روزنامه ملی انیس

پوهنیار سیده مژگان مصطفوی در محفلی به یاد بود از استاد محمدحسین سرآهنگ سرتاج موسیقی: باید به سبک و مکتب موسیقی کلاسیک درکشور توجه شود واین سبک را هنرمندان موسیقی کشور به ویژه جوانان ، ادامه بدهند

به یاد بود ازاستاد محمد حسین سرآهنگ سرتاج موسیقی کلاسیک دیروز محفلی ازسوی اجماع بزرگ کابلیان و وزات اطلاعات وفرهنگ ، درکابل برگزارشد .

به گزارش خبرنگارآژانس باختر  استاد محمد حسین سرآهنگ سی‎وهفت سال قبل درکابل وفات کرد .

این محفل به حضورداشت شماری از مسئولان وزارت اطلاعات وفرهنگ ، شماری از فرهنگیان ، هنرمندان و علاقه مندان استاد سرآهنگ برگزارشد.

دراین محفل پوهنیار سیده مژگان مصطفوی معین مالی  اداری و گرځندوی وزارت اطلاعات وفرهنگ دررابطه به جایگاه استاد سرآهنگ سرتاج موسیقی کلاسیک  ، صحبت کرد و گفت که استاد محمد حسین سرآهنگ یکی از افتخارات  موسیقی افغانستان می باشد ودر موسیقی کلاسیک القاب زیادی چون کوه موسیقی و بابای موسیقی را حاصل کرده است .

پوهنیارمصطفوی تأکید کرد که باید به سبک و مکتب موسیقی کلاسیک درکشور توجه شود واین سبک را هنرمندان موسیقی کشور به ویژه جوانان ، ادامه بدهند.

همینگونه پوهنیارمصطفوی همکاری وزارت اطلاعات وفرهنگ را دراین زمینه با هنرمندان موسیقی کشور ابرازکرد

بعد  کنشکا نصیری یک تن از بنیان گذاران اجماع بزرگ کابلیان نیز صحبت کرد و درمورد مردم کابل معلومات داد وگفت که مردم کابل فرهنگ دوست و فرهنگ پرورهستند وبرگزاری  محافل یاد بود از شخصیت های فرهنگی و هنری کشور را امرمهم دانست .

انجنیرپاینده محمد اکبری نیز دررابطه به کارنامه های استاد محمد حسین سرآهنگ درعرصه هنر موسیقی معلومات داد و گفت که استاد میراث هنری ازجمله سرمایه های بزرگ و افتخار هنر موسیقی افغانستان می باشد .

وی افزود که استاد سرآهنگ موسیقی را از دوران کودکی نزد پدر و بعد درهندوستان نزد استاد عاشق علی خان آموخت و درعرصه موسیقی کلاسیک به جایگاه بلند قرارگرفت .

همچنان دراین محفل سیدمصطفی سعیدی رئیس خدمات فرهنگی شاروالی کابل ، ویدا ساغر وداکتررحیم مهمند به ترتیب دررابطه به جایگاه استاد محمد حسین سرآهنگ درموسیقی کلاسیک و وضعیت هنرموسیقی کشور معلومات دادند، شماری از اشتراک کنندگان اشعاری که به این مناسبت انتخاب کرده بودند ، خواندند.دراخیر این محفل استاد ذاکر حسین ، پسر استاد سرآهنگ ، پارچه هایی ازآهنگ های استاد را اجرا کرد .استاد محمد حسین سرآهنگ در سال ۱۳۰۲ در گذر خواجه خوردک در یک خانواده هنری دیده به جهان گشود، پدرش استاد غلام حسین نام داشت که خود از جمله استادان نام آور در زمان خود بود،  با آن هم پسرش محمد حسین سرآهنگ  را به خاطر آموزش هرچه بیشتر موسیقی،  نزد استاد عاشق علی خان درهند به شاگردی نشاند که مدت شانزده سال به آموزش موسیقی پرداخت و دو باره به کشور باز گشت.

استاد از جمله آواز خوانان کلاسیک به شمار می رود که این سبک آوازخوانی از یکصد و پنجاه سال به این سو در کشور ما مروج است .

استاد سرآهنگ این سبک را به اوج آن رسانید  ودرحدود نیم قرن فعالیت هنری و درخشان، حایز لقب‎های : استاد موسیقی ، کوه بلند موسیقی ، سرتاج موسیقی ، شیر موسیقی و بابای موسیقی  را کسب کرد که این مقام ها در کنسرت هایی که در هندوستان اجرا کرد ، به استاد داده شده بود .

استاد سرآهنگ بر علاوه موسیقی کلاسیک ، موسیقی غزل ، محلی ، و آهنگ های خانقایی را اجرا می‎کرد  و بر علاوه آن در بیدل شناسی نیز دست بلند  داشت.

استاد محمد حسین سرآهنگ در۱۶ جوزای سال ۱۳۶۱ خورشیدی جهان فانی را وداع کرد و به ابدیت پیوست .

ممکن است شما دوست داشته باشید