روزنامه ملی انیس

وزارت اطلاعات و فرهنگ آمادۀ هر نوع حمایت از فرهنگ‌های بومی کشور است

محمد طاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در مراسم گرامی‎داشت از روز فرهنگ بلوچی که شورای عالی بلوچان دیروز در تالار وزارت اطلاعات و فرهنگ برگزار کرد، حمایت همه جانبۀ وزارت اطلاعات و فرهنگ را از فرهنگ بلوچان و سایر فرهنگ‌های بومی کشور ابراز کرد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر؛ محمد طاهر زهیر سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در این مراسم در رابطه به اقوام ساکن کشور و فرهنگ‌های متنوع صحبت کرد و گفت که افغانستان خانۀ مشترک همۀ اقوام است، مطابق قانون اساسی افغانستان هر قوم از حق زندگی در این کشور برخوردار است و دارای حقوق مدنی و سیاسی خود است. سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ از رئیس شورای بلوچان، جوانان و قلم به دستان بلوچ خواست که با شریک کردن آثار ملموس و غیرملموس این قوم با وزارت اطلاعات و فرهنگ همکاری کنند که از یک طرف زمینۀ چاپ آثار آنان فراهم شود و از جانب دیگر بتوانند آثار غیرملموس را از این طریق در یونسکو به نام افغانستان ثبت کنند.
محمد طاهر زهیر حفظ خرده فرهنگ‌های ملی را خیلی مهم دانست و تأکید کرد: حسب حکم قانون اساسی کشور، ما از هر فرهنگ به گرمی استقبال می‌کنیم و وزارت اطلاعات و فرهنگ آمادۀ هر نوع حمایت از فرهنگ‌های بومی کشور است.
در این محفل پیام محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان نیز خوانده شد که در آن آمده است: بلوچان باشندگان اصیل این خاک هستند و دوشادوش سایر اقوام به خاطر آزادی، عزت و سربلندی وطن تلاش کرده اند و قربانی داده‌اند.
در پیام رئیس جمهوری گفته شده است که دولت جمهوری اسلامی افغانستان بر این تأکید می‌کند که قوم بلوچ مانند سایر اقوام از حقوق مساویانه برخوردار است و با توجه به ارزش‌های قانون اساسی به خاطر حمایت، نگهداری، پیشرفت و توسعۀ فرهنگ آنان، گام‌های ارزشمند برداشته شده است و در آینده نیز از هیچ‌گونه تلاش در این راستا دریغ نخواهد شد.
همچنان محیب الله صمیم وزیر اقوام و قبایل، نظام الدین فطرت رئیس شورای بلوچان، محمد هاشم وهاج رئیس شورای صلح اقوام افغانستان، رحمت الله بیژن پور، محمد یعقوب احمدزی، مهمد هارون رخشانی و نبیله بلوچ در رابطه به موضوع صحبت کردند.

ممکن است شما دوست داشته باشید