روزنامه ملی انیس

ولسی جرگه : میزبانی کشورهای همسایه از هیئت طالبان فاز جدید جنگ نیابتی در افغانستان است

ولسی جرگه می‌گوید که میزبانی کشورهای همسایه از هیئت طالبان افغانستان را وارد فاز جدید جنگ نیابتی می‌سازد.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ میر رحمان رحمانی رئیس ولسی جرگه در نشست دیروز مجلس تأکید کرد که باید نقش کشورهای همسایه در روند صلح افغانستان واضح شده و جلو مداخلات سوء آنان گرفته شود.

رحمانی گفت که سفر هیئت طالبان به کشورهای همسایه و منطقه؛ میزبانی و رایزنی مقام‌های ارشد این‌ کشورها در نبود نمایندگان رسمی دولت افغانستان شدیداً خلاف عرف دیپلماتیک و حسن همجواری است.

به گفته او، دیپلماسی انفعالی حکومت افغانستان، منافع ملی و عزت مردم را مورد تهدید قرار داده و این مساله کشورهای بیشتری را به دست درازی در افغانستان تشویق کرده است.

او بیان داشت، “در حالی‌که طالبان در افغانستان وحشت آفریده و جنایت می‌کنند، میزبانی از آنان به بهانه بحث روی صلح و مهاجرین در پایتخت‌های کشورهای همسایه و منطقه پرسش برانگیز بوده و فاز جدید جنگ نیابتی در کشور است.”

رئیس ولسی جرگه به کمیسیون روابط بین المللی وظیفه سپرد تا مقام‌های وزارت خارجه را در این مورد فرا بخواند و ضمن ابلاغ موضع مجلس از آنان بخواهند رسماً به کشورهای همسایه و منطقه تذکر دهند که مالکیت اصلی گفتگوهای صلح با دولت افغانستان است.

به گفته او، مشارکت امریکا در گفتگوهای صلح افغانستان به دلیل حضور نظامیان این کشور که یکی از طرف‌های درگیر جنگ افغانستان‌ است مشکلی ندارد؛ اما هیچ یکی از کشورهای دیگر حق ندارد در نبود نمایندگان دولت افغانستان از گروهی میزبانی کند که دست شان در خون مردم افغانستان آلوده است.

به گفته او، نباید کشورهای همسایه به این گروه (طالبان) مشروعیت سیاسی ببخشند؛ زیرا همه کشورها تابع اصل روابط دولت محور، حسن همجواری و قوانین دیپلماتیک هستند. در همین حال، عزیزالله الفتی دیگر عضو ولسی جرگه نیز با اشاره به سفر هیئت طالبان به تهران گفت که تعاملات کشورهای همسایه در مورد صلح افغانستان وارد فاز جدید شده و کشورهای همسایه عملاً به دنبال مشروعیت دادن به مخالفان مسلح دولت افغانستان‌اند.

آقای‌الفتی افزود، این مساله برای مردم افغانستان نگران کننده است و دولت افغانستان باید با استفاده از هر میکانیزمی جلو این مداخلات را بگیرد و نگذارد مالکیت روند صلح از کنترلش خارج گردد.

هیئت طالبان به ریاست ملا عبدالغنی برادر هفته گذشته به تهران سفر کرد و با جواد ظریف وزیر خارجه ایران دیدار کرد.

گفته می‌شود دو طرف روی مسایل صلح و موضوع مهاجران افغان در ایران گفتگو کرده‌اند.

ظریف، پس از این دیدار گفت که ایران طرفدار صلح در افغانستان است و این کشور حاضر است در روند مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان پا درمیانی کند.

این در حالی است که دولت امریکا، ایران را به همکاری و حمایت از گروه طالبان متهم کرده است؛ اما دولت ایران ضمن تایید ارتباط با طالبان، هرگونه همکاری مالی و تسلیحاتی با این گروه را رد کرده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید