روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

کمیسیون انتخابات : نزدیک به ۱۰ میلیون نفر واجد شرایط رای‌دهی شناخته شده‌اند

کمیسیون انتخابات اعلام کرد که ۹ میلیون و ۶۶۰ هزار نفر واجد شرایط رای‌دهی در انتخابات ریاست جمهوری که قرار است به تاریخ ۶ میزان برگزار شود، شناخته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ مولانا محمد عبدالله، عضو کمیسیون انتخابات دیروز در یک نشست خبری در کابل از مشخص شدن تعداد واجدین شرایط رای دهی در انتخابات خبر داد.

آقای عبدالله گفت که ۹ میلیون و  ۶۶۰ هزار تن در انتخابات پیشرو واجد شرایط شناخته شده‌اند و فهرست این تعداد رای دهنده در دستگاه‌های بایومتریک ثبت گردیده و به محلات رای دهی فرستاده می‌شود.

او اضافه کرد که این تعداد رای دهنده پس از آن تشخیص شد که کمیسیون انتخابات فهرست ۹٫۵ میلیونی رای دهندگان را تصفیه کرده و ۴۰۰ هزار تن را در این فهرست جعلی تشخیص کرده و شمار رای دهندگان ثبت نام روند تقویتی را نیز در این فهرست اضافه کرد.

مدتی پیش اما اداره احصاییه و معلومات که روند شفاف سازی فهرست رای دهندگان را پیش می‌برد اعلام کرد که مشخصات برخی از رای دهندگان در فهرست ۹٫۵ میلیونی کمیسیون انتخابات تکمیل نیست و این اداره قادر نیست فهرست رای دهندگان را به گونه کامل تصفیه کند.

این عضو کمیسیون انتخابات تصریح کرد که درهر دستگاه بایومتریک که برای هر محل رای دهی فرستاده می‌شود، فهرست ۴۰۰ تن از رای دهندگان همان محل ثبت می‌شود و نتایج آرا نیز در صورت قابل قبول خواهد بود که از تصدیق بایومتریک برخوردار باشد.

فهرست ورق رای دهندگان در حالی به دستگاه‌های بایومتریک درج می‌شود که بر اساس قانون جدید انتخابات و پلان ابتدایی کمیسیون قرار بود این فهرست به گونه بایومتریک تهیه شود؛ کمیسیون تنها توانسته فهرست ورقی را تصفیه کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید