روزنامه ملی انیس

یک اثر باستانی در هانگ کانگ به پوهاند محمد رسول باوری تسلیم داده شد

یک اثرباستانی را که از افغانستان قاچاق شده بود و از جمله آثار منطقه شترک به حساب می آید گریل شاین فرد علاقه مند به افغانستان در هانگ کانگ به پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ تسلیم کرد.

به باور کارشناسان قدمت این اثر به قرن سوم تا چهارم عصر بودایان در کشور بر می گردد و از منطقه شترک افغانستان توسط باستان شناسان سالها قبل به دست آمده بود.

به اساس معلومات محمد صابر مومند سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ که در  هانگ گانک چین در یک سفر رسمی به سر می برد، هنگام تسلیمی این اثر به پوهاند باوری، معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ از گرین شاین به عنوان علاقه مند به تاریخ و فرهنگ افغانستان ابراز تشکر کرد و گفت که این حرکت افغانستان دوستانه گرین از طریق دستگاه دیپلوماسی کشور مورد تقدیر قرار خواهد گرفت.

او گفت که افغانستان متعهد است که آثار تاریخی قاچاق شده کشور را دوباره برگرداند.شاین در صحبت مختصر گفت که این اثر را چند سال پیش به دست آورده بود ولی فرصت نمی یافت که آن را به وطن اصلی اش بسپارد.

این اثر در کتاب جهانی یونسکو ثبت است و در البوم موزیم ملی نیز تصویر آن وجود دارد. این اثر به زودی به افغانستان بر گردانده می شود و در موزیم ملی به نمایش گذاشته می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید