روزنامه ملی انیس

پیام استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری اسلامی‎ افغانستان به مناسبت فرارسیدن عاشورای حسینی

فرارسیدن عاشورای حسینی و ایام سوگواری اباعبدالله الحسین(رض) نواده پیام اکرم (ص) را به همه مسلمانان جهان به خصوص پیروان و عاشقان آن حضرت تسلیت می‌گویم و یاد همه آزادگان دشت کربلا را گرامی ‎می‌دارم. هم چنین جا دارد یاد همه شهدای بزرگ افغانستان و شهدای نیروهای دفاعی و امنیتی کشور را که جان‌های شیرین خود را حسین‌وار در راه عزت و استقلال افغانستان و حفاظت از نوامیس ملی در برابر دشمنان قسم خورده و جاهل این سرزمین فدا کردند گرامی ‎بداریم و در برابر خانواده‌های معظم آنان سر تعظیم و کرنش فرود آوریم.
هموطنان عزیز و رهروان راه حریت و آزادگی!
ایام عاشورا در سال جاری در حالی فرا رسیده است که کشور در شرایط دشوار و در معرض حملات ددمنشانه دشمن قرار گرفته است. افغانستان امروز تحت حملات سنگین دشمن قرار دارد و هر لحظه شاهد خون‌ریزی و کشتار مردم بی‌گناه ما است. ما در حالی ایام سوگواری شهدای دشت نینوا را برگزار می‌کنیم که در یک آزمون بزرگ قرار گرفته ایم. امروز فرزندان افغانستان در هر گوشه از کشور هم چون سرداران کربلا در یک مبارزه آزادی‌خواهانه در حال نبرد و فداکاری هستند، اما هنوز هستند کسانی که در این میدان بذر تردید و شک می‌کارند. به همین خاطر ما با ایجاد پرسش‌های شیطنت‌آمیز و مایوس‌کننده و شایعات بی‌اساس مواجه هستیم که به دنبال زدودن انگیزه مبارزه با دشمن هستند.
هم چنین عاشورا در سال جاری با ۲۸ اسد سالروز استرداد استقلال افغانستان همزمان شده است. همان گونه که عاشورا یادآور مبارزات امام حسین و یارانش در مقابل ظلم و جهل است، ۲۸ اسد نیز یادآور مبارزات طولانی و تاریخی مردم افغانستان در راه عزت و استقلال کشور در برابر دشمنان خارجی است. وضعیت امروز افغانستان نشان می‎دهد که متاسفانه کشور ما هنوز در معرض دسایس و توطیه‌های بین‌المللی قرار دارد و هنوز استقلال کشور در معرض تهدیدهای گوناگون است. بدون شک هم عاشورا و هم مبارزان راه آزادی و استقلال افغانستان که روزگاری با خون خویش رهایی را به ارمغان آوردند ما را به ایستادگی، مقاومت و پایمردی فرا می‎خوانند. مردم افغانستان هیچ چاره‌ای جز ایستادن در برابر لشکریان جهل و توطیه‌های خارجی ندارند.
ما با دشمنی مواجه هستیم که ماهیت آن بر هیچ کسی پوشیده نیست و مردم افغانستان تجربه دوران سیاه حاکمیت آن را دارند. طالبان هر جا که پا گذاشته اند چیزی جز ویرانی، کشتار، تجاوز، آوارگی، فقر و بلاهت به ارمغان نیاورده اند. شعارهای پوچ چون آوردن امنیت و آرامش و تطبیق شریعت چیزی جز به بردگی گرفتن مردم و به نمایش گذاشتن یک جامعه بلاهت زده و مرده نیست. طالبان هیچ برنامه‌ای برای حکومت کردن و ارایه خدمات اولیه برای مردم ندارند و هر چیزی که می‌گویند برای همگان تجربه شده است و همه می‌دانند که چه خطر بزرگی امروز افغانستان را تهدید می‌کند. ما در مرحله‌ای قرار گرفته‌ایم که سرنوشت نسل امروز و آینده ما در معرض نابودی قرار گرفته است. بنابراین چاره‌ای جز ایستادگی و مبارزه در برابر دشمن نداریم و همه باید با یک‌صدا و با اراده پولادین در برابر دشمن ددمنش بایستیم و ایستادگی امروز بسیار کم‌هزینه‌تر از مبارزه در زمانی است که همه چیز را از صفر شروع کنیم.
عاشورا منبع فیض الهی و سرچشمه جوشان معرفت و بیداری است. کربلا آن‌گونه که متاسفانه برخی‌ این روزها در پی ترویج آن هستند، کانون افراطیت و نفاق نیست. عاشورا دانشگاه آزادگی و بیداری و آگاهی است. از همین رو ما بیش از هر زمان دیگر نیاز به الهام‌گیری از درس‌های عاشورایی داریم.
نخستین درس عاشورا مبارزه با ستم و جهالت است. امام حسین و یارانش توسط مسلمان‌نماهایی شهید شدند که از دین چیزی جز منفعت شخصی، قساوت و بی‌رحمی‎ و قرائت خشک از دین نداشتند. بزرگ‌ترین پرسش حتی امروز در برابر عاشورا همین است که آیا امام حسین باید تسلیم می‌شد یا ایستادگی می‌کرد؟ اگر امام حسین تسلیم می‌شد می‌توانست پس از چهارده قرن هم‌چنان در قلوب همه آزادگان جهان جای گیرد و هم‌چنان منبع الهام‌بخش برای انسانیت و ارزش‌های انسانی باشد؟ بنابراین امروز نیز عاشورا هیچ راهی جز ایستادگی و مقاومت برای ما ندارد.
مهم‌ترین درس دیگر عاشورا مواجهه آگاهانه با وسوسه‌های شیطانی و توطیه‌های دشمن در وضعیت جنگی است. دشمنان افغانستان و سازمان‌های استخباراتی هر لحظه یک شایعه و یک توطیه تولید می‌کنند و از طریق شبکه‌های اجتماعی و وسایل ارتباط‌جمعی به روان جامعه ما تزریق می‌کنند. ما امروز تنها در میدان نبرد با دشمن نمی‌جنگیم بلکه هزاران حیله و نیرنگ به کار می‌گیرند تا اراده‌ها را سست و روان مردم را تضعیف کنند. متاسفانه در این میدان تا کنون تا حدی موفق بوده اند. تجربه جنگ به ما نشان داده است که در هر جایی که اراده و عزم جدی وجود داشته است دشمن موفق نشده است. ولی در هر جایی که تردید، یاس، توهم توطیه و دسیسه وجود داشته است دشمن پیشروی داشته است. بنابراین با الهام از آموزه‌های حیات‌بخش عاشورا نباید طعمه دشمن گردید و به دسایس و جنگ نرم دشمن تسلیم شد.
هموطنان عزیز!
ما برای امام حسین گریه بسیار کرده ایم و با این گریه‌ها در طول تاریخ دردهای خویش را تسکین بخشیده ایم. سوگواری برای امام حسین و اسیران دشت کربلا یک رسم انسانی و متعالی است که عواطف انسانی را بر می‌انگیزد و سبب فلاح و رستگاری روح انسان می‌گردد. از همین رو این فریضه نه فراموش می‌شود و نه از قلوب پیروان امام حسین کسی زودوده می‌تواند. اما امروز افغانستان کربلای مجسم و عینی است. جوانان ما در بدترین شرایط از خاک و نوامیس ملی دفاع می‌کنند و قربانی می‌دهند. ده‌ها هزار انسان آواره و فقیر در شهرها و پشت دروازه‌های ما آمده اند و نیازمند مساعدت و همیاری هستند. بنابراین اگر عاشورا امروز نتواند ما را به حرکت و ایستادگی در برابر دشمن و یاری نیروهای امنیتی افغانستان وا دارد به چه دردی دوا خواهد بود. اگر کربلا امروز نتواند ما را به یاری هموطنانی که هم‌چون اسرای کربلا در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهرها آواره هستند، فرا بخواند چگونه وجدان خویش را آرام بسازیم؟ بنابراین از همه دوستداران و پیروان امام حسین می‌خواهم که تمام مصارف و نذورات خویش را امسال برای آوارگان و بیجاشدگان اختصاص دهند.
ایستادگی و مقاومت در برابر دشمن یک وجیبه ملی و دینی و از مهم‌ترین آموزه‌های عاشورا است. ما در معرض یک تهاجم و تجاوز آشکار قرار گرفته ایم که هیچ گونه مبنای قانونی و دینی ندارد. کسانی که در این روزها زنان را به اسارت و بردگی می‌برند، مردم ما را قتل عام می‌کنند، نهادها و زیربناهای عام المنفعه را تخریب می‌کنند و کشور ما را به سوی تاریکی و جهالت سوق می‌دهند بویی از آموزه‌های اسلامی‎ و انسانیت نبرده اند. تنها راهی که پیش روی ما قرار دارد مبارزه و ایستادگی در مقابل آنان است.
یک بار دیگر ایام عاشورا و یاد شهدای کربلا و هم چنین یاد همه شهدای نیروهای دفاعی و امنیتی کشور را گرامی‎ می‌داریم و از روح بلند رهبر آزادگان حسین‌بن علی می‌خواهیم که ما را توفیق ایستادگی و استواری در راهش عنایت کند.
سرور دانش
معاون دوم رئیس جمهوری اسلامی‎ افغانستان

ممکن است شما دوست داشته باشید