روزنامه ملی انیس

کاخ سفید: ترامپ در حال ارزیابی گزینه‌های مختلف برای واکنش به قتل خاشقچی است

سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که دولت ترامپ در حال ارزیابی گزینه‌های مختلف برای نشان دادن واکنش احتمالی به قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد مقتول سعودی، است.

سارا سندرز به خبرنگاران گفت: «دولت در حال ارزیابی گزینه های مختلف است و ما اعلام خواهیم کرد که چه تصمیمی در این زمینه گرفته شده است».

وی این اظهارات را در پاسخ به پرسشی که درباره واکنش احتمالی دولت امریکا به عربستان مطرح شده بودارائه کرده.دونالد ترامپ  رئیس‌جمهوری امریکا، روز دوم عقرب در تندترین اظهارنظر خود درباره قتل جمال خاشقجی گفته بود: ولیعهد عربستان مسئول نهایی عملیاتی است که به قتل خاشقجی منجر شده است.

قتل جمال خاشقجی در قونسلگری عربستان در استانبول، این کشور را به شکل بی‌سابقه‌ای تحت فشار قرار داده و همزمان با تداوم انتقادها و فشار دولت‌های غربی برای روشن شدن حقایق  ریاض به اشکال گوناگون می‌کوشد این بحران را مهار کند.جیم متیس وزیر دفاع امریکا گفته است وزیر خارجه عربستان به او تضمین داده که ریاض در این مورد تحقیقات «کامل» انجام خواهد داد و افزود مطمئن است که در این تحقیقات شواهدی که پولیس ترکیه پیدا کرده در نظر گرفته خواهد شد.دولت عربستان با وجود پذیرش این نکته که قتل جمال خاشقجی برنامه‌ریزی شده و عمدی بوده است یک «عملیات خودسرانه» را مسئول این قتل معرفی کرده و تأکید می‌کند مقامات ارشد و به خصوص ولیعهد از این موضوع اطلاع نداشتند.

علاوه بر بازداشت ۱۸ تن  پنج مقام ارشد نهادهای امنیتی عربستان سعودی برکنار شده‌اند که دو تن از آنها از حلقه نزدیکان محمد بن سلمان هستند.

این حادثه به وجهه ولیعهد که سعی کرده خود را رهبر اصلاحات کشور جلوه دهد به شدت لطمه زده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید