روزنامه ملی انیس

وعده خروج از اروپا تا یک ماه و نیم دیگر در پی پیروزی قاطع محافظه‌کاران بریتانیا

انتخابات پارلمان بریتانیا روز پنج‌شنبه، ۲۱ قوس، برگزار شد و صبح جمعه نتایج اولیه و برآوردها همه تایید شد:‌ حزب محافظه‌کار به رهبری بوریس جانسون توانست با اختلاف ۷۴ کرسی، اکثریت را در پارلمان بریتانیا کسب کند.

به گزارش روزنامه گاردین، محافظه‌کاران در نهایت ۴۵ درصد آرا را به خود اختصاص داده‌اند که از سال ۱۹۷۰ تاکنون سابقه نداشته است.

ساعتی پس از قطعی شدن نتیجه انتخابات، بوریس جانسون پیروزمندانه سخنرانی کرد و خبر داد که کشورش تا روز ۳۱ جنوری از اروپا خارج خواهد شد: به قول او، «دیگر شاید و اما و اگر ندارد».

این وعده به گفته بسیاری از کارشناسان به این دلیل این پیروزی تازه اکنون بسیار شدنی‌تر است.

طبق آخرین شمارش و آمار حزب رقیب محافظه‌کاران یعنی حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین تنها توانسته است ۲۰۳ کرسی پارلمان را از آن خود کند،‌ رقمی بسیار پایین‌تر از حداقل ۳۲۶ کرسی که این حزب برای پیروزی به آن نیاز داشت.

جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند، نخستین رهبر جهان بود که به بوریس جانسون پیروزی‌اش را تبریک گفت. کشور خانم آردرن ساعت‌هاست که روز جمعه را شروع کرده است.

ساعتی بعد دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، هم در یک توییت صبحگاهی این «پیروزی بزرگ» را به جانسون تبریک گفت و وعده یک «قرارداد تجاری عظیم» بین دو کشور ایالات متحده و بریتانیا را پس از اجرای برگزیت مطرح کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید