روزنامه ملی انیس

گزیده از رویدادها ودستاوردهایمحسوس دولت افغانستان درسال ۱۳۹۸ هـ . ش

عتیق الله

بخش چهاردهم و اخیر

روزنامه ملی انیس مطابق پالیسی نشراتی خویش همه ساله تلاش می نماید تارویدادهای مهم وفعالیت های زیربنایی حکومت را که درجریان یک سال انجام یافته است طورفشرده انسجام وبه مطالعه علاقمندان روزنامه پیش کش  نماید.اینک خبرنگارروزنامه به اختصارفعالیت های نخبگان، رویدادها وکارکردهای مسئولان دولتی درسال ۱۳۹۸ پرداخته جهت آگهی عامه به محضرمطالعه کنندگان تقدیم می نماید،تاازآن بهره یی خواهندبرد:

آغازقریب الوقوع فعالیت ۱۵۰۰ عراده ملی بس در شهر کابل

شهرداری کابل از ساخت ایستگاه های ملی بس به ارزش میلیون ها افغانی در نقاط مختلف شهر خبر داد.

مسئولان در شهرداری کابل می‌گویند که در ۲۶۴ نقطه شهر ایستگاه های بس شهری را ایجاد کرده اند که کار بسیاری آنان تکمیل شده است.سخنگوی شهرداری کابل می‌گوید که اکنون منتظر اند تا وزارت ترانسپورت اجازه فعالیت ملی بس ها را بدهد.نرگس مهمند سخنگوی شهرداری کابل می‌افزاید: “ما ایستگاه های ملی بس را به منظور حل مشکلات باشندگان کابل ایجاد کرده ایم و امیدوار هستیم تا استفاده لازمی از آن صورت بگیرد.از سوی هم مسئولان وزارت ترانسپورت می گویند که به زودی ۱۵۰۰عراده بس شهری برای ارایه خدمات به شهروندان کابل، به فعالیت آغاز می‎کنند.

افغانستان قرارداد ۱۰ ساله واردات برق را با ازبکستان امضا کرد

شرکت برق افغانستان می‌گوید که افغانستان قرارداد ده ساله واردات برق را با ازبکستان امضا کرده است که در”تاریخ افغانستان نخستین گام مهم در عرصه خرید انرژی برق” شمرده می‌شود.یک هیات از مقام‌های افغان در نخستین نشست وزیران انرژی سازمان همکاری‌های اقتصادی منطقوی آسیا در تاشکند اشتراک کرده و این قرارداد را در حاشیه این نشست با مقام‌های ازبکستانی به امضا رسانده اند. وحیدالله توحیدی، سخنگوی شرکت برق افغانستان (برشنا) (۳۱ سنبله) به صدای امریکا گفت با قراداد ده ساله واردات انرژی برق، نرخ فی کیلوات برق وراداتی از آن کشور مطابق “زمان و شرایط” تعیین خواهد شد.در کنار این، سرپرست وزارت مالیه و رئیس عمومی برق افغانستان با رئیس انرژی ترکمنستان دیدار کرده و در بخش همسان‌سازی “سنکرونایزیشن” شبکه های برق با کشورهای آسیای مرکزی (ترکمنستان – ازبیکستان) نیز تفاهم صورت گرفت که افغانستان از این بابت سالانه ۶۰۰ میلیون دالر را پس انداز می‌نماید. با امضای این تفاهم‌نامه، “افغانستان به چهار راه انتقال انرژی برق” مبدل خواهد شد.

امضای موافقت نامه کمک بلاعوض۷۸/۳۴۸ میلیون دالری امضا شد

حکومت افغانستان و بانک انکشاف آسیایی موافقت نامه کمک بلاعوض ۷۸/۳۴۸  میلیون دالری را برای توسعه منابع آبی قندهار امضاکردند.بربنیاد این توافقنامه توسعه منابع آبی قندهار ازطریق بند دهله ولسوالی ارغنداب دومین بند بزرگ آبی کشور میسرمی شود. منابع آبی پایدار و قابل اعتماد برای کشوری که آب فصلی دارد و اثرات منفی آن بالای بخش زراعت قابل درک است و بربنیاد برآورد سال ۲۰۱۷ بیشتر ۶۲ فیصد نیروی کار کشور به بخش زراعت شاغل بودند که دوسوم آنان را زنان تشکیل می دادند.

درمراسم امضای این موافقت نامه  همایون قیومی سرپرست وزارت مالیه، نصیراحمد درانی وزیر زراعت و تنگرو رییس بانک انکشاف آسیایی برای افغانستان صحبت کردند. به گفته سرپرست وزارت مالیه این کمک ازطریق صندوق اختصاصی بانک انکشاف آسیایی تمویل می شود و دربخش های زراعت منابع طبیعی و انکشاف روستا ها مصرف می شود.این موافقت نامه توسط سرپرست وزارت مالیه و رییس بانک انکشاف آسیایی برای افغانستان امضا شد.

مردم برای آینده با ثبات در کشور، رای داده اند

احترام به آرای مردم محک است واین آزمونی است که دربرابر کمیسیون های انتخاباتی قراردارد.

مردم افغانستان بدون تردید به شکل گسترده ووسیع درانتخابات ریاست جمهوری اشتراک کردند، زیرا می دانند اشتراک نکردن در چنین روند ملی جبران ناپذیراست. به این دلیل مردم باقبول هرگونه خطر احتمالی به رای دهی  رفتند تا رای بدهند و به جهان بگویندکه اشتراک شان درانتخابات ازدوبعداساسی به محاسبه گرفته شود.آنان با این اشتراک بی مانند به وضاحت و صراحت اراده شان را درمورد قبول دموکراسی و ارزشهای آن به نمایش می گذارند و با ابراز رای نشان می دهند که دگر نمی خواهند به گذشته های تاریک برگردند. نقش مشارکت مردم درانتخابات و آنچه اعتبار و اعتماد آنان را نسبت به دموکراسی نوپا درکشور قوی و باورمند می کند اعتماد به آرای آنان است .مردم به امید آینده با ثبات ، نجات ازشرایط دشوار کنونی و به امید تغییر مثبت درعرصه های مختلف حیات سیاسی واجتماعی اقتصادی ، فارغ از دغدغه های سیاسی ،حزبی ،تنظیمی ،قومی وسایر گرایش های مخدوش کننده که تا امروز به دموکراسی و مردم سالاری درافغانستان آسیب وارد کرده است ، به مراکز رای دهی رفتند تا با استفاده از حق شهروندی که دروثیقه ملی کشور تسجیل است درراه ایجاد نظام مردم سالار ایفای دین کنند و زعیم آینده کشور را با عقلانیت انتخاب کنند.

سپردن ۳۴ جلد کتاب پروفایل ولایت ها به وزارت اطلاعات وفرهنگ

کتاب های پروفایل ولایت ها  چشم اندازانکشاف اقتصادی و اجتماعی ، ازسوی معین مسلکی وزارت اقتصاد به حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ ، سپرده شد .محمد اسماعیل رحیمی معین مسلکی وزارت اقتصاد  هنگام سپردن این کتاب ها به حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ، خاطرنشان کرد که وزارت اقتصاد دررابطه به وضعیت اجتماعی و اقتصادی ۳۴ ولایت کشورمعلومات تهیه کرده است ومعلومات هر ولایت‎را دریک جلد جداگانه به چاپ رسانیده است .درهر جلد این کتاب ها یک ولایت به معرفی گرفته شده است و در رابطه به تاریخ ، موقعیت جغرافیایی   واحد های اداری ، نفوس   ساحات باستانی و آبده های تاریخی و وضعیت عمومی اکثربخش های ولایت ها  معلومات ارائه شده است . حسینه صافی با قدردانی ازاین اقدام نیک وزارت اقتصاد ، تهیه معلومات و چاپ کتاب های پروفایل ولایت ها ، چشم اندازانکشاف اقتصادی و اجتماعی‎‎را گام ارزشمند درراستای معرفی ولایت های کشور دانست  .

منسوبان امنیتی که به بیماری قلبی دچارمی شوند، پس از این در شفاخانه داخل کشور مداوا خواهند شد

رئیس جمهور سنگ تهداب “شفاخانۀ صد بستر قلب” نیروهای امنیتی و دفاعی را در مجتمع اداری امنیت ملی در افشار، گذاشت. حبیب الرحمن روشان رئیس تعمیرات ریاست عمومی امنیت ملی هنگام ارایه معلومات در باره این پروژه گفت: این شفاخانه در ساحه ۱۳ جریب زمین، در چهار طبقه مطابق معیارهای جهانی اعمار می شود و تعمیر این شفاخانه در صورت نیاز، ظرفیت ارتقای الی ده طبقه و دوصد بستر را دارا خواهد بود.

رئیس جمهور کشور در سخنرانی اش در این مراسم، نیروهای امنیتی و دفاعی را افتخار کشور و مردم خواند و خطاب به آنان گفت: من احساس قلبی و وطن دوستی شما را قلباً درک می کنم، زیرا قلب های شما شب و روز به خاطر کار و خدمتگزاری به کشور می تپد. منسوبانی که به بیماری قلبی دچار می شوند، پس از این در شفاخانه داخل کشور مداوا خواهند شد.

موزیم هنر و صنایع دستی هامبورگ لوح مرمرین مربوط به قرن دوازدهم میلادی را به افغانستان تسلیم کرد

تولگا بیرلی رئیس موزیم هنر و صنایع دستی هامبورگ ، اثر هنری لوح مرمرین مربوط قرن دوازدهم میلادی را به عبدالجبار آریایی شارژدافیر سفارت افغانستان مقیم برلین تسلیم کرد.موزیم هنر و صنایع دستی هامبورگ از اولین موزیم های جرمنی است که یک اثر هنری را به افغانستان تسلیم می کند.این لوح مرمرین یکی از ۷۸ لوح تزیینی حیاط داخلی قصر سلطنتی سلطان مسعود سوم در شهر غزنی افغانستان مربوط قرن ۱۲ میلادی می شود که در اواخر دهه ۱۹۷۰ در ساحه روضه غزنی یافت شده بودو بعد به سرقت برده شده بود .حالا بعد از سال ها تحقیق و همکاری توسط استادان  پوهنتون هامبورگ و ساپینز روم در همکاری نزدیک میان مقامات افغان و جرمن در نهایت ، تابلو به صاحب حقیقی آن برگشتانده می شود.

جاپان ۲/۷میلیون دالر برای بخش سوادآموزی درافغانستان کمک کرد

سفارت جاپان درکابل با نشر خبرنامه یی از کمک ۲/۷ میلیون دالری آن کشور دربخش سواد آموزی برای افغانستان خبرداده است.ازاین کمک درچهارچوپ آموزش سریع استفاده می شود و افرادی که در سن ۱۵و بالاتر ازآن قراردارند و ازآموزش محروم اند ، درهمکاری اداره یونسکو ووزارت معارف افغانستان درهفتاد مکتب بزرگ سالان در کشور صاحب سواد خواهند شد. قرارداداین پروژه با حضور داشت محمد میرویس بلخی سرپرست وزارت معارف  تاکاهاشی یوشیا کی شارژدافیر سفارت جاپان ،نماینده یونسکو درافغانستان ومعین وزارت معارف درسفارت جاپان امضاء شد .

رئیس جمهور غنی  افغان ها آمادگی عام وتام دارند تاپروسه صلح  را  رهبری کنند

رئیس جمهور در هجدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم انسلاک، که در شهر باکو پایتخت آذربایجان برگزار شد اشتراک و سخنرانی کرد.وی هنگام سخنرانی در این اجلاس به تغییرات مخرب در بافت جهان حاضر، گفت: این که آیا این تغییر به یک عامل تسریع‌کننده برای تحولات نوین بدل می‌شود یا به یک قوه‌ی ویرانگر، بستگی به چگونگی و کیفیت رهبری و مدیریت‌ما در راستای تعبیر بافت کنونی، سبک پاسخگویی به آن و برآورده‌ ساختن آرزوها و نیازهای مردم‌مان در سطوح ملی، منطقه‌یی و جهانی می‌باشد. پذیرش و استقبال از مزیت همکاری و عمل بر اساس آن، زمینۀ تقویت توانایی جمعی‌ ما را فراهم خواهد ساخت.موصوف به مشخصه های بافت جهانی حاضر اشاره کرده، گفت که این مشخصه ها ویژگی های استراتیژی و پالیسی های ما را تعریف خواهد کرد. یکی از این مشخصه ها تهدید وسط مدت و دراز مدت شبکه‌های تروریستی فرامرزی می باشد که نیازمند همکاری و انسجام متفاوت‌تر از گذشته بین دولت‌هاست. رئیس جمهور غنی گفت که افغان ها آمادگی عام و تام دارند تا پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغان ها را رهبری کنند، مردم و حکومت افغانستان در تبانی با تمام شرکا پروسه صلح را به پیش خواهد برد تا به یک صلح پایدار بیانجامد.ما حق زندگی در صلح و رفاه را داریم و این هدف خویش را برآورده می سازیم.

