روزنامه ملی انیس

کنفرانس وزیران خارجه برای اقدام مشترک در برابر ویروس کرونا

کنفرانس اقدام مشترک در برابر ویروس کرونا با حضور معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی‎ افغانستان، وزیران خارجه چین، پاکستان، بنگله‌دیش، نیپال و سریلانکا به هدف بهبود وضعیت اقتصادی، فقرزدایی و توسعه شرایط در دوره پسا کرونا، روز سه‎شنبه به صورت مجازی برگزار شد.
در این کنفرانس وزیران خارجه کشورهای شرکت کننده تأثیرات منفی ویروس کرونا را بر ابعاد مختلف زندگی بشر ناگوار دانسته و بر ضرورت تقویت همکاری‌های جمعی و همه‌جانبه در برابر ویروس کرونا، کاهش فقر، امنیت غذایی، تجارت الکترونیک، ایجاد انبار تجهیزات و ادویه‌جات در واکنش به آفات طبیعی و سایر تهدیدات مرتبط به زندگی بشر، تأکید نمودند.
کشورهای اشتراک کننده، همچنان بر چندجانبه گرایی، همکاری‌های مشترک و مستمر برای مبارزه علیه ویروس کرونا تأکید ورزیده با ابراز نگرانی در مورد گسترش دامنه این ویروس در هند، همکاری‌های این پلتفورم را همه شمول خوانده و آمادگی کشور‌های متبوع شان را برای همکاری با هند در امر مبارزه عیله ویروس کرونا، اعلام کردند.
در این کنفرانس، میرویس ناب معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه ضمن اشاره بر تأثیرات ناگوار و مهلک ویروس کرونا بالای ابعاد مختلف زندگی مردم در جهان، روی تلاش‌های دولت افغانستان برای مبارزه موفقانه با موج اول و دوم این پدیده صحبت نموده، و از همکاری و مساعدت‌های کشورهای متحابه با افغانستان در امر مبارزه با این ویروس، ابراز قدردانی کرد.
ناب با اشاره به اقدامات تازه دولت افغانستان برای مجادله با موج سوم کرونا، از مساعدت ۲۵۰ میلیون ین از جانب چین در این کنفرانس برای مبارزه با موج سوم کرونا، ابراز امتنان نمود.
معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه، ناامنی در کشور را مانع اساسی فرا راه ارائه خدمات صحی و مساعدت‌های بشردوستانه برای نیازمندان خوانده، و ضمن تأکید بر ضرورت استقرار آتش‌بس و تأمین ثبات در افغانستان، بر اهمیت حمایت کشورهای اشتراک کننده برای تقویت اجماع در خصوص استقرار آتش‌بس، و تأمین صلح پایدار در افغانستان و منطقه، صحبت نمود.
این کنفرانس با صدور قطعنامه به منظور اقدام مشترک در جهت مبارزه با کویید-۱۹، به پایان رسید.

ممکن است شما دوست داشته باشید