روزنامه ملی انیس

گزیده از رویدادها ودستاوردهای محسوس دولت افغانستان درسال ۱۳۹۸ هـ . ش

عتیق الله

بخش اول

روزنامه ملی انیس مطابق پالیسی نشراتی خویش همه ساله تلاش می نماید تارویدادهای مهم وفعالیت های زیربنایی حکومت را که درجریان یک سال انجام یافته است طورفشرده انسجام وبه مطالعه علاقمندان روزنامه پیش کش  نماید.اینک خبرنگارروزنامه به اختصارفعالیت های نخبگان، رویدادها وکارکردهای مسئولان دولتی درسال ۱۳۹۸ پرداخته جهت آگهی عامه به محضرمطالعه کنندگان تقدیم می نماید،تاازآن بهره یی خواهندبرد:

دولت حامی بخش خصوصی است

رئیس‌جمهورکشوردرجریان سفرش به ولایت بلخ پس از اشتراک در جشن باستانی نوروز، پروژۀ برق گازی ۵۰ میگاوات مزارشریف را تهداب‌گذاری کردوگفت: انرژی زیربنایی، زیربنا است و افغانستان منابع مهم تولید انرژی مانند آفتاب، باد و گاز را در اختیار دارد. هر اندازۀ که تولید انرژی بیشتر شود تقاضا افزایش می‌یابدو توسعۀ زراعت وابسته به تولید انرژی است.دولت حامی بخش خصوصی است و آمادۀ هرگونه همکاری با این بخش می‌باشد و در عرصۀ بازاریابی برای بخش خصوصی در خارج از کشور تلاش کرده است.آیندۀ صلح به کاریابی و رشد اقتصادی مرتبط است و بدون محو فقر، صلح ناممکن می‌باشد.همچنان رئیس‌جمهور در جریان سفرش به ولایت بلخ، با قطع نوار، ساختمان مقام آن ولایت را نیز افتتاح و  به بهره برداری سپرد.

صندوق بین المللی پول اصلاحات مالی واقتصادی افغانستان راموفقانه ارزیابی کرد

همایون قیومی سرپرست وزارت مالیه و مشاور رئیس جمهور در امور زیربناء  در سفر رسمی به امارات متحده عربی با گروه تخنیکی صندوق بین المللی پول به ریاست کریستوفر دونالد در شهر دوبی دیدار کرد. در نتیجه صندوق بین المللی پول شاخص های حکومت مثبت ارزیابی شد و مورد استقبال صندوق متذکره قرار گرفت. صندوق متذکره به خاطر اقدامات حکومت در راستای اصلاحات مالی و اقتصادی بیش از ۶ میلیون دالر امریکایی پول تشویقی را به حکومت افغانستان پرداخت کند که با دریافت آن از سوی حکومت، مجموع پول های تشویقی این صندوق به حکومت به طور مجموعی به ۲۷ میلیون دالر خواهد رسید.

صنعتی شدن افغانستان هم هدف،هم آرزو وهم عمل است

رئیس‌جمهوری در برنامۀ افتتاح فابریکۀ پروسس و بسته‌بندی جلغوزه “بزرگ افشان” و افتتاح فابریکۀ ذوب آهن “میهن ستیل” که در پارک صنعتی پلچرخی برگزار شده بود، اشتراک و از بخش‌های مختلف این فابریکه دیدن نمود. موصوف گفت: من شاهد عملی‌شدن دو آرزویم هستم که دو روی سکۀ سیاست اقتصادی افغانستان می‌باشند، یکی تحول افغانستان به کشور صادرکننده و دوم، تبدیل‌شدن افغانستان از کشور وارد کننده مواد صنعتی، به صادر کننده مواد صنعتی.  صنعتی‌شدن افغانستان هم هدف، هم آرزو و هم عمل است.رئیس‌جمهور از سرمایه‌گذاران تشکر کرد و افزود: این سرمایه‌گذاران در شرایطی در داخل کشور سرمایه‌گذاری کردندکه دیگران فکر می‌کنند اوضاع مبهم است، سرمایه‌گذاری باعث جلب اعتماد دنیا می‌شود و زمینه کار فراهم می گردد.

افتتاح شفاخانه محمدعلی جناح در غرب کابل

در این مراسم، استاد دانش به نمایندگی از حکومت و مردم افغانستان از دولت و مردم پاکستان ابراز قدردانی کردوگفت: هر دو کشور سرنوشت مشترک دارند و صلح و امنیت ما به همدیگر گره خورده است. بهره برداری از شفاخانه محمدعلی جناح را یک گام مؤثر برای همدلی میان مردم افغانستان و پاکستان عنوان کرد. وی با اشاره به موقعیت افغانستان به عنوان یک پل ترانزیتی در انتقال کالاهای پاکستان به آسیای میانه بیان داشت که همکاری های لازم در صورتی می تواند مؤثر و سازنده باشد که در همه مناطق، به خصوص در افغانستان فضای صلح و امنیت حاکم شود. استاد دانش از دولت پاکستان خواست که در پروسه صلح و مذاکرات بین الافغانی نیز نقش جدی تری را به عهده بگیرد.

ستراتیژی سه ساله زیربنایی شبکه فایبرنوری

وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی ستراتیژی سه ساله توسعه زیربنای شبکۀ ملی فایبر نوری افغانستان را تدوین کرد.شبکه فایبر نوری بنابر داشتن ظرفیت بالا ، بهترین گزینه برای تقویت اتصالات محسوب می شود. خوشبختانه شبکه ملی فایبر نوری افغانستان به طول ۴۷۰۰ کیلو متر  توسعه یافته و  ۲۵ ولایت کشور را باهم وصل کرد است. برعلاوه، شبکه ملی فایبرنوری افغانستان با کشور های ایران، ازبیکستان، پاکستان تاجیکستان و ترکمنستان وصل شد است. ستراتیژی توسعه شبکه فایبرنوری مسیر توسعه شبکه ملی را در ابعاد ملی و منطقه‎یی تحت پوشش قرار داد و انتظار میروداینکه در سه سال آینده (۱۳۹۸-۱۴۰۰) زیربنای گسترش خدمات تکنالوژی معلوماتی در سرتاسر کشور توسعه و تقویت یافته است ، با اتصال ولسوالی ها به مراکز ولایات ، اتصال مکاتب ، پوهنتونها  مراکز صحی و تجاری سهولتهای زیادی برای شهریان فراهم  شود.            ادامه دارد

ممکن است شما دوست داشته باشید