روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

واکنش ها در رابطه به اعلان جنگ و خشونت از سوی طالبان

مسئله افغانستان  به‌خصوص پروسه تحکیم صلح در کشور، به یک موضوع جدی بین‌المللی تبدیل شده است.  تمام کشورهای بزرگ منطقه وجهان تلاش دارند به نحوی در این پروسه شرکت داشته باشند وطرفین درگیر را به گذشت ومدارا ترغیب نمایند.تا مذاکرات صلح بین طرفین جنگ در افغانستان آغاز ومنجر به صلح و ثبات پایدار درافغانستان گردد.اماگروه طالبان روزجمعه  با نشر اعلامیه‌یی از آغاز عملیات بهاری «الفتح» (یعنی جنگ درمقابل مردم افغانستان) خبر داده‌ است. طالبان در حالی از آغاز عملیات بهاری خود خبر می‌دهند که درست یک هفتۀ دیگر به آغاز دوبارۀ گفتگوهای صلح افغانستان میان نمایندگان آمریکا،سیاسیون،حکومت وحدت ملی  و گروه طالبان در قطر باقی مانده است. بنابرین این اعلامیه گروه طالبان درین مقطع حساس باواکنش های تندمنابع داخلی وخارجی مواجه گردیده همه بایک صداآن رامحکوم نموده اند.

دولت افغانستان

حکومت افغانستان اعلامیه گروه طالبان مبنی بر آغاز عملیات بهاری شان را نشانه  واضح اصرار این گروه بر دوام جنگ نامشروع در افغانستان دانسته و این اقدام جنگجویانه را به شدت محکوم کرده است.عملیات طالبان در حالی اعلام می شود که به ابتکار و اصرار حکومت افغانستان تلاش ها برای پایان بخشیدن به جنگ تحمیلی در افغانستان به شدت ادامه داشته و این گروه با هیات مذاکره کننده ایالات متحده امریکا مستقیماً وارد مذاکرات صلح استند.اصرار طالبان بر تداوم جنگ و فساد در افغانستان در حالی صورت می گیرد که علمای جید کشور و جهان اسلام، ادامه جنگ طالبان علیه مردم افغانستان را جهاد نه بلکه فتنه دانستند. علمای افغانستان و جهان اسلام دراندونیزیا،عربستان سعودی، پاکستان  وافغانستان که بیشتراز۲۵۰۰ تن عالمان دین درآن شرکت داشتند،جنگ درمقابل مردم افغانستان راناروای مطلق وفتنه انگیز دانسته خواهان توقف فوری آن گردیدند.این عالمان جید اسلام  به گونه  واضح گفته اند که جنگ طالبان علیه مردم افغانستان فاقد هر نوع مشروعیت دینی بوده و برای ادامه  آن هیچ گونه توجیه شرعی وجود ندارد.مردم افغانستان شاهد استند که طالبان طی عملیات های گذشته شان نه تنها این که مردم بیگناه ما را در سراسر افغانستان، به اشاره  بیگانگان، آماج حملات تروریستی قرار داده اند، بلکه خلاف ارزش های اسلامی و عنعنات افغانی به گونه  مکرر وارد حریم خصوصی مردم متدین ما شدهاند. زنان و اطفال بیگناه را گروگان گرفته، از آنها به عنوان سپر و از خانه های شان به حیث سنگر استفاده کرده اند.مردم و حکومت افغانستان از جوانان  افغان که در صفوف جنگی طالبان استند و وسیله  اهداف قدرت طلبانه  رهبری  این گروه و حامیان منطقه یی شان شده اند، می خواهد تا فریب آنها را نخورده و دیگر وسیله  بیگانگان برای ایجاد رعب و وحشت میان خواهران و برادران مسلمان خود نگردند.مردم و حکومت افغانستان از آن عده رهبران و اعضای گروه طالبان که با این اعلان جنگ علیه مردم افغانستان مخالف هستند، می خواهند تا در صف مردم مسلمان خود قرار گرفته و علیه این اقدام نامشروع، صدای خود را بلند کنند.

نماینده خاص رئیس جمهورایالات متحده امریکادرامورصلح افغانستان

زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان بامحکومیت این اعلامیه طالبان از پاکستان، قطر و سایر ممالکی که خواهان برقراری صلح در افغانستان هستند، خواسته است تا اعلامیه طالبان در مورد آغاز عملیات بهاری این گروه را محکوم کنند.داکترزلمی خلیل زاد در صفحه تویتر خود نوشته است که به نمایندگی از ایالات متحده امریکا اعلامیهٔ طالبان در مورد آغاز عملیات بهاری این گروه را محکوم می کند.وی افزوده است که با اعلام آغاز عملیات بهاری، رهبران طالبان بی تفاوتی شان را نسبت به خواست های مردم افغانستان که همانا تحکیم صلح است، نشان دادند. زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان نیز آغاز عملیات بهاری طالبان را محکوم کرده و اعلام کرد، طالبان هنوزهم به روش‌های گذشته پای بند‌اند. آغاز عملیات بهاری طالبان تحت نام «الفتح» بی‌پروایی این گروه را نسبت به کاهش خشونت در افغانستان نشان می‌دهد. بیشتر از طالبان به شمول برخی از رهبران‌شان با اعلام عملیات بهاری این گروه مخالف می‌باشند.به گفته خلیل زاد، فراخوانی برای تشدید جنگ باعث پیشرفت تلاش های صلح نخواهد شد و از هزاران تن دیگر قربانی خواهد گرفت در حالی که بسیاری از جنگجویان و رهبران طالبان با آغاز عملیات بهاری مخالف اند. همزمان با تلاش ها برای کشاندن طرف های ذینفع به پای میز مذاکره، ایالات متحده امریکا و متحدانش در کنار نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان باقی خواهند ماند.

سازمان اتلانتیک شمالی ناتو

مأموریت حمایت قاطع یا ناتو در افغانستان به تازگی در مورد آغاز عملیات بهاری طالبان واکنش شدید نشان داده و اعلام کرد که طالبان بجای صلح جنگ را انتخاب کرده‌اند، پس ناتو نیز آماده جنگ است. دف بتلر، سخنگوی ناتو در افغانستان گفته است: «طالبان در پیامی به‌ جای صلح، خشونت را انتخاب کردند. با وجود ‌که برای اولین بار در چهل سال گذشته یک فرصت عالی برای افغانستان از بهر دستیابی به صلح به وجود آمده ‌است، طالبان خشونت را انتخاب کرده‌اند».تلاش‌های صلح زمینه‌ بهتر را برای قدرت‌نمایی طالبان با رویکرد نظامی و سیاسی، فراهم کرده است. پایبندی این گروه به صلح ضعیف است. از آغاز روند مذاکرات امریکایی‌ها با طالبان، این گروه از این دوگزینه، برای قدرت نمایی استفاده کرده؛ اما امریکا و دولت افغانستان با نادیده‌گرفتن تهدید این گروه، طالبان را هرآن لحظه به صلح ومذاکره دعوت کرده اند. اما مردم افغانستان می گویندکه دولت افغانستان باید تاکتیک و اهداف طالبان را نادیده نگیرد. با احتیاط و دقت بیش‌تر برنامه‌ صلح را طوری دنبال کند که نتیجه‌ آن امتیازدهی و قدرت‌گیری دوباره‌ طالبان در افغانستان نشود.

آگاهان امورسیاسی ونظامی

شماری از آگاهان امور سیاسی و نظامی در واکنش به اعلام آغاز عملیات بهاری طالبان می‌گویند که طالبان آله دست دیگران بوده و دنبال خشونت در کشور هستند.این گروه در حالی عملیات بهاری‌شان را اعلام می‌کنند که گفتگوها میان این گروه و امریکا پیرامون روند صلح افغانستان به شدت جریان دارد.آگاهان امور سیاسی و نظامی در واکنش به اعلام عملیات بهاری طالبان تحت نام “الفتح” بر این باورند که طالبان آله دست آی اس آی پاکستان هستند و خواهان تأمین صلح در افغانستان نمی‌باشند. در اوج گفتگوهای صلح، بلند پروازی‌های نظامی گروه طالبان ممکن است که پروسه صلح را به طور کلی برهم بزند.”طالبان اگر اراده‌ای از خودشان می داشتند در چنین شرایطی که گفتگوهای صلح امیدواری‌ها را برای یک صلح پایدار در کشور افزایش داده است، اعلام جنگ نمی‌کردند.طالبان دنبال تامین صلح در افغانستان نیستند بلکه دنبال تامین اهداف و خواست‌های سازمان استخبارات پاکستان در افغانستان می‌باشند.اما اگرطالبان خودراافغان می نامند وسنگ استقلالیت رابرسینه می کوبندباید بدانندکه ادامه جنگ دربیشتر از۴۰ سال غیر ازویرانی وتباهی درکشورشان مزیت های دیگری برای مردم افغانستان ببارنیاورده است.اکنون که فضای گفتمان سیاسی میان افغانان باتلاش پیگیرازجانب کشورهای بزرگ منطقه وجامعه جهانی مهیا گردیده است،بهره خوب ازآن می توان برد.بنابرین برای روندپروسه صلح تأکیدورزیده تمام خواست های معقول ومشروع خودرا می توان دردیالوگ بین الافغانی بدست آورد،پس چرابرطبل جنگ کوبید.درین لحظه زمانی باید دوست ودشمن را شناخت وبرراه معقول گام گذاشت،تابرین جنگ طولانی خاتمه بخشید.

میم- نون

ممکن است شما دوست داشته باشید