روزنامه ملی انیس

پیام ریاست اجرائیه در پیوند به پنجمین سالروز درگذشت مارشال محمد قسیم فهیم، معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان

فرارسیدن پنجمین سالروز درگذشت مارشال محمد قسیم فهیم، مجاهد نام‌آور و سیاست‌مدار برجستۀ تاریخ معاصر کشور را به ملت بزرگ افغانستان، مجاهدین و رهروان آن فقید تسلیت عرض می‌داریم.

مارشال محمد قسیم فهیم، مبارز استوار، فرمانده نترس و بلندآوازۀ دوره‌های جهاد و مقاومت بود و کارنامه‌ها و مبارزات او در فصل جهاد در برابر تجاوز ارتش سرخ و ایستادگی‌اش در دورۀ مقاومت در مقابل لشکر نیابتی دشمن، ماندگار و فراموش‌ناشدنی است.

مارشال فهیم شخصیتی مصمم و قاطع، اما دلسوز و مهربان داشت. در عیاری، پای‌مردی و رفاقت شهره بود. مرحوم مارشال افغانستان، به لحاظ فکری و سیاسی، شخصیتی میانه‌رو، معتدل و اخلاق‌گرا بود. علی‌الرغم پیشنۀ نظامی و جنگی، عمیقاً به مردم‌سالاری و آزادی‌های سیاسی و اجتماعی باور داشت و در فصل جدید سیاسی، به خوبی ثابت کرد که اهل مبارزۀ سیاسی و دموکراتیک نیز است. مارشال فهیم باورمند به افغانستان متحد، آزاد و آباد بود و «وحدت ملی» و «عدالت اجتماعی» سرلوحۀ کار سیاسی و مبارزاتی‌اش را شکل می‌داد. او در راستای برابری اجتماعی و سیاسی مبارزه کرد و خود به برتری طلبی و عدالت‌ستیزی متوسل نشد. در صحبت‌ها و نشست‌های رسمی و خصوصی، همواره از صلح، ثبات و پایان جنگ طولانی و طاقت‌فرسای چهل ساله سخن به زبان می‌آورد و آرزویش این بود که روزی مردم افغانستان در فضای صلح‌آمیز و عاری از خشونت و کشتار، در کنارهم به مثابۀ یک پیکر واحد زندگی کنند و به پله‌های ترقی و پیشرفت دست یابند. درگذشت مارشال فهیم ضایعۀ جبران‌ناپذیر به مردم افغانستان بود. با وفات او، افغانستان یک شخصیتی معتقد به یکپارچگی و اتحاد ملی را از دست داد.با گذشت هر روز بیشتر از پیش خلای نبود مارشال فهیم در صحنۀ سیاسی افغانستان روشن می‌شود. جای شخصیت‌های خیر، صادق و وطندوست مثل مارشال فهیم، برای همیشه در میان همسنگران و یارانش و همچنان در بین مردم افغانستان خالی خواهد بود.

داکتر عبدالله عبدالله

رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان

ممکن است شما دوست داشته باشید