روزنامه ملی انیس

پاکستان درتلاش آغاز دوبارۀ مذاکرات امریکا با گروه طالبان

ایالات متحده پس از ماه‌ها مذاکره پشت درهای بسته در دوحه‌ قطر، به نهایی‌کردن توافق‌نامه‌ای با طالبان نزدیک شده بود؛ توافق‌نامه‌ای که می‌توانست به جنگ ۱۸ ساله‌ واشنگتن در افغانستان پایان دهد.

طبق این توافق‌نامه، ایالات متحده در ازای تعهد طالبان به سرکوب گروه‌های تروریستی و آغاز مذاکرات بین الافغانی نیروهایش را از افغانستان خارج می‌کرد. گفتگوی طالبان با حکومت افغانستان و سایر طرف‌های افغان به مراتب مهم‌تر از مذاکرات و توافق ایالات متحده و طالبان است. انتظار می‌رفت که این گفتگوها به‌زودی پس از اعلام توافق امریکا و طالبان آغاز شود. بنابراین، مهم‌ترین امتیازی که زلمی خلیل‌زاد، مذاکره‌کننده اصلی ایالات متحده از طالبان گرفته بود، وعده‌ این گروه به خودداری از حمایت از تروریزم نیست، بلکه توافق این گروه به مذاکره با سایر افغان‌ها بود؛ امری که طالبان سال‌ها از انجام آن خودداری کرده‌اند و گفته‌اند تا جدول‌زمانی خروج نیروهای امریکایی مشخص نشود، حاضر نخواهند شدبادولت افغانستان مذاکره کنند. اگر خلیل‌زاد آن‌طور که گزارش شده است در مورد یک برنامه‌زمانی مشروط برای خروج مذاکره کرده باشد، خروج واقعی نیروهای امریکایی مشروط به حسن نیت طالبان به ادامه‌ این مذاکرات خواهد بود. برخی هابه این باوربودندکه اگر مذاکرات بین‌الافغانی موفقیت‌آمیز باشد، ثبات در افغانستان امکان‌پذیر است و توافق بین امریکا و طالبان یک مقدمه‌ ضروری برای آن خواهد بود.
اگر مذاکرات بین‌الافغانی شکست بخورد، توافق اولیه امریکا و طالبان ممکن است هیچ شود. قرار بود دونالدترامپ با محمد اشرف غنی و رهبران ارشد گروه طالبان در کمپ دیوید ملاقات کند.
در حمله موتربمب که توسط گروه طالبان در ناحیه نهم شهر کابل به وقوع پیوست برعلاوه کشته شدن یک سرباز امریکایی و یازده تن دیگر جان باخته و ۴۲ تن مردم ملکی زخمی شدند.به تعقیب آن دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا در صفحه تویترش نگاشت که مذاکرات صلح با طالبان به دلیل حمله مرگبار انتحاری اخیر در کابل که چندین تن به شمول یک سرباز امریکایی درآن جان باختند، از سوی او لغو گردیده است.قبل براین مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا گفته بود، تلاش امریکا برای دست‌یابی به توافق سیاسی با طالبان به معنی هرنوع معامله با این گروه نیست. بهترین گزینه، توافق سیاسی با طالبان است و امریکا با بردباری این راه را دنبال می‌کند.

 این کشور دنبال یک توافق خوب است، توافقی که امنیت کشورها را تأمین و یک مسیر روشن را برای مردم افغانستان تضمین کند. اسپر در مورد حملات اخیر طالبان گفت، خشونت‌های اخیر طالبان، گفتگوهای صلح را در افغانستان زیرسایه خود برده‌است. به هراندازه یی که مذاکرات خلیل زادباگروه طالبان زمان گیرشد توقع طالبان ازین مذاکرات بیشترشده رفت.باوصفی که نماینده خاص امریکا درهردورمذاکرات باری ازمذاکرات بین الافغانی به آنان تأکید
می ورزیدتاسوءتفاهماتی که دربین افغانان وجود داردازمیان برداشته شودوبه یک راه حل سیاسی بیانجامد. اما طالبان به حدی مغرورشده بودندکه گویاآنان امریکاراباهمه حول وحشمتش به زانودرآورده اند.نظام افغانستان ویاگروه های سیاسی که درمیان خودوحدت نظرندارندچه باشندکه باآنان به میزمذاکره بنشینند.به خاطری که وحشت ودهشت رادرمیان مردم ازدیادبخشندوازین طریق بالای نظام افغانستان فشارواردکرده باشند دست به جنایات بشری زده توسط انفجارموتربمب درشهرها به خصوص شهرکابل به قتل عام مردم پرداختند. دونالدترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا مذاکرات باطالبان رالغواعلان نمود. دیده می‌شوددراین اواخرتلاش های ازطریق پاکستان صورت گرفته است تاراه حلی به خاطردوباره ازسرگیری مذاکرات میان ایالات متحده امریکا وگروه طالبان آغازگردد.
صدراعظم پاکستان و زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان ۳۱ سنبله در نیویارک دیدار کردند. عمران خان، در این دیدار ابراز امیدواری کرده که گفتگو‌های امریکا و طالبان از سر گرفته شود. موصوف ازپشتیبانی کشورش از تلاش‌ها در زمینۀ برقراری صلح در افغانستان اطمینان داده است. موصوف از تلاش‌های امریکا به ویژه خلیل زاد برای کشاندن طالبان به میز گفتگوهای صلح قدردانی کرده و بار دیگر بر پایان خشونت‌ها از طریق سیاسی تأکید کرده است.عمران خان همچنان خواستار آغاز دوبارۀ مذاکرات امریکا با گروه طالبان شده است. خان گفته بود که دولت او تلاش خواهد کرد تا مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا از سر گرفته شود.

