روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

وزارت خارجه: تحریک طالبان پاکستان در افغانستان فعالیت ندارد

وزارت خارجه، به اظهارات اخیر وزیر داخله‌ی پاکستان، واکنش نشان داده و گفته است که تحریک طالبان پاکستان (TTP) به هیچ وجه در افغانستان هسته‌گذاری نشده و در این کشور فعالیت ندارد.
در اعلامیه‌ای که روز یک‌شنبه -۶ سرطان- از سوی وزارت خارجه نشر شده، آمده است که بر اساس پالیسی امنیت ملی دولت افغانستان، تحریک طالبان پاکستان نیز در کنار سایر گروه‌های تروریستی، دشمن صلح، ثبات و رفاه در افغانستان و منطقه است.
بر اساس اعلامیه، دولت افغانستان علیه این گروه تروریستی مانند سایر گروه‌های تروریستی بدون هرگونه تبعیض، مبارزه می‌کند.
وزارت خارجه، گفته است که دولت افغانستان، هم‌واره بر تطبیق قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و توافق‌نامه‌ی صلح دوحه مبنی بر قطع روابط طالبان با سایر گروه‌های تروریستی منطقه‌ای و بین‌المللی به شمول تحریک طالبان پاکستان، لشکر طیبه، جیش محمد، تحریک اسلامی اوزبیکستان، تحریک اسلامی ترکستان شرقی، القاعده و داعش تأکید کرده است.
این وزارت، افزوده است که به خاطر تامین صلح پایدار در افغانستان و تضمین ثبات و رفاه در منطقه، دولت افغانستان از همه کشورها به‌ویژه پاکستان می‌خواهد تا علیه گروه‌های تروریستی به گونه‌ی مشترک، یک‌سان و بدون تبعیض، برخورد کرده و نگذارد تا این گروه‌ها که باهم پیوند نزدیک و سازمان‌یافته دارند، در تبانی با یک‌دیگر، امنیت و ثبات کشورها را به مخاطره بیندازند.
شیخ رشید، وزیر داخله‌ی پاکستان، اخیرا گفته است؛ اسلام‌آباد انتظار دارد که طالبان افغانستان، به گروه‌های تروریستی‌ای مانند تی‌تی‌پی، اجازه‌ی فعالیت علیه پاکستان را ندهند.
او گفته است: «صدراعظم عمران خان، به طور قاطعانه گفته است که ما [پاکستان] اجازه‌ی تأسیس هیچ پایگاهی را به ایالات متحده برای استفاده علیه افغانستان نمی‌دهیم. اما در عوض، ما از طالبان افغانستان توقع داریم که به تحریک طالبان پاکستان و سایر حلقات، اجازه‌ی انجام هرگونه فعالیتی که به زندگی و مال مردم پاکستان صدمه می‌رساند را ندهند.»
این در حالی است که پیش از این، حکومت افغانستان بارها حکومت پاکستان را به حمایت از گروه طالبان متهم کرده، اما پاکستان این موضوع را هم‌واره رد کرده است.
چندی پیش، رییس‌جمهور غنی، گفته بود که حالا نوبت پاکستان است تا دوستی و یا دشمنی را با افغانستان انتخاب کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید