روزنامه ملی انیس

پیام استاد سرور دانش، در پیوند به آغاز ثبت نام تقویتی رأی‎دهندگان برای انتخابات ریاست جمهوری

آغاز ثبت نام تقویتی رأی دهندگان برای انتخابات ریاست جمهوری سال جاری که از جانب کمیسیون مستقل انتخابات آغاز شده است، یک گام نیک و امیدوار کننده برای آمادگی ها جهت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال پیش رو می باشد.

در حقیقت این اقدام، نخستین و اساسی ترین‌گام برای تقویت دموکراسی و مشارکت شهروندان کشور در پروسه سرنوشت ساز انتخابات پیش‌رو به شمار می‌رود.

بر همگان روشن است که دموکراسی با مشارکت شهروندان کشور مفهوم و معنی پیدا می کند و بامیزان استقبال و مشارکت مردم  تقویت می شود و استحکام‌ لازم را کسب می‌کند.

بدیهی است که میزان مشارکت مردم علاوه بر احساس مسئولیت در قبال سرنوشت جمعی، به زمینه سازی های لازم در مراحل مختلف این پروسه نیازمند است. 

ثبت نام رأی دهندگان شرط نخست برای فراهم سازی فرصت لازم جهت اشتراک گسترده شهروندان کشور در روز انتخابات است. متأسفانه عدم موفقیت در پروسه ثبت نام رأی دهندگان در انتخابات پارلمانی سال گذشته باعث شد که میزان مشارکت مردم در این پروسه مخصوصا در کابل پایتخت کشور کاهش جبران ناپذیر داشته باشد که پیامد آن برای همه محسوس است.

از این رو، انتظار مردم و دولت افغانستان از کمیسیون مستقل انتخابات اینست که با استفاده از تجربیات گذشته در مدیریت و تکمیل برنامه ثبت نام رأی دهندگان توجه و سعی لازم را انجام بدهند و از شهروندان کشور نیز انتظار داریم که به صورت گسترده برای دسترسی به حق رأی و انتخاب سرنوشت جمعی شان در انتخابات پیش‌رو، ادای مسئولیت کنند. بدیهی است که این پروسه مهم و عمومی بدون آگاهی دهی عمومی و ایجاد انگیزه از جانب رسانه ها و نهادهای اجتماعی، ممکن است آن گونه که باید به پیش نرود؛ لذا انتظار اینست که مقامات دولتی  رسانه ها، علما و نهادهای مدنی در این زمینه مانند همیشه همکاری لازم را مبذول دارند.

سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهور اسلامی افغانستان

۱۸ جوزا ۱۳۹۸

ممکن است شما دوست داشته باشید