شاه‌محمود قریشی، وزیرخارجه پاکستان با بیان این خبر به رسانه‌ها گفته است، این دیدار در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویارک، با زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان و هم‌چنین لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌ خواه صورت گرفته است. زلمی خلیل‌زاد دراین دیدار درباره گفتگوهایش با طالبان، و انتظارهایی که او در آینده از روند صلح افغانستان دارد، توضیحات داده است. این در حالی است که پس از متوقف شدن روند صلح افغانستان توسط رئیس‌جمهور امریکا، این نخستین حضور خلیل‌زاد در دیدار با مقام‌های کشورها و گروه‌های مربوط به این روند است. خلیل‌زاد در حالی با عمران خان در مورد صلح افغانستان بحث و گفتگو کرده است که پاکستان یکی از حامیان اصلی گروه طالبان پنداشته می‌شود و حکومت افغانستان نیز بارها گفته است که صلح در افغانستان بدون همکاری صادقانه‌ پاکستان تأمین نمی‌شود.از سویی هم پیش از این زلمی خلیل‌زاد گفته بود که او در نُه دور مذاکره با طالبان، با این گروه در اصول به توافق رسیده است و منتظر تأیید رئیس‌جمهور دونالد ترامپ است. اما ترامپ به تاریخ شانزدهم سنبله اعلام کرد که مذاکرات با طالبان را به دلیل کشته‌شدن یک سرباز امریکایی و یازده تن دیگر در یک حمله‌ طالبان در کابل متوقف کرده است.

هرچند گروه طالبان پس از توقف مذاکرات، بارها به از سرگیری مذاکرات تمایل نشان داده، اما ترامپ تأکید کرده است که مذاکره با طالبان منتفی است. اکثریت شهروندان ایالات متحده به این باور اند که مذاکرات صلح با طالبان هیچ تاثیری بر امنیت ملی این کشور نخواهد داشت.یک نظر سنجی که به گونه مشترک توسط روزنامه امریکایی «هِل» و شرکت پژوهشی «هریس ایکس» انجام شده و نتایج آن روز جمعه (۲۹ سنبله) نشر شد، نشان می دهد که از میان ۱۰۰۳ امریکایی که در این نظر سنجی اشتراک کرده بود، ۵۰ در صد آن به این باور است که مذاکرات صلح با طالبان بر امنیت ایالات متحده تاثیرگذار نخواهد بود.اما ۲۷ در صد امریکاییان گفته اند که این مذاکرات می تواند امنیت ملی ایالات متحده را بهبود بخشد در حالیکه ۲۳ در صد امریکاییان به این باور اند که مذاکرات با طالبان منجر به بدتر شدن امنیت ملی ایالات متحده خواهد شد.در میان جمهوری خواهان، میزان افرادی که فکر می‌کنند مذاکرات صلح با طالبان تاثیری بر امنیت امریکا ندارد، ۴۸ در صد است در حالیکه این رقم در میان دموکرات ها ۴۶ در صد می‎باشد.این رقم در میان افرادی که نه جمهوری خواه اند و نه دموکرات و به آنان رای دهندگان “مستقل” خطاب می شود، ۵۷ در صد بود.این نظر سنجی از طریق انترنت و از ۲۲ تا ۲۳ سنبله انجام شده است.

د- میم

ممکن است شما دوست داشته باشید