اشتراک رئیس اجرائیه در نشست سران حکومت‌های سازمان همکاری‌های شانگهای

داکترعبدالله عبدالله که در هژدهمین نشست سران حکومت‌های عضو سازمان همکاری‌های شانگهای در شهر زیبای تاشکند اشتراک کرده بودگفت: همکاری‌های منطقه‌یی از عناصر کلیدی سیاست خارجی، امنیتی و اقتصادی افغانستان به شمار می‌رود. ما به این باوریم که با استفاده از همکاری‌های منطقه‌یی و همگرایی نه تنها می‌توانیم به تشخیص و استفاده‌ی به موقع از فرصت‌ها برای توسعه و پیشرفت در این منطقه‌ی وسیع و ثروت‌مند دست یابیم، بل‌که می‌توانیم بر موانع ساختاری غالب شویم و با چالش‌های مشترک در همکاری و تعاون با یکدیگر مقابله کنیم.همکاری‌های موفقانۀ منطقه‌یی نه تنها برای توسعۀ اهداف اجتماعی و اقتصادی کشورهای ما مهم اند؛ بل‌که باعث تولید سرمایه، تحکیم ثبات و برقراری صلح دایمی می‌گردند.از این منظر، ما به سازمان همکاری‌های شانگهای به عنوان یکی از نهادهای مهم منطقه‌یی برای طرح و تطبیق دیدگاه‌ها، سیاست‌ها و برنامه‌های منطقه‌یی چون تجارت، توسعه‌ی زیرساختارها، مبارزه با موادمخدر و تروریزم نگاه می‌کنیم.

ما پیشنهاد می‌کنیم تا سازمان همکاری‌های شانگهای اقدامات لازم را برای اتخاذ استراتیژی سازمان برای مقابله با تروریزم و جلوگیری و مهار این پدیده‌ی شوم در منطقه با تعاون و همکاری مشترک و بنیادی روی دست گیرد.رفاه منطقه‌ی سازمان همکاری‌های شانگهای به صلح و ثبات در افغانستان پیوند دارد. بنابراین لازم است تا به صورت مشترک و سازنده برای حل چالش‌های مشترک منطقه، در حالی‌که ما برای یافتن راه حل عادلانه و با عزت پایان جنگ تلاش می‌کنیم، کار نماییم.

آلمان ۶.۲  میلیارد افغانی به بودجه پروژه های همکاری آلمان – افغانستان اضافه می کند

همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه با معاون وزارت همکاری های اقتصادی و انکشافی آلمان (BMZ) دیدار کرد.در این دیدار هر دو جانب، تداوم حمایت آلمان از افغانستان را تایید کردند که تااخیر سال ۱۳۹۸، دولت آلمان از طریق BMZ، مبلغ ۶.۲ میلیارد افغانی (۷۲ میلیون یورو) به بودجۀ پروژه‌های همکاری آلمان – افغانستان اضافه می کند و میزان تعهدات کلی خود را در سال ۱۳۹۸ به ۱۸.۱ میلیارد افغانی (۲۱۱ میلیون یورو) میرساند.در سال ۱۳۹۸، مبلغ کلی ۱۴.۱ میلیارد افغانی (۱۶۴.۵ میلیون یورو)  در بخش همکاری های مالی و مبلغ ۴ میلیارد افغانی (۴۶.۵ میلیون یورو) نیز در بخش همکاری های تخنیکی اختصاص داده شد. دولت آلمان در صورت افزایش اقدامات مبارزه علیه فساد، ترویج حاکمیت خوب، و تطبیق اصلاحات توافق‌شده توسط حکومت افغانستان، تمایل زیادی برای حفظ تعهدات خود دارد. بنابراین BMZ همانگونه که در چارچوب حسابدهی متقابل جینوا (GMAF) بیان شده است، بخشی از تمویل مالی خود را مشروط به ایجاد حکومتداری خوب، تطبیق اصلاحات و پیشرفت به خصوص در اجرا و حفظ بخش انرژی خواهد کرد.

در زمان کم، توانستیم جلغوزه را به یک افتخار مبدل کنیم

رئیس جمهور که در مراسم تجلیل از روز جلغوزه اشتراک کردگفت: ثروت پنهانی ما (محصولات) شفاف، مشروع و قابل صادرات می‎باشد. ما در مدت بسیار کم توانستیم که یک ثروت پنهانی (جلغوزه) را به یک افتخار مبدل نمائیم.وی به مسئولین مربوطه هدایت داد که در قسمت انار، بادام، پسته و دیگر محصولات زراعتی، اقدامات مشابه را روی دست گیرند.با تمام اقلام زراعتی صادراتی مراحلی که برای صادرات جلغوزه در نظر گرفته شده است، مدنظر گرفته شود.در همکاری میان مردم، سکتور خصوصی و دولت یک تغییر اساسی نیاز است. از نقش زنان در تولید اقلام صادراتی نباید چشم‌پوشی صورت گیرد، به افزایش نقش آنان و ایجاد اتحادیه ها باید توجه اساسی صورت گیرد.سخنرانان دیگردرین مراسم گفتند که تاجران افغان سال گذشته از طریق صادرات جلغوزه، بیست میلیون دالر نفع برده اند و دولت با مشارکت سکتور خصوصی همانند جلغوزه، از اقلام زراعتی و صادراتی دیگر نیز حمایت می کند.

