روزنامه ملی انیس

وزارت حج و اوقاف : توجه به رهنمودهای وزارت صحت عامه می‌تواند از شدت شیوع ویروس کرونا بکاهد

عبدالحکیم منیب سرپرست این وزارت در نشستی در خیمه لویه جرگه روزیکشنبه گفت که توجه به رهنمودهای وزارت صحت عامه می‌تواند از شدت شیوع ویروس کرونا بکاهد.

به گزارش اژانس باخترمنیب در این نشست همچنین تاکید کرد که خطبه‌های نماز جمعه کوتاه خوانده شود و مردم باید نمازهای سنت را در خانه‌های خود ادا کنند: در موضوع صحت، وزارت صحت عامه و داکتران می‌دانند نه ما، به همین خاطر تمام هدایات آن‌ها برای محافظت از فرزندان ما باید عملی شود و حتی عملی شدن آن واجب می‌شود. خطبه‌های نماز جمعه را به عربی بخوانند وازخواندن آن به فارسی و پشتو خودداری کنند.

سرپرست وزارت حج و اوقاف از علمای دین خواست که به خاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا از طریق منابر به مردم آگاهی دهند و افرادی که نشانه‌های ویروس کرونا را در بدن خود می‌بینند باید خود را قرنطینه کنند و به درمان بپردازند.

در همین حال فیض‌الله کاکر رئیس دفتر محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در این نشست گفت که نقش علمای دین درزمینه جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بسیار مهم است.

کاکر تاکید کرد که حکومت در امر مبارزه با ویروس کرونا بسیار جدی است و تلاش می‌کند از هر راه ممکن از سرعت شیوع آن بکاهد: «پالیسی که افغانستان در پیش گرفته، این است که ما می‌خواهیم شیوع این ویروس را بطی بسازیم. بر اساس تجارب کشورهای دیگر، تطبیق این استراتژی مهم است تا داکتران و نرس‌ها در شفاخانه‌ها به بیماران رسیدگی کنند. به این‌گونه تلاش می‌کنیم که از مرگ و میر بیشتر ناشی از ویروس کرونا، جلوگیری شود.»

پیش از این برخی علمای دینی در کابل و شماری از ولایات گفته بودند که اگر به هدف جلوگیری از شیوع ویروس کرونا نماز درخانه خوانده شود، از نظر شرعی کدام مشکلی ندارد.

وزارت حج و اوقاف افغانستان هفته گذشته برگزاری مراسم فاتحه‌خوانی در مساجد را نیز ممنوع کرد، اما گفت که در مورد ادا نکردن نمازهای جمعه به تصمیم تمام علمای کشور نیازاست.

این وزارت همچنین از وزارت صحت عامه و سازمان صحی جهان خواسته که مواد وسائل ضد عفونی کننده دراختیار مساجد قراردهد.

باید گفت که تا کنون ۴۰ مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان شناسایی شده که ۱۸ مورد آن تنها در ولایت هرات و دو مورد تازه آن در کابل نیز ثبت شده است.

موارد دیگر ابتلا به این ویروس در سمنگان، بلخ، لوگر، کاپیسا، زابل، غزنی و قندهار تشخیص شده اگاهی داده شود.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان از مردم می‌خواهد که برای مبتلا نشدن به ویروس کرونا، باید دست‌های خود را به گونه مکرر با آب و صابون بشویند، از ماسک استفاده کنند، از محلات پر ازدحام دوری جویند و میوه و غذای دارای ویتامین سی بیشتر میل کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید