روزنامه ملی انیس

پنتاگون: امریکا خواهان بهبود امنیت و ثبات در افغانستان است

وزارت دفاع امریکا در گزارش شش ماهه اش به کانگرس، از تحقق شرایطی گفته است که ممکن است به تأمین منافع ملی  امریکا و حفاظت از خاک آن کشورتا در برابر تهدیداتی شود که از آسیای جنوبی منشا می‌گیرد.

توافق سیاسی و پایان جنگ در افغانستان در بخشی از این گزارش به عنوان یکی از رویکردها برای کاهش تهدیدات دهشت افگنی در منطقه برجسته شده است.

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان، خروج قوای خارجی از افغانستان، تضمین‌های ضد دهشت افگنی، مذاکرات صلح بین‌الافغانی و آتش بس پایدار را به عنوان نکات اساسی مذاکرات خود با نمایندگان طالبان برجسته کرده است.

در گزارش پنتاگون نیز آمده است که خروج نظامیان امریکایی از افغانستان، بخشی از توافق جامع صلح در افغانستان است.

حمایت از گفتگوهای بین‎الافغانی که بتواند به توافق صلح منجر شود، از دیگر مباحث یاد شده در این گزارش است.

با این حال، این گزارش اذعان می کند که حتا در صورت رسیدن به یک توافق جامع صلح با طالبان، شماری طالبان تندرو و‌گروه داعش، تهدید قابل توجهی برای حکومت و مردم افغانستان، امریکا و متحدانش باقی خواهند ماند.

گزارش پنتاگون بخش ویژه‌یی را به اهمیت روابط افغانستان و پاکستان اختصاص داده است و به اقدامات پاکستان برای تأمین ثبات در افغانستان و آنچه جلوگیری از تردد جنگجویان از مرزهای مشترک یاد شده، به دید مثبت نگریسته است.

از نکات مهم این گزارش تلاش های امریکا در شش ماه گذشته برای طراحی و اجرای عملیات ضد دهشت افگنی در افغانستان است که به گفتۀ پنتاگون، توانسته است زمینه برای مذاکرات صلح امریکا با طالبان فراهم کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید