روزنامه ملی انیس

چین خواستار روابط هماهنگ افغانستان و پاکستان شد

وزیران خارجه افغانستان و چین طی تماس تیلفونی در مورد موضوعات مورد علاقه، روابط دوجانبه و تقویت همکاری‌ها در عرصه‌های مختلف بحث و تبادل نظر کردند.
وزارت امور خارجه چین روزسه‌شنبه ۹ ثور در بیانیه‌ای می‌گوید که وانگ‌یی وزیر خارجه آن کشور با محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه افغانستان در مورد مسائل دوجانبه و تقویت همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف گفتگو کردند.
وانگ‌یی در این تماس تیلفونی گفته است که پیکن خواستار روابط هماهنگ بین پاکستان و افغانستان است و به تلاش‌ها برای بهبود روابط کمک خواهد کرد.
وزیر خارجه چین از پیشنهاد مثبت حکومت افغانستان برای صلح و مصالحه اعلام حمایت کرد و گفت امیدوار است تمام طرف‌ها برای توافق اولیه سیاسی صبور باشند.
وی افزوده است: «ترتیبات سیاسی آینده افغانستان باید با نمایندگی وسیع، عزم جدی برای مبارزه با تروریزم و تعهد محکم به سیاست خارجی صلح و دوستی داشته باشد. »
وانگ‌یی با اشاره به روابط دوستانه دو کشور، تأکید کرده است که پیکن به انتخاب مردم افغانستان در مسیر توسعه شان احترام گذاشته و آماده است به پشتیبانی، میانجی‌گری و تسهیل روند صلح در افغانستان ادامه دهد و نقش سازنده خود را بازی کند.
دو جانب همچنان در مورد توسعه ابتکار یک کمربند یک جاده صحبت کردند.
وزیر خارجه چین در ادامه گفته است که خواهان برگزاری نشست سه جانبه وزیران خارجه افغانستان، پاکستان و چین در زمان مناسب است.
محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه کشور نیز گفته است که افغانستان متعهد به روند صلح و مصالحه در افغانستان است و برای آتش‌بس همه جانبه و آغاز گفتگوهای میان‌افغانی برنامه دارد.
وی افزوده است: «افغانستان از نقش سازنده چین استقبال می‌کند و امیدوار است که چین همچنان به همکاری با کشورهای منطقه برای ترغیب طالبان به توافق اولیه با دولت افغانستان ادامه دهد. »
این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها، دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا تلاش دارد تمام نیروهایش را از افغانستان خارج کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید