روزنامه ملی انیس

پالیسی مهاجرت و پلان عمل کمک‌های زمستانی به مهاجرین و بیجاشدگان بررسی شد

پالیسی جامع مهاجرت و پلان عمل کمک‌های زمستانی برای مهاجرین و بیجاشده‌های داخلی روز سه شنبه  در نشست کمیته اجرایی عودت‌کنندگان و بیجاشدگان تحت ریاست رئیس اجرائیه حکومت افغانستان به بحث گرفته شد.

داکتر عبدالله عبدالله گفت که آماد‌گی‌ها به خاطر کمک و رسید‌گی به مشکلات و نیازمندی‌های مهاجرین و بیجاشدگان داخلی در ایام زمستان از همین حالا گرفته شود. نباید مسایل سیاسی روی این کار تأثیر بگذارد.

وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان پلان عمل کمک‌های زمستانی را به جلسه ارائه کرد. طبق این پلان  ۹۵۳۵۰ فامیل نیازمند کمک‌های زمستانی‌ است که بودجه آن مبلغ ۲۹.۳ میلیون دالر برآورد شده است.

این وزارت گزارش داد که نهادهای بین‌المللی ۱۷هزار فامیل را تحت پوشش قرار می‌دهند و برای بیشتر از ۷۸هزار فامیل دیگر پولی نیست. برای حل آن مبلغ ۳۷۵ میلیون افغانی ضرورت دارد.

داکتر عبدالله عبدالله به وزارت‌های مهاجرین و مالیه هدایت داد که در هفته پیش‌رو مسأله بودجه پلان عمل کمک‌های زمستانی را در یک جلسه مشترک ارزیابی و امکان‌سنجی نمایند.

رئیس اجرائیه کشور از نهادهای بین المللی خواست که سهم بیشتر را در زمینه تأمین نیازمندی‌ها و رفع مشکلات مهاجرین و بیجاشدگان در ایام زمستان بگیرند. در این برنامه  نمایندگان )یو ان اچ سی آر  هبی‌تات، اوچا، آی‌سی ام پی دی و دبلیو اچ اچ( حضور داشتند.

سید حسین عالمی و بلخی، وزیر مهاجرین وعودت‌کنندگان جزئیات پالیسی جامع مهاجرت را به جلسه مطرح کرد و گفت که این پالیسی یک تصور روشن را برای انسجام کارها و برنامه‌ها در امور مهاجرت ارائه
 می‌دهد.

اعضای جلسه پیشنهادات و ملاحظات‌شان را در باره بودجه  نحوه تطبیق، دیتابیس، برگشت مهاجرین، ادبیات و نقش نهادهای ذیربط داخلی در پالیسی جامع مهاجرت در میان گذاشتند.

 قرار شد که پس از بازنگری مجدد شامل آجندای شورای وزیران شود.

بلخی در باره بیجاشدگان ولایت بدخشان در ولسوالی پریان ولایت پنجشیر گفت که به آنان کمک‌های غذایی و غیر غذایی توزیع شده است.

رئیس اجرائیه کشور به وزارت شهرسازی و اراضی هدایت داد که برای جابجایی بیجاشدگان پریان، در ولایت‌های هم‌جوار زمین در نظر بگیرد و آنان را انتقال دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید