روزنامه ملی انیس

پیام استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری اسلامی‎ افغانستان

به همایش مردمی‎گرامیداشت از بیست و ششمین سالیاد شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری و یارانش در بامیفرارسیدن بیست و ششمین سالیاد شهادت شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری و یارانش را برای همه دوستداران و پیروان خط عدالت خواهی تسلیت می‎گویم و یاد و خاطره آن شهید سعید را گرامی‎می‎دارم. هم چنین بجا می‎دانم که در سالیاد شهادت شهید وحدت ملی برای همه شهدای راه عزت و آزادی کشور به خصوص شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان درود بفرستم و به پیشگاه خانواده‎های معظم شهدا سر تعظیم و ارادت فرود آورم.
هم چنین از تلاش خستگی ناپذیر کمیسیون برگزاری همایش مردمی‎«مزاری؛ صلح و وحدت ملی» در بامیان، به خصوص برادر گرامی‎سید انور رحمتی والی ولایت بامیان قدردانی می‎کنم که زمینه برگزاری این همایش تاریخی و با شکوه را فراهم کردند. بنا بود که با تعدادی از شخصیت‎های سیاسی و ملی در این همایش بزرگ اشتراک کنیم و در شرایط حساس کنونی یک گفتگوی سازنده با مردم تاریخ ساز بامیان داشته باشیم. اما متاسفانه خرابی هوا و شرایط جوی سبب شد که از دیدار با مردم بامیان و اشتراک در این مراسم شکوهمند محروم شویم. به همین خاطر صمیمانه از شما حاضران گرامی‎در همایش و از همه مردم شریف ولایت بامیان عذر خواهی می‎کنم و امیدوارم که در شرایط مناسب تر و در فرصت دیگر این سفر صورت گیرد و ما بتوانیم نقیصه پیش آمده را جبران کنیم.
هموطنان عزیز و بامیانی‎های گرانقدر!
بامیان تنها یک جغرافیای خفته و محروم در قلب افغانستان نیست بلکه نقطه عزیمت احیای هویت انسان‎های فراموش شده این سرزمین و محل برآمدن چراغ عدالت و عدالت خواهی نیز هست. زیرا استاد شهید حرکت عدالت خواهانه و وحدت آفرین خود را از مناطق مرکزی و مشخصا از بامیان آغاز کرد و حزب وحدت اسلامی‎ افغانستان به عنوان موفق ترین تجربه سیاسی ما از بامیان ظهور کرد. از همین رو امروز هم بامیان و هم شخصیت شهید وحدت ملی برای ما سخت عزیز و ارجمند هستند. شهید مزاری مسیری را در بامیان فراروی ما نهاد و فرهنگ سیاسی را برای ما ترسیم کرد که خروج و یا انحراف از آن در هیچ شرایطی جواز ندارد و همه ما مکلف به تداوم این خط و مسیر عدالت خواهی هستیم. شهید مزاری تنها برای ما نه، بلکه برای همه کسانی که دغدغه عدالت، صلح، رفاه و آسایش مردم را دارند به مثابه معیار تخطی ناپذیر هر گونه حرکت سیاسی و اجتماعی تبدیل گردیده است.
بیست و شش سال خون دل خوردن و بیست و شش سال مبارزه بی امان در سایه نام مزاری که مساوی با عدالت، رهایی، برابری و آزادی است، بدون حضور وی کار آسانی نبوده است. در این بیست و شش سال تجربه‎ها و دستاوردهای گرانقدری برای مردم ما حاصل گردیده است که در تاریخ سیاسی کشور بی سابقه است. به خصوص طی دو دهه اخیر ارزش‎هایی چون قانون اساسی، نظام سیاسی، ازادی‎های مدنی و سیاسی و حضور زنان در اجتماع، زیربناهای اساسی برای یک زندگی انسانی و ده‎ها دستاورد دیگر به دست آمده است که هر کدام خون بهای شهدای میلیونی مردم افغانستان است. این دستاوردها محصول تلاش و رنج همه شهدا به خصوص شهید مزاری بوده اند که تغییرات بزرگ و چشم گیری در زندگی مردم ما به وجود آورده اند. این تغییرات به صورت آنی و فوری به دست نیامده است. بلکه سال‎ها تلاش و مبارزه نفسگیر صورت گرفته است و بهای سنگین برای آن‎ها پرداخت شده است. هر یک از دستاوردهایی که امروز ما بدان‎ها افتخار می‎کنیم بخشی از آرزوها و آرمان‎های شهید مزاری و امثال او است. به همین خاطر این دستاوردها برای همیشه غیر قابل معامله و غیر قابل مذاکره و خطوط سرخ در زندگی سیاسی ما هستند که به هیچ صورتی و با هیچ بهانه ای نباید به تعطیلی گرایند و یا تعلیق شوند.
هموطنان عزیز!
ما امروز یک بار دیگر در شرایط حساسی از تاریخ کشور قرار گرفته ایم. از یکسو روند صلح به مرحله مهمی‎رسیده است و مردم افغانستان بیش از هر زمان دیگر تشنه صلح و آرامش هستند. از سوی دیگر نگرانی‎هایی نیز به وجود آمده است. نگرانی‎ها از این جهت است که احتمال دارد کشور به بهانه صلح یک بار دیگر به نقطه صفر برگردد و ما دچار یک انقطاع تاریخی دیگر شویم. از دو سال به این طرف که گفتگوهای صلح شتاب گرفته است و در پی مذاکرات طولانی دو سال گذشته توافقنامه صلحی امضا شد که از جهات مختلف سبب نگرانی مردم افغانستان شده است و اکنون تلاش‎های مستمر وجود دارد که مفاد توافقنامه امضاشده بر مردم افغانستان تحمیل گردد. در حالی که این توافقنامه هم دارای نواقص جدی است و محتوای خلاف قانون اساسی و ارزش‎های حقوق بشری دارد و هم دولت و مردم افغانستان در آن طرف نبوده و به لحاظ حقوقی و قانونی ملزم به مفادات آن نیستند.
دولت افغانستان از روزی که روند صلح شتاب گرفته است تمام اقدامات لازم را به عنوان حسن نیت در برابر صلح و نشان دادن نیاز جدی کشور به صلح انجام داده است. این اقدامات عمدتا یک جانبه بوده و طالبان تمام مفاد توافقنامه دوحه و تمام تعهدات خود را در مقابل مردم افغانستان به طور آشکارا نقض کرده است.
نگرانی دیگر که در این روزها همه رسانه‎ها و افکار عمومی‎را درنوردیده است مطرح شدن حکومت موقت و یا به اصطلاح حکومت تقسیم قدرت است. بر اساس طرح صلحی که در روزهای اخیر افشا گردیده، واقعیت‎های عینی افغانستان و به خصوص کتله‎های قومی، سیاسی، اجتماعی و اقشار مختلف مردم افغانستان نادیده گرفته شده ا ست. این طرح بیش از آن که امید به صلح و آرامش را افزایش دهد بدون شک تداوم بخش بحران خواهد بود و مردم افغانستان زیر بار چنین طرح‎های تحمیلی نخواهد رفت.
رهبری دولت افغانستان مشوره‎ها با تمام بزرگان و جناح‎های سیاسی را شروع کرده است و تلاش می‎کند تا اجماع سیاسی میان همه جناح‎های سیاسی و در داخل کشور برای حل و فصل قضایا به وجود آید. تاریخ نشان داده است که هرگونه طرحی که از خارج دیکته شود تا کنون نتیجه مثبت نداشته و همواره سبب تضادهای بیشتر و نابسامانی‎های بیشتر گردیده است.
دولت افغانستان از هر طرح معقول و منطقی که صلح عادلانه و پایدار را تضمین کند استقبال می‎کند و هر اقدامی‎در راستای تحقق صلح لازم باشد مثل گذشته انجام خواهد داد. به همین خاطر طرحی که در روزهای گذشته ارائه شده است علیرغم نواقص زیاد تحت بررسی رهبری حکومت و شورای عالی مصالحه ملی قرار دارد.
من یک بار دیگر یاد و خاطره شهید وحدت ملی و یارانش را گرامی‎می‎دارم و برای همه پیروان صادق و دوستداران رهبر شهید درود می‎فرستم. هم چنین از همه کسانی که سالیاد شهید وحدت ملی و یارانش را در خارج و داخل کشور گرامی‎می‎دارند و مجالس تجلیل و گرامیداشت برگزار می‎کنند، صمیمانه قدردانی می‎کنم.
به امید روزی که همه آرزوها و آرمان‎های استاد شهید تحقق یابند و بر کشور ما صلح و آرامش و برابری و برادری حاکم گردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید