روزنامه ملی انیس

وزارت داخله از صرفیه جویی هفت میلیارد افغانی در آن وزارت خبر داد

وزارت داخله می گویدکه بیش از هفت میلیارد افغانی در بخش‌های مختلف از مصارف پولیس صرفه‌جویی شده است.

به گزارش آژانس باختر، وزارت امور داخله دیروز با نشرگزارشی در باره اصلاحات و صرفه‌جویی سالانه‌ در آن وزارت گفته است: در جریان سال گذشته، بیش از هفت میلیارد افغانی در بخش‌های مختلف از مصارف پولیس صرفه‌جویی شده است.
در گزارش تذکر رفته است علاوه بر صرفه‌جویی سه میلیارد افغانی در بخش معاشات، ۲.۷ میلیارد افغانی در بخش اعاشه و ۷۰۰ میلیون افغانی در بخش مصارف غیرضروری، از هدر رفتن ۱۵ میلیون لیتر تیل در سال روان مالی و دو میلیون فیر مرمی نیز در جریان سال ۱۳۹۸ جلوگیری شده است و این روند تا پایان سال روان ادامه خواهد داشت. این وزارت هم‌چنان تصریح کرده است که حقوق ورثه ۲۰ هزار جان باخته پولیس که در جریان ۱۸ سال گذشته محروم بودند، نیز پرداخته شده است.
درگزارش به نقل از مقام های آن وزارت گفته شده است که هر چند پس از تلاش‌ها توانسته‌اند حدود هفت میلیارد افغانی را در سال ۱۳۹۸ صرفه‌جویی کنند، اما با آن هم فسادزدایی در این اداره نیازمند اصلاحات بیش‌تر است.
طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله به رسانه ها گفته است آن وزارت توانسته این پول را در جریان سال گذشته از بخش اعاشه، معاشات، مصارف غیرضروری ومهمات صرفه‌جویی کند که این روند ادامه دارد و علاوه بر آن، در شماری از بخش‌ها نیز اصلاحات لازم اعمال شده است.
به گفته طارق این وزارت توانسته است از آغاز سال مالی روان تا کنون ۱۵ میلیون لیتر تیل را که ۶۷۵ میلیون افغانی می‌شود، با ایجاد راهکار ‌های کنترول صرفه‌جویی کندو توقع دارد که این میزان در پایان امسال به ۲۰ میلیون لیتر تیل برسد.
در این گزارش تصریح شده است که با ایجاد و فعال‌سازی ورکشاپ ترمیم وسایط در سطح قومندانی‌های امنیه ولایات و ایجاد ظرفیت‌های تخنیکی به سطح زون‌های حمایتی کندک، این وزارت می‌تواند که تا پایان سال مالی روان ۷۵ درصد ترمیمات وسایط پولیس را خودش عهده‌دار شود. به گفته مقامات،‌ با آن‌که ۹۹ درصد کارمندان شرک تمسوول افغانان‌ ، اما بنا بر چالش‌ها و نبود ظرفیت و برنامه‌ریزی، بهای گزاف به شرکت‌های امریکایی در ۱۸ سال اخیر پرداخته شده است. این وزارت هم‌چنان می‌گوید که تصفیه حسابات و شفافیت موضوع چالش‌زا در وزارت امور داخله است که در نتیجه اجناس در سال‌های گذشته ثبت نشده است و حتا در صورت ثبت شدن، نادرست بوده است. به گفته مقامات در این وزارت، سیستم دیجیتالی در قرارگاه‌ها و اداره‌ها برای حساب‌گیری ایجاد شده است که به ۳۴ ولایت تعمیم می‌یابد و از این میان، تا کنون کار در۱۰ ولایت به گونه عملی ادامه یافته است.
به گفته آرین، نصب سیستم‌های مرکزی دیجیتال سبب می‌شود که از استفاده‌های شخصی، افتادن اجناس به دست دشمن و خریداری‌های اضافی جلوگیری شود. در این گزارش هم‌چنان تصریح شده است که ۱۵۴ قطار اکمالاتی پولیس در سال گذشته به ولایات انتقال یافته است که سطح تلفات در آن در مقایسه با سال‌های پیش کاهش داشته است.طارق آرین افزود که ذ وزارت امور داخله توانسته ۵۰ تُن مواد را درمقایسه با سال ۱۳۹۷ در همکاری با وزارت دفاع ملی از طریق هوا انتقال دهد و این آمار درسال گذشته به ۶۵۰ تُن افزایش یافته است. به گفته وی، روند اکمالات در سال روان با «ابتکار جدید» و «تنظیم قطارها با ۲۰ عراده» به سرعت عمل بیش‌تر و تلفات کم‌ترمنجر خواهد شد.
گزارش می‌افزاید که بودجه وزارت امور داخله در سال روان مالی ۹۳ میلیارد افغانی معادل ۱.۱ میلیارد دالر است که به خاطر منصرف شدن «سیستیکا» از مصرف هفت میلیارد افغانی بودجه اختیاری به دلیل نبود نیاز، بودجه عمومی به ۸۶ میلیارد افغانی کاهش یافته است.
گفتنی است که از مجموع بودجه این وزارت، ۶۴ میلیارد افغانی آن بودجه اختیاری است و ۲۹ میلیارد آن بودجه غیراختیاری است. بر اساس معلومات وزارت امور داخله،۲۰ میلیارد افغانی بودجه اختیاری را حکومت، ۲۶ میلیارد افغانی را اداره «لتفا» و ۱۸ میلیارد افغانی دیگر را نیز پروژه «سیستیکا» تمویل می‌کند. به نقل از این گزارش،بودجه «سیستیکا» در سال ۱۳۹۸ به گونه‌ی کامل به مصرف رسیده است در حالی که حد اوسط مصرف بودجه از این منبع در جریان ۱۸ سال گذشته، کم‌تر از ۶۰ درصدبوده است.
این گزارش درست زمانی نشر می شود که یونیما دو روز قبل گزارش تازه یی در مورد ادامه فساد اداری در افغانستان منتشر کرد.
وزارت داخله در حالی از اصلاحات و صرفیه جویی در آن وزارت خبر می دهد که باری محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان این وزارت را قلب فساد در دستگاه دولت خوانده بود .

ممکن است شما دوست داشته باشید