روزنامه ملی انیس

پیام‌های عیدی سیاست‌مداران زیر سایه‌ صلح با طالبان

مشاور امنیت ملی کشور ابراز امیدواری می‌کند که عید بعدی متفاوت از سال روان، در فضای صلح‌آمیز جشن گرفته شود. هم‌زمان، سفیر امریکا در کابل در پیامی به مناسبت عید قربان، می‌گوید که پس از سال‌ها جنگ، هم‌اکنون پیشرفت واقعی برای برقراری صلح در افغانستان به دست آمده است. از سویی، شماری از نامزدان ریاست‌جمهوری هم بر افزایش‌ تلاش‌ها برای برقراری صلح فراگیر تأکید می‌کنند. نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان، ضمن تبریکی عید قربان، ابراز امیدواری می‌کند که مردم افغانستان، این عید را در سایه صلح، آرامی و شادی تجلیل کنند. سفارت‌های برتانیا، فرانسه و ایتالیا نیز ضمن تبریکی عید به مردم افغانستان، یک عید پر از سرور و شادی برای مردم افغانستان آرزو کرده‌اند.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی امیدوار است که عید بعدی به‌گونه متفاوت در فضای صلح‌آمیز گرامی داشته شود.

محب همچنین تأکید می‌کند که هم‌اکنون نیروهای امنیتی در سراسر کشور دور از خانواده‌های‌شان برای تامین امنیت مردم تلاش می‌کنند و شهروندان کشور هم باید با سرزدن با خانواده‌های آنان و قربانیان نیروهای امنیتی نگذارند که این خانواده‌ها احساس تنهایی کنند.

هم‌زمان، جان بس سفیر امریکا در کابل در پیامی به مناسبت عید قربان، گفته است: «پس از چندین سال جنگ در افغانستان، حالا ما چشم‌انداز پیشرفت واقعی برای دستیابی به توافقی را می بینم که صلح را خواهد آورد. عید یادآور خاصیت مشترک همه ما یعنی انسانیت است و همچنین مسوولیت ما برای کمک به یک دیگر را یاد آوری می‌کند تا در هر زمان و هر جا که بتوانیم به‌یک دیگر کمک کنیم.

هالی هولز همسر سفیر امریکا در کابل نیز عید قربان را زمان خاصی عنوان کرده افزوده است که مسلمانان در سراسر جهان در این عید از اهمیت فداکاری و جان‌نثاری یاد می‌کنند. خانم هولز افزود: «عید همچنین فرصتی برای امور خیریه و کمک‌رسانی به نیازمندان است.

از سویی، شماری از نامزدان ریاست‌جمهوری هم بر افزایش‌ تلاش‌ها برای برقراری صلح فراگیر تأکید می‌کنند. رحمت‌الله نبیل می‌گوید با وجود ناملایمات کنونی، باید به آینده افغانستان امیدوار بود.

یوناما و شماری از سفارت‌های کشورهای اروپایی در افغانستان هم آرزو کرده‌اند که مردم افغانستان همانند دیگر کشورها، این عید را در سایه شادی و آرامش بگذرانند.

تادامیچی یاماماتو، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در افغانستان در اعلامیه‌یی، ابراز امید واری کرده که تمام شهروندان افغانستان بتوانند عید را در سایه صلح و آرامش، به دور از هرگونه ترس و خشنونت، تجلیل کنند.

الیسون بلیک سفیر بریتانیا هم ضمن ابراز تبریکی عید به تمام شهروندان افغانستان، گفت: مانند سایر دوستان افغانستان، من آرزو می‌کنم که عید سعید اضحی و پس از آن، خشونت‌ها در افغانستان کاهش یابد. مردم افغانستان در چهل سال جنگ، رنج‌های زیادی را متقبل شده‌اند و ما به این باوریم که در حال حاضر فرصت آن مهیا شده تا به این رنج‌ها از طریق یک حل و فصل سیاسی دوام‌دار و همه‌شمول خاتمه داده شود.

سفیران کانادا و فرانسه نیز، عید قربان را از مقدس‌ترین مناسبت‌ها در تقویم مسلمانان خوانده و عید را برای مردم تبریک گفته و تأکید کرده‌اند که مردم افغانستان سزاوار صلح و آرامش اند.

دیوید میتکاف سفیر کانادا در افغانستان نیز در این مورد گفت: «به نمایندگی از تمام مردم کانادا و همکارانم این جا در کابل، من به تمام خانواده های افغانها، یک عید پر از خوشی، صلح آمیز و سعادت آرزو می کنم. عید تان مبارک.

عید قربان امسال همزمان شده است با امیدواری‌ها برای دست یافتن به یک توافق صلح، آرزویی که بیش از چهار دهه است شهروندان کشور برای دست یافتن به آن، لحظه شماری
می‌کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید