روزنامه ملی انیس

کشورهای جهان در هماهنگی با دولت افغانستان سعی کنند که تا تلاشها منتج به صلح با عزت در کشور گردد

جنرال جوزف ووتل رئیس قوماندانی مرکزی، نیروهای ایالات متحده امریکا می گوید که کشور های منطقه به ویژه پاکستان باید در امر مبارزه با تروریزم گام های جدی و عملی را بردارند، این جنرال امریکایی در دیدار که روز دوشنبه با حمدالله محب مشاور امنیت ملی کشور داشت، بیان کرد که ایالات متحده امریکا از پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغانها پشتیبانی می نماید، همچنان در این زمینه در کنار مردم و حکومت افغانستان خواهیم بود.

مقام های ارشد ایالات متحده امریکا در حالی از پاکستان می خواهند که در امر مبارزه با تروریزم گام های جدی و عملی بردارد که به تازه کی این کشور ملا عبدالغنی برادر را از یک زندان در پاکستان آزاد نموده است.

هرچند ریاست اجرائیه کشور گفته است که اسلام آباد بدون همآهنگی با کابل، ملا برادر را آزاد کرده است، اما رئیس جمهور غنی در دیدار که با جنرال جوزف ووتل شام روز دوشنبه در ارگ ریاست جمهوری داشت، خاطر نشان ساخت که از هر اقدامی که به گفته وی منتج به آغاز مذاکرات بین الافغانی شود و باعث صلح باعزت و پایدار در افغانستان گردد، استقبال می کند.

زیرا رئیس جمهور غنی در دومین نشست پروسه کابل، بسته پیشنهادی صلح را بدون قید و شرط به گروه طالبان پیشکش کرد و به احترام فتوای بیش از ۲۵۰۰ عالم دینی آتش بس یک طرفه را در روز های عید سعید فطر و عید سعید اضحی، اعلام و تأکید کرد که رهبران طالبان در هر مکانی که بخواهند حاضر است با آنان مذاکره نماید.

هرچند این روز ها مسئله گفتگو های صلح میان مخالفان مسلح و دولت افغانستان بالا گرفته، اما این بار خوشبینی ها نسبت به نشست های گذشته بیشتر است، زیرا ایالات متحده زلمی خلیلزاد نماینده خاص وزارت خارجه در امور صلح افغانستان را به منطقه گماشته است و این نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا، علاوه بر رهبران حکومت وحدت ملی با رهبران جهادی و چهره های سیاسی نیز در کابل دیدار نموده، همچنان با رهبران دولت پاکستان، عربستان سعودی، قطر و اعضای دفتر طالبان در آن کشور نیز  در رابطه صلح افغانستان گفتگو کرده است و قرار است با مقام های امارات متحده عربی نیز روی مذاکرات صلح افغانستان بحث نماید،این خود می رساند که ایالات متحده با رویکرد جدید، این بار در تلاش است تا مذاکرات صلح افغانستان به ثمر نشیند.

روی این اساس بار نخست است که طالبان به صورت علنی با مقام های ارشد امریکایی گفتگو می کنند، هرچند گزارش ها تأیید ناشده، حاکی از آنست که گروه طالبان در موضع گیری های شان  نرمش نشان نداده اند، اما این مسئله اظهر من الشمس است که این بار طالبان می خواهند با امتیاز گیری بیشتر، از جنگ دست بکشند، زیرا مذاکرات طالبان با مقام های امریکا، نشان می دهد که این گروه نهایتاً از جنگ خسته شده اند.

روی این اساس کشور های منطقه و جهان باید در همآهنگی با دولت افغانستان سعی کنند تا تلاش های منطقوی و جهانی منتج به صلح با عزت و پایداری در افغانستان گردد و دستاورد های هفده سال گذشته که با خون هزاران فرزند این سرزمین به دست آمد، نیز حفظ گردد.

 تساهل، مدارا و همگرایی نیز میان کشور های منطقه و جهان تقویت گردد تا دیگر از ناحیه تروریزم و تهدیدات برخاسته از آن، کشور های منطقه و جهان نگران نباشند. 

ممکن است شما دوست داشته باشید