات مردم کم شود، هم‌چنان علاقه‌مندی مردم زیاد شده، می‌آیند پرسان می‌کنند که چگونه این فارم را جور کردید، ان شاء‌الله این کار را توسعه می‌دهیم و برای پیش‌رفت آن امیدواریم.                      ا-ب

ممکن است شما دوست داشته باشید