روزنامه ملی انیس

ولسی جرگه: علمای افغانستان در پیوند به اظهارات علمای پاکستان واکنش نشان دهند

ولسی جرگه افغانستان اظهارات اخیر رهبر شورای علمای پاکستان که گفته‌است با کشته شدن سمیع‌الحق جهاد در افغانستان پایان نمی‌یابد را غیر مسئولانه می‌داند.

اعضای ولسی جرگه از شورای علمای کشور خواستند تا موقف خویش را در این مورد روشن سازند.

عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه روز دوشنبه «۱۴ عقرب ۱۳۹۷» در نشست عمومی این جرگه پس از بحث‌های نماینده‌های مردم در رابطه به سخنان رهبر علمای پاکستان گفت چنین سخنان مداخله در امور داخلی افغانستان می‌باشد.

وی گفت: “ما نمی‌خواهیم منحیث یک کشور همسایه در بی‌ثبات سازی پاکستان سهم داشته باشیم، بلکه ما می‌خواهیم مطابق قانون و عرف دیپلوماتیک روابط خوب خود را با پاکستان داشته باشیم، امیدوار هستیم که پاکستان با این گونه اظهارات غیر مسئولانه نباید مناسبات دو کشور را خدشه‌دار بسازد و مخاطب ما علمای افغانستان است که موقف خود را در قبال اظهارات غیر مسئولانه علمای پاکستان روشن سازند.”

آقای ابراهیمی می‌گوید، کشته شدن سمیع‌الحق هیچ ارتباطی به مردم افغانستان نداشته و افغان‌ها هیچگاه خواهان بی‌ثباتی در آن کشور نمی‌باشند.

این سخنان در حالی مطرح می‌گردد که به تازه‌گی مولانا طاهر اشرفی رهبر شورای علمای دینی پاکستان در صحبت با رسانه‌های پاکستانی گفته‌است که جهاد افغانستان با کشته شدن مولانا سمیع‌الحق پایان نمی‌یابد، بلکه خون وی آنقدر این جهاد را قوی می‌سازد که هیچ باطلی در آن‌جا دوام نخواهد آورد.

مولانا سمیع‌الحق رهبر جمعیت علمای اسلام پاکستان که به پدر معنوی طالبان نیز شهرت داشت حدود سه روز قبل در راولپندی پاکستان کشته شد.

پیش از این نیز برخی علمای پاکستان جنگ را در افغانستان روا دانسته بودند.

خواستیم در این مورد نظر شورای علمای کشور را داشته باشیم، اما موفق نشدیم ولی گل احمد صدیق چکری معاون شورای علمای کابل سخنان رهبر علمای پاکستان را بی‌اساس خوانده می‌گوید، تمام علمای جهان جنگ را در افغانستان ناروا دانسته‌اند.

وی افزود: “فتوای طاهر اشرفی در پاکستان در ارتباط جنگ و یا هم جهاد در افغانستان باشد و اگر در ارتباط جنگ بگویم جنگ به هیچ صورت جواز نداشته و تمام علما این
مسئله را رد کرده‌اند.”

برخی اعضای ولسی جرگه می‌گویند، این سخنان طاهر اشرفی انگیزه سیاسی داشته و به گفته آن‌ها این مسایل را به اشاره اداره استخبارات پاکستان بیان کرده‌است.

ممکن است شما دوست داشته باشید