روزنامه ملی انیس

وزیر امورخارجه آسترالیا: از ادامه خشونت و کشتار غیر نظامیان از سوی طالبان شدیداً نگرانیم

محمد حنیف اتمر، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی‌ افغانستان، روزپنجشنبه با همتای آسترالیایی‌اش، خانم ماریس پین، روی وضعیت جاری در افغانستان، روابط دیپلوماتیک، ادامه کمک‌های بشردوستانه و چشم‌انداز صلح در افغانستان گفتگو کرد.
اتمر از دو دهه همکاری آسترالیا در عرصه‌های مختلف امنیتی، توسعه‌یی و بشری ابراز قدردانی کرد و گسترش روابط را برای حفظ ارزش‌ها و منافع مشترک میان دو کشور، به ویژه در اوضاع فعلی در افغانستان که با بحران جنگ، خشک‌سالی، عدم مصونیت غذایی و کووید-۱۹ مواجه است، مهم خواند.
خانم پین در مورد ادامه خشونت‌ها، کشتار و شکنجه غیر نظامیان، به خصوص شکنجه زنان و دختران، از سوی طالبان شدیداً ابراز نگرانی کرد.
خانم پین گفت، آسترالیا قویاً حامی‌ صلح عادلانه، مستمر و آبرومندانه در افغانستان بوده و روی اهمیت مذاکرات صلح برای افغانستان تأکید می‌کند. وی از طالبان خواست تا برای دسترسی به صلح به تعهدات خود پابند باشند.
دو طرف توافق نمودند تا روی اقدامات عملی، از جمله احیای حضور دایمی ‌دیپلوماتیک در کابل، پیگیری قضایا و جرایم جنگی تعدادی از نیروهای ویژه آسترالیایی در افغانستان، تجدید توافقنامه مشارکت دوجانبه و همچنین امضای تفاهم‌نامه مساعدت‌های توسعه‌یی برای سال‌های ۲۰۲۱ الی ۲۰۲۴ با هم کار کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید