روزنامه ملی انیس

واکنش وزارت دفاع در پیوند به گزارش اخیر سیگار

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید تمامی مراکز و بیشترین ولسوالی‌های ولایات تحت کنترول حکومت بوده که اگر به اساس فیصدی محاسبه گردد ۸۵ درصد می‌شود.

محمد رادمنش سرپرست دفتر سخنگوی این وزارت دیروز در عکس‌العمل به گزارش تازه سیگار به رادیو آزادی گفت؛ با آن‌که سطح تهدیدات بلند رفته اما نیروهای امنیتی افغان در اکثر ولایات پیشرفت داشته‌اند.

وی افزود: “شکستن زندان‌های دشمنان  از بین بردن فابریکات مواد مخدر و ماین سازی دشمن و تخریب مواضع دشمن نمایانگر این است که ما پیروزی‌های زیادی را به دست آورده‌ایم و جغرافیایی ما وسعت پیدا کرده ما می‌خواهیم بگویم که محاسبات باید به شکل واقعی آن ارائه شود.”

رادمنش می‌پذیرد که در سه ماه گذشته تلفات طرف‌های درگیر جنگ افزایش یافته‌است.

وی می‌گوید که در این اواخر تلفات نیروهای امنیتی یک درصد افزایش داشته، اما به مخالفان مسلح تلفات سنگین وارد شده‌است.

از سوی هم طالبان مسلح با نشر گزارشی گفته‌اند که تنها در ماه جولای گذشته چند ولسوالی و مراکز مهم را تصرف کرده‌اند و در همین ماه در مقایسه با دیگر ماه‌ها به نیروهای امنیتی افغان و بین‌المللی تلفات زیاد وارد کرده‌اند.

سرپرست دفتر سخنگوی این وزارت می‌گوید که پس از نشست‌های وارسا؛ بروکسل  اندونیزیا و عربستان که در آن از حکومت پشتیبانی و روی صلح تأکید شد سطح تهدیدات در افغانستان به کمک استخبارات منطقه بلند رفته و در کنار آن تلفات دو طرف درگیر جنگ هم بیشتر شد.

این در حالیست که ادارۀ سرمفتش خاص ایالات متحدۀ امریکا در امور بازسازی افغانستان “سیگار” در گزارش تازه‌اش در مورد افزایش فعالیت گروه‌های مسلح در افغانستان نگرانی کرده‌است.

سیگار هم‌چنان گفته‌است که فعالیت‌های گروه‌های مسلح در افغانستان سبب شده تا حکومت این کشور کنترول یک درصد دیگر خاک‌اش را نیز از دست داده و حاکمیت‌اش در ۵۸،۵ درصد محدود شود.

با این همه برخی از آگاهان نظامی می‌گویند، نشر چنین گزارش‌ها روحیه نیروهای امنیتی را تضعیف می‌کند بناءً به گفته آنان خوب است تا به جای آن روی راه حل‌ها تمرکز شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید