روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

کشورهایی که از روند صلح پشتیبانی کرده اند، باید گام‌های عملی را نیز در این زمینه بردارند

درین اواخراداره دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا به دیپلوماتان ارشد کشورش دستور داده تا گفتگوهای مستقیم با گروه طالبان را برای پایان دادن به جنگ ۱۷ ساله افغانستان به بررسی بگیرند.

با وجودیکه هنوز  تاریخی برای این گفتگوها تعیین نشده و ممکن است دراثر مداخله جناحهای رقیب این موضوع از مسیرش خارج شود. اما تمایل امریکا برای پی‌گیری گفتگوها، نشانۀ از اراده رئیس جمهورامریکا برای شکستن بن‌بست جنگ در افغانستان است. هرچند گروه طالبان همواره گفته‌اند که حاضر اند با امریکا وارد مذاکرات صلح شوند، اما مقام‌های امریکایی تا‎کنون بارها تأکید کرده‌اند که مذاکرات باید میان طالبان و حکومت افغانستان صورت گیرد و رهبری این مذاکرات بدست افغان ها باشد. مقام های ارشد امریکایی اخیراً به منظور فراهم کردن زمینه مذاکرات به کشورهای افغانستان و پاکستان سفر کرده‌اند.مایک پمپیئو وزیر خارجه امریکا هفته گذشته در یک سفر از قبل اعلام نشده وارد کابل شد و با رهبران حکومت وحدت ملی گفتگو کرد. معاون وزیر خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی نیز چند روز پیش به پاکستان و افغانستان سفر کرد. شورای عالی صلح به دنبال تصمیم تازۀ ایالات متحدۀ امریکا مبنی بر گفتگوهای مستقیم با طالبان گفت که از این تصمیم استقبال می‌کند؛ اما این شورا بر گفتگوهای بین‌الافغانی تأکید کرد. سخنگوی شورای عالی صلح ، در واکنش به این گزارش گفت که از تمام کشورهای جهان در نشست‌های مختلف خواسته اند که برای آغاز مذاکرات مستقیم حکومت افغانستان با طالبان، هر همکاری و اقدامی که منجر به تسریع روند گفتگوهای صلح شود و مقدمه‌ای بر آغاز مذاکرات مستقیم بین‌الافغانی باشد، این شورا از آن استقبال می‌کند. از آنجایی که کشورهای مختلف از روند صلح افغانستان پشتیبانی کرده اند؛ باید گام‌های عملی را نیز در این بخش بردارند و تصمیم ایالات متحده نیز اقدام عملی برای آغاز مذاکرات است. این نوعی همکاری امریکا است، چنانکه کشورهای عربستان، ازبکستان، قطر، ایران، پاکستان، روسیه  در پروسۀ صلح افغانستان اعلام همکاری کردند و گام‌های عملی می‌خواهند بردارند مقام‌های امریکایی،نیز می‌خواهند بن‌بست ایجادشده را شکسته و زمینه را برای مذاکرات وسیع‌تر، آماده سازند. سخنگوی ریاست جمهوری درین باره گفته است: طرف گفتگو با طالبان حکومت وحدت ملی  است و هیچ‌کسی نمی‌تواند به نمایندگی جایگزین مردم و حکومت افغانستان شود.حکومت این کشور طرح صلح را در نشست‌های پروسه صلح، ازبکستان و اخیراً هم در نشست سران ناتو در بروکسل ارائه کرد که مورد حمایت جامعۀ جهانی قرار گرفت. شورای عالی صلح نیز از این تصمیم حمایت کرده؛ اما گفته است که هرگز رهبری، مالکیت و حاکمیت پروسه صلح افغانستان، به کسانی دیگر واگذار نمی‌شود. یک نماینده‌ طالبان به روزنامه دیلی تایمز پاکستان گفته است: «ما گزارش‌هایی را در پیوند به تصمیم ایالات متحده برای آغاز گفتگو‌های مستقیم را مرور کرده‌ایم و منتظر پیشنهاد رسمی ‌برای آغاز این گفتگو‌ها هستیم، اما تا هنوز ارتباط رسمی‌ای برقرار
 نشده است.

برای اعتمادسازی، می‌خواهیم پیش از آغاز گفتگوهای مستقیم نام رهبران ما از فهرست تحریم‌های سازمان ملل متحد حذف شود.گفتگوها روی موضوع خروج نیروهای خارجی آغاز و پس از آن در پیوند به صلح گفتگو خواهیم کرد.» نمایندگان سیاسی طالبان از ماه جون سال روان میلادی به منظور چگونگی صلح از پاکستان دیدار کردند و پس از آن به رهبران پاکستان گفته‌اند که با حکومت افغانستان گفتگو نخواهند کرد، اما برای مذاکره با امریکا همواره آماده خواهند بود.اکنون ایالات متحده‌ امریکا که راه مذاکره باگروه طالبان را به بررسی گرفته است، طالبان گفته‌اند که تاکنون درخواست رسمی از سوی امریکا دریافت نکرده‌اند و اعلام خبر مذاکره مستقیم امریکا با این گروه که در رسانه‌ها منتشر شده، نمی‌تواند بیانگر موضع رسمی امریکا باشد. پس از اعلام آتش‌بس موقت از سوی رئیس جمهورکشور بر خلاف انتظار طالبان بار دیگر به جبهه جنگ برگشته و به کشتار نیروهای امنیتی و حمله بر پایگاه‌های نظامیان کشوررا ادامه داده‌اند.ایالات متحده امریکا همواره بر مذاکرات صلح به رهبری افغانستان تأکید کرده و گفته است که روند صلح دولت افغانستان و طالبان از مجراهای بین‌الافغانی دنبال شود. افزون بر این حکومت وحدت ملی نیز در چندین نشست بین‌المللی و داخلی بر صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها تأکید کرده است. پس از آن‌که درخواست رئیس‌جمهور کشور از طالبان برای پیوستن به روند صلح در دومین نشست روند کابل بی‌پاسخ ماند و جنگ شدت گرفت، آتش‌بس موقت حکومت نیز نتوانست اعتماد طالبان را برای پیوستن به روند صلح جلب کند. این گروه تنها سه روز عید را آتش‌بس کرد و گفت که رعایت آتش‌بس به‌خاطر مردم  بوده است. اعلام جدیدامریکا مبنی برروند مذاکرات هدف آن شکستن یخ و هموارکردن راه برای مذاکرات بین دولت افغانستان و طالبان،بوده است.آلیس ویلز، یک دیپلمات امریکایی در امور افغانستان و پاکستان به این باور است که کشورش آماده تسهیل، حمایت و مشارکت در مذاکرات صلح هست.وی میگوید: هرچیزی که در توان داریم را انجام می‌دهیم تا مطمئن شویم که اقدامات ما به طالبان و دولت افغانستان در یک میز کمک می‌کند. حکومت با استقبال از تصمیم جدید اداره ترامپ، استدلال می‌کند که مالکیت صلح به رهبری افغان‌هاست که حمایت‌های بین‌المللی را با خود دارد. امریکا از روند صلح حمایت می‌کند و نقش حمایوی و تسهیل‌کننده را دارد.حکومت افغانستان برای اولین بار صاحب یک دیدگاه روشن در قبال صلح است که در نشست‌های مختلف آن را ارائه کرده است. تحرکات تازه‌یی که در جهان اسلام به‌وجود آمده نیز نشان می‌دهد که از صلح در افغانستان حمایت می‌شود. رئیس جمهور غنی در دومین نشست روند کابل اعلام کرد که اگر طالبان به روند صلح بپیوندند، حکومت او حاضر است بدون هیچ شرطی طالبان را به‌حیث یک حزب سیاسی به رسمیت بشناسد و زمینه را برای فعالیت‌های سیاسی این گروه فراهم سازد. بر ادامه این نشست، شورای عالی صلح چندین نشست را در داخل کشور برگزار کرد و در یکی از این نشست‌ها بیش از دو هزار عالم دینی جنگ جاری در افغانستان را باطل اعلام کرده از طالبان خواستند تا به روند صلح بپیوندند. مذاکرات مستقیم ویاغیرمستقیم امریکا و طالبان درحالی مطرح شده است که چندین حرکت صلح‌خواهانه مردمی در داخل کشور نیز شکل گرفته است. با این‌که جنبش‌های مردمی صلح درداخل کشور ممکن بتوانند محاسبات قبلی را برهم بزنند، اما پیشرفت در میدان جنگ و مذاکرات با طالبان وابسته به فشارهایی مؤثریست که جامعه جهانی باید بر پاکستان تحمیل نمایند.

نوشته: س-سامی

ممکن است شما دوست داشته باشید