یک سردخانه معیاری به ارزش ۵ میلیون‌ دالر در کابل ساخته شد

برگترین‌ سردخانه معیاری در کابل به ارزش مجموعی ۵ میلیون دالر ساخته و مورد بهره برداری قرار‌ گرفت. این سرد خانه ظرفیت نگهداری بیش از ۵ هزار تن میوه را در یک وقت دارد.حبیب رضایی، مالک این سردخانه میگوید که همین اکنون بیش از ۲ هزار تن سیب در این سردخانه نگهداری می‌شوند. این سردخانه  توانایی نگهداری میوه‌جات و سبزیجات را تا شش ماه در خود دارد.ظرفیت نگهداری در این سردخانه طوریست که بادنجان رومی الی دو ماه، انگور تا سه ماه، انار، سیب و مالته به مدت ۶ ماه نگهداری می‌شوند.میرویس حاجی‌زاده، معاون اتحادیه صادرکننده‌‌گان میوه‌جات تازه بیان نمود که ساخت چنین سردخانه ها از خراب شدن میوه‌جات جلوگیری نموده و سود زیاد به باغداران خواهد بخشید.

سرمایه گذاری در عرصه های خط آهن و اتصال منطقوی برای داد و ستد تجارتی و اتصال افغانستان با ترکیه و منطقه، ارزشمند است

رئیس‌جمهور در اقامتگاه اش در شهر استانبول با نائل اولپاک رئیس بورد روابط اقتصادی خارجی ترکیه وسلیمان سیلیف رئیس شورای تجارتی ترکیه- افغانستان دیدار نمود. در این دیدار رئیس جمهور غنی افزود که سرمایه گذاری در عرصه های خط آهن و اتصال منطقوی برای داد و ستد تجارتی و اتصال افغانستان با ترکیه و منطقه، ارزشمند است. ما باید ظرفیت های تخنیکی را در این زمینه بلند ببریم، تا تاجران و صنعتکاران ما پیداوار متذکره را به معیارات بین‌المللی بسته بندی و صادر نمایند. در مقابل، رئیس بورد روابط اقتصادی خارجی ترکیه  بخاطر سرمایه‌گذاری در بخش های پروژه های بزرگ، معادن، ترانزیت، برق و اتصال منطقوی ابراز آمادگی نمود و تعهد سپرد که سرمایه گذاران کشورش را برای سرمایه گذاری در افغانستان در بخش های متذکره مورد تشویق قرار خواهد داد.

هشتمین کنفرانس قلب آسیا- پروسۀ استانبول برگزار شد

نیاز است که میزان و دورنمای همکاری خویش را در عرصه مبارزه با تروریزم گسترش دهیم

هشتمین کنفرانس قلب آسیا- پروسۀ استانبول تحت عنوان “صلح، مشارکت و رفاه” با سخنرانی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان برگزار شد.رئیس جمهوری از تلاش های مشترک افغانستان با شرکای بین المللی در راستای اتصال منطقه یی یادآوری کرد و از آذربایجان، چین، قزاقستان، قرغزیستان روسیه،  تاجیکستان، هند، ترکیه و ترکمنستان برای باز کردن دهلیزهای تجارتی و ترانزیتی به شمول راه لاجورد و راه ابریشم با چین تشکر کردو گفت که این دهلیزها افغانستان را قادر ساخت که برای نخستین بار در سال ۲۰۱۹ یک میلیارد افغانی

رئیس جمهوری از تهدیدهای تروریزم فرامنطقه یی و سازمان های فرامنطقه یی جرمی به ویژه مواد مخدر به عنوان عوامل بی ثباتی، خشونت و ویرانی یادکرده، گفت که این تهدیدات درازمدت به پاسخ های هماهنگ و مسوولیت پذیری مشترک نیاز دارد و من به این باورم که به استثنای موارد اندک، در اینخصوص پاسخ ما به عنوان دولت ها، کُند، پراکنده و کوتاه مدت بوده است. اکنون افغانستان به عنوان اتصال دهندۀ آسیای بزرگ با استفاده از پایپ لاین های انتقال گاز و تیل، تمدید خطآهن و احداث شاهراه ها و شبکۀ فایبر نوری مبدل شده است که منفعت های فراوان را برای منطقه به ارمغان می آورد.رئیس جمهوری کشور گفت : تجربۀ شما در راستای مبارزه با فقر برای ما مهم است و از جامعۀ بین المللی خواست تا نهادهای تعلیمی، تحصیلی و تکنالوژیشان را از طریق آموزش از راه دور با افغانستان عیار سازند تا ما بتوانیم در عرصه تربیۀ سرمایۀ بشری بخاطر مدیریت منابع طبیعی و سرمایه که موقعیتدر اختیار ما قرار داده، موفق شویم.رئیس جمهور ترکیه گفت که پروسۀ استانبول چارچوب اساسی برای صلح و گسترش همکاری است و باید هدف ما این باشد که از این طریق به حل مشکلات وچالش های منطقه یی بپردازیم. وی افزود که در اتحاد برکت و در بی اتفاقی ناکامی نهفته است و ما می توانیم مشکلات منطقه یی را با همکاری مشترک حل کنیم و اگر همبستگی داشته باشیم ومتفقاً عمل کنیم، این مشکلات به هر اندازۀ که باشد، می توانیم بر آن فایق آئیم. رجب طیب اردوغان تصریح کرد که پروسۀ استانبول یک مدل بی نظیر همکاری منطقه یی است و این پروسه باید ادامه یابد .نالان

رئیس جمهور ۲۹ میزان را به عنوان روز ملی زبان اوزبیکی منظور کرد

رئیس جمهور با شماری از مسئولان و اعضای نهادهای فرهنگی و اجتماعی اوزبیک های افغانستان در قصر چهار چنار ارگ، دیدار کرد. رئیس جمهور، با منظوری پیشنهاد “ایجاد مرکز زبان اوزبیکی و ترکمنی” در کابل و ۲۹ میزان به عنوان “روز ملی زبان اوزبیکی”، گفت که وحدت یک ملت وابسته به احترام متقابل به زبان ها و فرهنگ است و هر افغان مسئولیت دارد تا در رشد زبان و فرهنگ سهم داشته باشد.

امیدوارم تا “مرکز زبان اوزبیکی و ترکمنی” در راستای ترجمه آثار درخشان تاریخی  این زبان تلاش کند و همچنان زمینه آموزش زبان اوزبیکی را برای همه شهروندان فراهم کند.رئیس جمهوری با اشاره به اهمیت کشورهای آسیای مرکزی به خصوص اوزبیکستان و ترکمنستان در راستای انکشاف تجارت و اقتصاد در افغانستان، گفت که ما باید کشورهای آسیای مرکزی را درک کنیم؛ افغانستان نقطۀ اتصال آسیای جنوبی و مرکزی است؛ پس زبان اوزبیکی و ترکمنی باید بستر توسعۀ روابط با آن کشورها باشد.رئیس جمهور با بیان اینکه گذشتۀ ما آیندۀ ماست، گفت: ما در گذشته جزء یک تمدن عظیم بودیم و در آن حیثیت چهارراه را داشتیم؛ اکنون برای احیای دوبارۀ جایگاه افغانستان به عنوان چهار راه منطقه، باید مشترکات فرهنگی رشد یابند و به کشورهای منطقه به خصوص کشورهای آسیای میانه، نگاه ما مثبت باشد.

امضای قرارداد ساخت فاز اول قطعه چهارم خط آهن خواف-هرات

در حضورداشت  رئیس جمهورکشور، قرارداد ساخت فاز اول قطعه چهارم خط آهن خواف-هرات میان یما شمس رئیس اداره خط آهن افغانستان و یکی از مسئولین کمپنی INKON KZ  قزاقستان به امضا رسید.فاز اول قطعه چهارم خط آهن خواف-هرات ۴۳ کیلومتر طول دارد و از ولسوالی های غوریان، زنده جان و انجیل ولایت هرات می گذرد. این پروژه که در مدت ۱۶ ماه به اکمال می رسد، بیش از ۵۸.۵ میلیون دالر هزینه برمی دارد و از سوی حکومت افغانستان تمویل می گردد.خط آهن خواف – هرات، در ۴ قطعه به طول مجموعی ۲۲۵ کیلومتر میان ایران و افغانستان اعمار می گردد. دوبخش اول این پروژه، از خواف ایران الی سرحد شمتیغ به طول ۷۶ کیلومتر قبلاً تکمیل گردیده و آماده بهره برداری می باشد و کار ساخت بخش سوم در قلمرو افغانستان از سرحد شمتیغ الی ولسوالی غوریان به طول ۶۲ کیلومتر ۹۵درصد، تکمیل گردیده است.

افتتاح توربین چهارم بند برق نغلو و سب ستیشن جدید سروبی

دافغانستان برشنا شرکت به ادامه بهره برداری از منابع تولید انرژی داخلی و ترمیم بند های تولیدی برق روز جمعه توربین چهارم بند برق نغلو را پس از ترمیم اساسی موفقانه فعال کرد.  همایون قیومی در این مراسم گفت: “موجودیت برق کافی اساس توسعه زیربنای اقتصادی کشوراست، حکومت مصمم است که در بخش تولید انرژی برق از منابع داخلی سرمایه گذاری  بیشتر شود”. سرپرست وزارت مالیه و هیئت د افغانستان برشنا شرکت همچنان،  سب ستیشن ۱۱۰/۲۰ کیلوولت جدید سروبی را نیز افتتاح و به بهره برداری سپردند. ساخت این سب ستین بیشتر از ۳.۵ میلیون دالر هزینه برداشته است که از سوی بانک جهانی پرداخت شده است.اکنون این سب ستیشن به شکل نورمال فعالیت دارد.

زرقا یفتلی؛ فعال حقوق زن از افغانستان برنده جایزه جهانی صلح شد

زرقا یفتلی، فعال حقوق زن از افغانستان برنده جایزه صلح “N-Peace” برنامه توسعه‌ای سازمان ملل متحد شده است.برنامه توسعه‌ای سازمان ملل متحد روز (جمعه، ۲۹قوس) فهرست یازده نفری برند‌گان جایزه اش را اعلان کرد که در میان این ۱۱ تن از کشورهای مختلف، زرقا یفتلی از افغانستان نیز حضور دارد.کسانی که برنده این جایزه شده‌اند، طبق اعلام “UNDP” یا برنامه توسعه‌ای سازمان ملل متحد  برای حل مناقشه و پیش‌گیری از آن و هم‌چنان فراهم‌سازی زمینه برقراری صلح در جوامع محلی  نقش داشته‌اند. زرقا یفتلی، رییس مرکز تحقیقاتی زنان و کودکان افغانستان است که به دلیل فعالیت در زمینه رشد زنان، صلح و امنیت از راه تحقیق و وکالت، برنده این جایزه شده است.

افغانستان دوباره عضویت جنبش جهانی څارندوی را به‌دست آورد

وزارت معارف افزوده است که سازمان څارندوی افغانستان در حال حاضر ۱۱ هزار عضو جوان دارد

که توسط مربیان مسلکی رهبری می‌شوند. این افراد از میان دانش‌آموزان مکاتب پرورشگاه‌ها و محلات زیست انتخاب شده‌اند. وزارت معارف کشور اعلام کرد که سازمان څارندوی افغانستان پس از چهل‌ویک سال دوباره عضویت جنبش جهانی څارندوی را به دست آورده است.این وزارت دیروز در اعلامیه‌ای گفته است که سازمان څارندوی افغانستان یک‌صدوهفتاد ویکمین عضو جنبش جهانی څارندوی است. څارندوی افغانستان با کسب این عضویت، می‌تواند از تمام حقوق و امتیازات جنبش جهانی څارندوی استفاده کند.براساس معلومات وزارت معارف، اعضای سازمان څارندوی افغانستان می‌توانند در تمام برنامه‌های بین‌المللی څارندوی از جمله جشنواره‌های جهانی، سیمینارها، کتنانس‌ها و سمپوزیم‌هایی که در مورد صلح، محیط زیست، موضوعات حقوق بشری، استفاده از انرژی خورشیدی و… برگزار می‌شود، شرکت و کمک‌های این جنبش را جلب کنند.

افتتاح نخستین کارخانه تولید سیروم در افغانستان

نخستین کارخانه تولید سیروم در کشور به ارزش بیش از یک میلیون دالر در هرات گشایش یافت.

محمدرضا عالمی لعلی؛ مسؤل این کارخانه به خبرگزاری افق گفت که در این کارخانه هشت نوع سیروم تولید می‌گردد.من میتوانیم برای شما بگویم که روزانه در دو شفت کاری ظرفیت ۱۲ هزار لیتر سیروم‌را داریم و از نوعیت ما فعلا چهار نوع سیروم تولید می کنیم و چهار نوع هم ۵۰۰ ML و ۱۰۰ ML که هر کدام یک خط جداگانه است که در کل ۸ قلم سیروم تولید می کنیم.مقام‌های محلی هرات گفته‌اند با افتتاح کارخانه سیروم، بخش بزرگی از نیازمندی شفاخانه‌ها و مراکز صحی کشور برطرف خواهد شد.این مقام‌ها افزوده‌اند که در آیندۀ نزدیک یک یا دو کارخانه سیروم سازی دیگر نیز در این ولایت به بهره برداری سپرده خواهد شد.

