روزنامه ملی انیس

کمیسیون حقوق بشر به طالبان:با آتش‌بس سراسری موافقت کنید

دو روز پس از انفجار موتر بمب‌گذاری‌شده در شهر فیروزکوه، مرکز ولایت غور، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نسبت به افزایش خشونت‌ها در کشور ابراز نگرانی کرده و از طالبان خواسته است که هرچه زودتر با آتش‌بس سراسری موافقت کنند.
در اعلامیه‌ی این کمیسیون که دیروز منتشر شده، آمده است که در انفجار موتر بمب‌گذاری‌شده در مرکز غور دست‌کم ۱۶ نفر کشته و ۱۲۵ نفر دیگر به‌شمول چهار زن و ۳۱ کودک زخمی شده‌اند.
همچنان این کمیسیون گفته است که یک روز پیش از این انفجار، در نتیجه‌ی برخورد یک عراده موتر مسافربری نوع فلانکوچ با ماین کنارجاده‌ای در مربوطات شهر فیروزکوه، شش غیرنظامی به‌شمول دو زن و دو کودک کشته و یک نفر دیگر زخمی شده است.
مسئولیت این دو رویداد خونین را هیچ گروهی بر عهده نگرفته، اما دولت افغانستان گروه طالبان را مسئول آن دانسته است.
کمیسیون حقوق بشر گفته است که این گونه حملات نشان‌دهنده‌ی نقض آشکار حقوق بشردوستانه‌ی بین‌المللی و قوانین جنگی است. به گفته‌ی این کمیسیون، چنین حملاتی، روند جاری صلح را متضرر می‌کند. این کمیسیون تأکید کرده است که ادامه‌ی جنگ و تلفات غیرنظامیان روند صلح با چالش‌های جدی مواجه می‌کند.
کمیسیون حقوق بشر از نهادهای امنیتی کشور خواسته است که در حفظ امنیت شهروندان کشور تلاش کرده و از وقوع چنین حملات جلوگیری کنند. این کمیسیون همچنان از نهادهای امنیتی خواسته است که عاملان حملات دو روز پی‌هم در غور را شناسایی و مطابق قانون مجازات کنند.
کمیسیون حقوق بشر از گروه طالبان نیز خواسته است که مطابق به تعهدشان، خشونت‌ها را کاهش داده و از کشتار غیرنظامیان دست بردارد. این کمیسیون همچنان از طالبان خواسته است که خواست جدی مردم افغانستان و جامعه جهانی را در نظر گرفته و هرچه زودتر با آتش‌بس سراسری موافقت کنند.
این درحالی است که اخیرا گراف خشونت‌ها و حملات طالبان در سراسر کشور افزایش یافته است. دولت افغانستان از طالبان خواسته است که هرچه زودتر خشونت‌ها را کاهش دهند.
زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان نیز روز دوشنبه میزان خشونت‌ها در کشور را بلند خوانده و گفته بود که تشدید حملات به‌خاطر امتیازگیری در میز مذاکره «بسیار خطرناک» است

ممکن است شما دوست داشته باشید