روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

گفتگوهای صلح به گروه طالبان هویت داد

شاه محمود میاخیل، روز دوشنبه (۱۱ حوت)، در نمایشگاهی که به مناسبت گرامی‌داشت از روز ملی سرباز برگزار شده بود، گفت که گروه طالبان در گفتگوهای صلح با حکومت افغانستان و امریکا، هویت پیدا کرد.
شاه‌محمود میاخیل، معاون وزارت دفاع، می‌گوید که گروه طالبان در گفتگوهای صلح، بیشتر از میدان جنگ امتیاز کسب کرده است.
به گفته‌ی او، از سوی دیگر، حکومت افغانستان و نیروهای دفاعی و امنیتی برای صلح قربانی داده‌اند. «در حالت دفاع فعال، تلفات دادیم؛ اما طالبان باز هم خشونت‌ها را کاهش نداده و فکر کردند که در میدان جنگ بیشتر امتیاز گرفته‌اند. طالبان در میدان جنگ امتیاز نگرفتند، بلکه در میدان صلح به امتیاز دست یافتند.»
او گفت که گروه طالبان، به هیچ کدام از تعهداتی که در توافق‌نامه‌ی قطر درج شده، پابند نبوده‌اند؛ اما دولت افغانستان، هم‌واره در راستای برقرای صلح، متعهد بوده و در این زمینه قربانی داده است.
معاون وزارت دفاع، در بخش دیگری از سخنانش، به تشدید جنگ در فصل بهار اشاره کرد و گفت که طالبان دیگر توان سقوط ولسوالی‌ها و ولایت‌ها را نخواهند داشت و تنها به تخریب، انفجار ماین و کشتار هدف‌مند ادامه خواهند داد.
او تاکید کرد که نیروهای دفاعی و امنیتی در حال آماده‌باش قرار دارند و از مردم افغانستان و خاک کشور دفاع خواهند کرد.
از سویی هم، مسعود اندرابی، وزیر داخله، در این نمایشگاه گفت که نیروهای افغانستان برای جنگ با طالبان آمادگی کامل دارند؛ اما دریچه‌ی صلح به روی آن‌ها –طالبان- باز است.
این در حالی است که دور دوم گفتگوهای صلح، بیش از یک‌ونیم ماه پیش در قطر آغاز شد؛ اما از آن زمان تا اکنون، هیچ نشست رسمی‌ای میان دو طرف برگزار نشد. در این مدت، هیئت طالبان سفرهایی به ایران، روسیه و ترکمنستان داشت.
با این همه، دوشنبه‌شب (۴ حوت)، رئیسان و برخی از اعضای هیئت‌های دو طرف، پس از گذشت چندین هفته با هم دیدار کرده و در باره‌ی آجندای گفتگوها صحبت کردند.

ممکن است شما دوست داشته باشید