مردم افغانستان به عقب بر نمی گردند

رئیس جمهور در حاشیۀ اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سویس، با خبرنگاران ارشد رسانه های بین المللی در خصوص وضعیت جاری، روند صلح، حکومتداری، اصلاحات، مبارزه با فساد و نقش افغانستان در گسترش همکاری های منطقه یی صحبت کرد.در این نشست، رئیس جمهور با تشریح پیشرفت های افغانستان در عرصه های مختلف، گفت که افغانستان کشور فقیر نیست، موقعیت کشور ما باعث شده است که روند کار انتقال پایپ لاین گاز، انرژی برق و فایبر نوری از افغانستان ادامه یابد و همچنان کشور ما از ظرفیت های خوب سرمایه طبیعی به ویژه تولید انرژی آفتابی برخوردار است. رئیس جمهور با بیان اینکه موضوع کلیدی برای حکومت افغانستان خودکفایی است، گفت: آب های افغانستان در حال مدیریت است و ما طی یک پلان پنج ساله یی که رویدست داریم، قادر خواهیم شد که خشک سالی را مهار کنیم.

صادرات افغانستان در سال ۲۰۱۹به ارزش یک میلیارد دالر افزایش یافته است

رئیس هیئت عامل اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان می گوید که در سال ۲۰۱۹ برای اولین بار صادرات افغانستان به ارزش یک میلیارد دالر افزایش یافته است.سید زمان هاشمی رئیس هیئت عامل اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان که در گفتمان بخش خصوصی و عامه پیرامون دسترسی به بازار صحبت می کرد،گفت: تجارت فرامرزی به عنوان یک عامل مهم در توسعه اقتصادی کشورها نقش سازنده دارد، حکومت افغانستان در همآهنگی با بخش خصوصی و نهادهای همکار در سال های اخیر با درک اهمیت موضوع اقدامات آتی را روی دست گرفت: ایجاد دهلیزهای هوایی و جستجوی بازار های جدید از طریق آن، تدوین استراتیژی ملی صادرات، ایجاد راه های ترانزیتی زمینی، تطبیق و عملی کردن سیستم بین المللی جاده یی در افغانستان، تطبیق و عملی کردن سیستم ریکس برای صادرات به اروپا، برگزاری نمایشگاه ها و کنفرانس های خارجی و برگزاری ۸۵ نمایشگاه داخلی توسط اتاق تجارت وی افزود؛ به اثر تلاش های فوق در ۲۰۱۹ برای اولین بار صادرات افغانستان یک میلیارد دالر افزایش یافت.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور:

ما فیصله کرده‌ایم که کاسا ۱۰۰۰ به یک پروژۀ ترانزیتی مبدل شود

رئیس جمهور  با گذاشتن سنگ تهداب، کار عملی پروژۀ کاسا۱۰۰۰ را در ولسوالی سروبی افتتاح کرد.

رئیس جمهور با گذاشتن سنگ تهداب پروژۀ کاسا ۱۰۰۰، گفت : امروز به روی افغانستان یک باب جدید باز می شود و امید است که به یک کتاب جدید مبدل شود. باب به این معنی که اولین گام در زمینۀ اتصال برق بین قرغزستان، تاجکستان، افغانستان و پاکستان برداشته شد و کتاب به این معنی که انرژی به تمام منطقه وصل می شود؛ این پروژۀ بزرگ را به ملت بزرگ افغانستان تبریک می گویم.  برعلاوۀ تطبیق پروژۀ بزرگ تاپی، ما منتظر هستیم که دولت پاکستان چه زمانی تصمیم نهایی‌اش را در مورد پروژۀ تاپ اتخاذ می کند؛ این واضح است که در همکاری های اقتصادی منافع همه نهفته است، از همین‌رو افغانستان باید به چهارراه ترانزیت انرژی مبدل شود. رئیس جمهوری از تاجکستان، قرغزستان و پاکستان به خاطر همکاری های مشترک تشکر کرد و گفت که افغانستان همیشه در خصوص اتصال منطقه یی آمادۀ همکاری های همه‌جانبه است؛ افغانستان از نگاه تاریخی یک منطقۀ بزرگ تجارتی بوده است و این روند تا قرن ۱۹ ادامه داشته است. وی تاکید کرد که احیای تجارت به نفع همه است.

دهمین نشست مجمع جهانی شهری، توسط رئیس جمهور غنی خانم امینه محمد معاون سکرترجنرال سازمان ملل و فرنک بینی‌ماراما صدراعظم جمهوری جزایر فیجی، رسماً در شهر ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی افتتاح گردید.

ممکن است شما دوست داشته باشید