روزنامه ملی انیس

کمیسیون انتخابات با نمایندگان دسته‌های انتخاباتی گفتگو کرد

 کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به‌هدف پایان دادن به اعتراض برخی از دسته‌های انتخاباتی، نشستی را با نمایندگان این دسته‌ها روز پنجشنبه برگزار کرد.

این در حالی‌است که قرار بود “این کمیسیون” روز پنجشنبه نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند اما اعلام این نتایج برأی بار دوم به تاخیر افتاد.

در همین حال دسته انتخاباتی ثبات و همگرأیی به رهبری عبدالله عبدالله می‌گوید که معلومات کمیسیون انتخابات قناعت‌بخش نبود.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان دیروز نتوانست به دلیل مخالفت شماری از دسته‌های انتخاباتی، نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند.

این کمیسیون در تلاش برأی رفع اعتراض‌های دسته‌های انتخاباتی، نشستی را با شماری از تیم‌های انتخاباتی برگزار کرد.

حبیب الرحمان ننگ رئیس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات به رادیو آزادی گفت که در این نشست در مورد حدود ۲۴۰ هزار رأی که در باره آن اعتراض وجود دارد، وضاحت داده شد.

به گفتۀ آقای ننگ، در این نشست نمایندگان تیم‌های انتخاباتی عبدالله عبدالله‌، گلبدین حکمتیار و رحمت‌الله نبیل اشتراک کرده بودند.

وی افزود: “کمیسیون انتخابات همراه ایشان [تیم‌های انتخاباتی] وعده کرده بود که برأیشان وضاحت می‌دهد و این بحث روز پنجشنبه ساعت دونیم بعد از ظهر آغاز شد و تا هشت شب ادامه یافت. تمام معلومات با آنها شریک ساخته شد.”

او گفت که بعد از این تمام تصامیم به بورد کمیسیون انتخابات بر می‌گردد.

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید  تا زمانی‌که روند بازشماری آرأی ۸۲۵۵ محل در ۳۴ ولایت تکمیل نشود، نتایج ابتدایی انتخابات اعلام نخواهد شد.

این روند به روز چهارشنبه توقف داده شد.

کمیسیون مستقل انتخابات گفته است تصمیم در بارۀ توقف پروسۀ تفتیش و بازشماری آرا به‌هدف رسیده‌گی به اعتراضات و نگرانی‌های برخی احزاب سیاسی، نامزدان و نهاد‌های جامعه مدنی اتخاذ شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید