روزنامه ملی انیس

پارلمان می تواند ممثل واقعی مردم و ممد حکومت در راستای حاکمیت قانون باشد

پارلمان را قلب تپنده دموکراسی گفته اند که یکی از پایه های سه گانه دولت را تشکیل می دهد، این امر به اندازه مهم است که می تواند ماهیت دولت ها را بر بنیاد چگونگی انتخابات و چگونگی  پارلمان آنها شناخت، اما ضرورت شورا (پارلمان) در دین مقدس اسلام از جایگاه و اهمیت ویژه‎یی برخوردار است.

پروردگار عالمیان با حکمت بالغه و علم کامل خویش، ضرورت اجتماع انسانها را نسبت به خودشان و هر مخلوق دیگر، خوبتر می‌داند که زندگی اجتماع انسانها به تبادل نظر و مشورتی که نقض و کمبود نظریات هر فرد در آن جبران می شود، نیاز مبرم دارد.

از این رو شورا را به حیث اصلی از اصول و امری از اوامر خویش به انسانها، دولت ها و به ویژه دولت های اسلامی، توصیه کرده و حکم آن را بالای انسانها واجب و لازمی دانسته است.

روی این اساس موجودیت شورا و یا پارلمان برای حل و یا رفع معضلات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی هم از نظر دین مبین اسلام  و هم از نظر نظام دموکراتیک و مردم سالار یک امر ضرورت پنداشته می شود، زیرا این نهاد ملی می تواند، ممثل واقعی مردم و ممد همیشگی حکومت در راستای حاکمیت قانون از طریق مشارکت سیاسی باشد.

روی این ضرورت نمایندگان جدیدی که از فلتر کمیسیون مستقل انتخابات گذشته و کارت دخول به پارلمان‌را نیز به دست آورده اند، روز سه شنبه در دیدار با رئیس جمهور غنی، خواستار افتتاح پارلمان و اعلام نتایج انتخابات پارلمانی ولایت کابل، میدان وردگ و حوزه کوچی ها شدند و تأکید کردند که یکی از ویژگی ها، تغییر نسل وکلا در دوره هفدهم می باشد، همچنان از برنامه های حکومت به ویژه برنامه های رئیس جمهور در خصوص صلح و سیاست اقتصادی، اعلام حمایت کردند.

رئیس جمهور غنی نیز ضمن تبریکی به آنان و تکمیل شدن پیکر دولت، گفت: من آماده هستم تا در آینده نزدیک شورای ملی را افتتاح نمایم، همچنان وی خطاب به وکلا نموده گفت که شما شرکای مردم سالاری هستید و ما و شما در تقابل نیستیم، بلکه شرکای تأمین ثبات به اساس قانون اساسی و مردم سالاری، نهاد حاکمیت قانون و حسابدهی دولت به ملت هستیم.

رئیس جمهور غنی در این نشست تصریح کرد که صلح  لویه جرگه مشورتی و انتخابات ریاست جمهوری سه موضوع مهم اند، حضور فعال شورای ملی به ویژه ولسی جرگه در لویه جرگه مشورتی صلح، حتمی و ضروری است.

روی این اساس حالا که مصالحه حکومت با طالبان  برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح، انتخابات ریاست جمهوری و تشکیل اجماع ملی برای تقویت روند صلح بین الافغانی سرخط کارهای دولت را به خود اختصاص داده است، ضرورت احساس می شود تا نمایندگان ملت با درایت و امانت داری در همکاری با حکومت به حل این مسایل ملی بپردازند و راه حل معقولی را جستجو کنند تا علاوه بر برقراری صلح باعزت، عادلانه و همه پذیر، زمینه رشد  شگوفایی و خودکفایی افغانستان، همچنان تطبیق پروژه های ملی و منطقوی که یکی از آرزوهای دیرینه مردم و حکومت افغانستان است نیز مساعد گردد، زیرا مشروعیت هر حکومتی بر چگونگی انتخابات و شکل گیری پارلمان آن کشور تعلق دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید