روزنامه ملی انیس

ویروس کرونا را جدی بگیرید

همزمان با افزایش روز افزون شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور، حکومت طرح تازه یی بخشی از محدودیت ها را دوباره تمدید کرده است.
در طرح تازه حکومت رعایت توصیه های صحی الزامی دانسته شده و نیز آمده است که تمامی نهادهای آموزشی و تحصیلی، رستورانت ها، پارک های تفریحی، تالارهای عروسی و ورزشگاه ها در کشور برای سه ماه دیگر مسدود خواهند بود.
بربنیاد طرح تازه کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، پوشیدن ماسک در مکان های عمومی، رعایت فاصله دومتری، جلوگیری از تجمعات بیش از ده نفر، جلوگیری از بیرون شدن افراد کهن سال از خانه، ضد عفونی کردن محیط های کاری و فراهم ساختن وسایل صحی برای کارمندان در جریان کار و… الزامی گفته شده است.
کمتیه اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در حالی طرح تنظیم کسب و کار در مرحله فلاکت ناشی از اوج کرونا را نهایی کرده که شمار مبتلایان به ویروس کرونا به مرز بیست هزار نفر در کشور رسیده که افزایش روز افزون مبتلایان به ویروس کرونا، زنگ خطر را به صدا درآورده و تمام مسئولان و شهروندان کشور را نیز متوجه ساخت که بازی با ویروس کرونا، بازی به زندگی است و این ویروس را باید جدی بگیرند.
افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا در شرایطی سبب نگرانی شهروندان کشور شده است که ثبت موارد مثبت از ده ها تن به صدها تن در روز افزایش یافته، ادامه این وضعیت نشان می دهد که شهروندان ما به توصیه ها و هدایات وزارت صحت عامه تمیکن نکرده کرونا را جدی نگرفته اند، زیرا به گفته مسئولان در وزارت صحت عامه عدم رعایت قرنطین در روزهای عید سعید فطر از سوی شهروندان، سبب افزایش مبتلایان به ویروس کرونا گردیده است.
بنابراین مردم افغانستان بایست درک کنند که افغانستان کشوری که چهار دهه جنگ و خشونت را پشت سرگذاشته و از هر لحاظ آسیب پذیر است. از امکانات، وسایل و تجهیزات طبی نیز در سطح پایان قرار دارد، توان مقابله با این ویروس کشنده را که امروز بزرگترین کشورهای جهان را به زانو درآورده را ندارد.
روی این اساس به عقیده علمای بخش صحی، یگانه راه غلبه و یا مهار این ویروس، حفظ الصحه شخصی، حرمت گذاشتن به توصیه های صحی، رعایت فاصله اجتماعی، دوری از تجمعات و مراسم، شستن دست با آب و صابون برای چندین مرتبه در روز و خلاصه تا حد امکان بیرون نشدن از خانه.
از اینرو هدف تطبیق طرح تنظیم کسب و کار، اینست تا از گسترش ویروس کرونا جلوگیری و در کنار آن امکانات برای زندگی مردم فراهم شود و اگر به این طرح حرمت نگذاشتیم و توصیه های نهادهای صحی را جدی نگرفتیم، خدای ناخواسته روزهای سختی و دشواری را در پیشرو خواهیم داشت

ممکن است شما دوست داشته باشید