روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

یوناما: جامعه بین‌المللی از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حمایت می‌کند

نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان می‌گوید، نمایندگان نشست شورای امنیت ملل متحد در مورد افغانستان در هفته گذشته اعلام کردند که جامعه بین‌المللی از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حمایت می‌کند.

هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان(یوناما) دیروز در یک خبرنامه، به نقل از تادامیچی یاماموتو گفته است، از تلاش‌های مقام‌های انتخاباتی افغانستان و همچنان نیروهای امنیتی و دیگر دست‌اندرکاران، که با وجود چالش‌ها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۶ میزان آمادگی می‌گیرند، قدردانی می‌کند.

وی از کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی خواسته است تا با همکاری جامعه مدنی، کاندیدان و تمام دست‌اندرکارانی که برای برگزاری انتخابات شفاف و با اعتبار کار می‌کنند، رای‌دهندگان‌را جهت استفاده از حق دموکراتیک‌شان در ۶ میزان بسیج کنند.

یاماموتو گفته است: “رأی‌دهی تنها موضوع مسئولیت مدنی نیست، بلکه راهی است برای حفاظت از دستاوردهایی که در افغانستان به دست آمده و همچنان نشان‌دهنده حمایت از پروسه‌های سیاسی صلح‌آمیز می‌باشد.”

یوناما ضمن قدردانی از فعالیت های نیروهای امنیتی برای توزیع مواد حساس انتخاباتی در ولایات، متعهد شده که مسئولیت خود را بر مبنای ماموریتش برای حمایت از کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی، در راستای برگزاری انتخاباتی معتبر شفاف و همه شمول به رهبری و مالکیت افغانستان، انجام دهد.

در همین حال سخنگوی رئیس‌جمهور در توییتراش نگاشته است که “دولت افغانستان. از حمایت یوناما برای انتخابات آینده استقبال می کند و از همه نامزدها، سازمان‌های جامعه مدنی، رسانه‌ها و علما می‌خواهد تا با دولت و نهادهای انتخاباتی همراه شوند تا از انتخابات معتبر، شفاف و فراگیر برخوردار شوند و از روند سیاسی حمایت کنند.”

صدیق صدیقی افزوده است که دولت افغانستان متعهد است تا از حقوق شهروندانش برای رأی دادن حمایت کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید