روزنامه ملی انیس

کاهش چهل درصدی آمار خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان

دفترنی یا نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گوید خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال گذشته ۴۲ درصد کاهش یافته است.

براساس گزارشی که توسط بی بی سی از گزارش سالانه نهاد نی تهیه شده است، پس از ایجاد کمیته مشترک حکومت و رسانه‌ها در افغانستان، به پرونده‌های خشونت علیه خبرنگاران به صورت فوری رسیدگی شده و این امر در کاهش خشونت‌ها مؤثریت زیادی داشته است.

کمیته مشترک حکومت و رسانه ها از چند سال پیش به رهبری استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری مدیریت می شود. دراین کمیته نمایندگان شماری از ادارات مرتبط دولتی و فدراسیون ژورنالیستان افغانستان عضویت دارند.با آغاز به کار کمیته مشترک حکومت و رسانه ها، روند رسیدگی به قضایای خشونت علیه خبرنگاران تسریع یافت و سهولت های قانونی و حقوقی بیشتری برای حمایت از خبرنگاران، فعالیت رسانه ای، آزادی بیان و دسترسی به اطلاعات بوجود آمد.

کمیته مشترک حکومت و رسانه ها براساس مکانیزم خاص فعالیت می کند و کمیته های ولایتی این کمیته نیز به رهبری معاونان والی ها در ولایات مدیریت می شود.

براساس گزارش بی بی سی، نهاد نی گفته است که در سال ۲۰۱۹ میلادی ۱۱۵ مورد خشونت علیه خبرنگاران در نهاد نی ثبت شده است. آمارخشونت علیه خبرنگاران در سال ۲۰۱۸ میلادی، ۱۹۸ مورد بوده است.

خشونت‌های ثبت شده در دفتر نی شامل ۱۰ مورد قتل، ۲۱ مورد جراحت، ۱۰ مورد بازداشت مؤقت، ۸ مورد آدم‌ربایی، ۱۰ مورد ضرب و شتم، ۵۱ مورد تهدید و ۳ مورد حمله به دفتر رسانه‌ها بوده است.

دفتر نی، از کاهش خشونت‌ها در سال جاری میلادی استقبال کرده اما گفته است که باید کارهای بیشتر دراین زمینه صورت گیرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید