روزنامه ملی انیس

پروژۀ تاپی نه تنها به گسترش همکاری های منطقه ای کمک می کند، بلکه ممکن است انگیزه ای برای صلح باشد

کار عملی پروژۀ خط لوله گاز ترکمنستان – افغانستان- پاکستان وهند، بخشی جدایی ناپذیر از حوزه انرژی جهانی و ارتباط تاریخی است که می تواند یکپارچگی اقتصادی در منطقه جنوب و آسیای مرکزی را ایجاد کند که خوشبختانه کار این پروژه سال گذشته با حضور رؤسای جمهور و مقام های ارشد چهار کشور عضو تاپی در ولایت هرات آغاز شد. که این پروژه فرصتی قابل توجه که برای تأمین امنیت، انرژی و صلح در منطقه خواهد بود.

هرچند نظربه شرایط کنونی کار این پروژه آنچنانکه انتظار می رود  به پیش نمی رود، اما اخیراً علی محمد خان،  وزیر فدرال حکومت پاکستان در امور پارلمانی از پروژه گاز «تاپی» به عنوان نقطه عطف در تحقق صلح منطقه ای یادکرد و گفته که: لازم است به جای تنش، به سمت همکاری منطقه ای گام برداریم.علی محمد خان در سخنرانی که در سمینار مرکز مطالعاتی در اسلام آباد داشت گفت:زمان گسترش صلح و همآهنگی دو جانبه در منطقه فرا رسیده است. وی گفت که کشورش خواهان صلح در منطقه است و تحقق صلح و ثبات در افغانستان را ثبات خود می داند و همگان نیز باید، برای تحقق صلح در افغانستان تلاش کنند. وزیر مذکور با بیان اینکه پیش از این به دلیل خصومت ها و دشمنی ها  ممکن بود که برخی کشورها برای طرف مقابل مشکلاتی ایجاد کنند  افزود: هم اکنون، زمان ارتقاء صلح و دوستی و همآهنگی برای توسعه و رونق منطقه فرا رسید‌ه است. این وزیر کابینه فدرال پاکستان همچنین با بیان اینکه «عمران خان» نخست وزیر پاکستان، خواستار روابط صلح آمیز با کشورهای همسایه به ویژه هند و افغانستان است’ گفت پروژه تاپی به عنوان یک نقطه عطف برای صلح در منطقه تلقی می شود.

 سفیر هند در پاکستان نیز، اجرای پروژه خط لوله گاز ترکمنستان – افغانستان – پاکستان- هند موسوم به تاپی را عامل گسترش ثبات منطقه و همکاری در زمینه انرژی عنوان کرد.

«اجی بساریا»همچنین از پروژه «تاپی» به عنوان خط لوله صلح برای کشورهای همسایه یاد کرد.

وی افزود: پروژه تاپی نه تنها به گسترش همکاری های منطقه ای کمک می کند بلکه ممکن است ‘انگیزه ای برای صلح’ باشد و به تقویت همکاری منطقه ای کمک موثر می کند.

سران کشورهای عضو طرح خط لوله گاز ترکمنستان – افغانستان – پاکستان-هند موسوم به «تاپی» بیست و دوم ماه قوس سا ل ۹۴ کلنگ احداث این خط لوله را در شهر مرو ترکمنستان به زمین زدند.

آنرا تحقق یک ایده برای ایجاد همبستگی بین کشورهای جنوب آسیا با کشورهای آسیای مرکزی عنوان کردند اجرایی شدن این پروژه را در شکوفایی اقتصاد کشورهایشان و منطقه بسیار موثر دانستند.

به گزارش ایرنا اگرچه اجرای طرح تاپی پیشتر از ترکمنستان آغاز شده است اما مشکلات مالی و مسایل امنیتی در افغانستان و بلوچستان پاکستان تاخیر قابل توجهی را در ادامه این طرح ایجاد کرده است.

طبق همین خبر تحلیلگران به این عقیده اند که صرفنظر از مخالفت هند با پیوستن چین به طرح انرژی تاپی، سه کشور دیگر این طرح به دلایل مالی اشاره شده نه تنها مخالفتی با چین ندارند، بلکه معتقدند این اقدام به رغم تاخیر قابل توجهی که در اجرای آن ایجاد خواهد کرد بر اهمیت اقتصادی و سیاسی این پروژه در منطقه خواهد افزود.

انتظار می‌رود احداث زیرساخت‌های این پروژه که هزار و ۸۱۴ کیلومتر طول دارد تا سال ۲۰۱۹ به پایان برسد و بخش بزرگی از مشکلات انرژی پاکستان و هند از طریق آن حل شود.

شهرهای مهمی چون هرات، قندهار، کویته و ملتان در مسیر این پروژه قرار دارند و تاپی پس از ورود به پاکستان وارد هند می‌شود.

بیش از هفت میلیارد دالر برای احداث این خط لوله هزینه خواهد شد و هزینه گاز آن بیش از ۱۵ میلیارد دالر برآورد شده است.

با بهره برداری از پروژه تاپی، سالانه افغانستان علاوه بر گاز طبیعی کافی، بیش از ۴۰۰ میلیون دالر حق ترانزیت گاز کسب می کند.

در پهلوی این خوبی ها این پروژه منطقوی در رشد اقتصادی، افزایش قدرت خرید مردم  کاهش میزان بیکاری وفقر به کار افتادن صنایع گاز سوز، کاهش قیمت گاز در سراسر کشور تثبیت جایگاه و اهمیت اقتصادی و ستراتیژیک افغانستان در آسیای میانه و آسیای جنوبی و منطقه ای شدن امنیت افغانستان، اثر گذار خواهد بود، همچنان تاپی می تواند بر صلح و ثبات منطقه و به ویژه افغانستان نهایتاً اثر گذار باشد، زیرا عبور تاپی از این کشور منافع متضادرا تا حدودی به هم گره می زند و از سوی دیگر، جایگاه افغانستان در معادلات سیاسی را به نفع صلح و امنیت آن بالا می برد.  نوید

ممکن است شما دوست داشته باشید