روزنامه ملی انیس

هیچ توافقی در عدم حضور نمایندگان دولت افغانستان با طالبان، به پایان جنگ در افغانستان منجر نخواهد شد

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان بعد از یک دور گفتگو ها با نمایندگان گروه طالبان در قطر، شام روز یکشنبه وارد کابل شد و نتایج گفتگو هایش را با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان درمیان گذاشت.

زلمی خلیلزاد در این دیدار ضمن معلومات به رئیس جمهوری غنی، معلومات نادرست و شایعات نشر شده از سوی شماری از رسانه های داخلی و خارجی در خصوص مذاکرات با طالبان در دوحه را رد کرده، گفت که در مورد ساختار آینده افغانستان با طالبان، هیچ گونه گفتگو و بحثی صورت نگرفته است و موضوع حکومت موقت به گونه کامل نادرست است و این مسئله در صلاحیت و مسئولیت من هم نمی آید، موضوع صلاحیت من اینست تا زمینه مذاکرات بین الافغانی را فراهم نمایم.

زلمی خلیلزاد خاطر نشان ساخت که با طالبان تنها روی آتش بس صحبت شده است، اما تا هنوز در این خصوص کدام پیشرفتی صورت نگرفته است، وی همچنان گفت که در مذاکرات با طالبان امریکا با تأکید گفته است که برای رسیدن به صلح دوامدار، یگانه راه حل مذاکرات بین الافغانی می باشد.

زلمی خلیلزاد در حالی وارد کابل می گردد که شماری از رسانه ها به نقل از منابع در قطر از توافقات احتمالی میان امریکا و طالبان به صورت هدفمند و غرض آلود نشست های قطر را پوشش خبری می دادند تا فضای بی اعتمادی را میان افغانستان و امریکا خلق کنند، که پخش و نشر همچو گزارشها سبب نگرانی مردم افغانستان گردیده است.

آگاهان امور سیاسی به این باور اند که هیچ شخص، گروه و کشوری نمی تواند از مردم افغانستان در نشست های صلح نمایندگی کند. بناءً طالبان و یا هر گروه دیگر باید بدانند که توافق میان این گروه و امریکا، روی حضور و یا خروج نظامیان امریکا از افغانستان، علاوه بر اینکه مربوط حکومت و مردم افغانستان می شود، خالی از مشکلات نیز نخواهد بود، زیرا پیمان امنیتی کابل واشنگتن و کابل ناتو برمبنای یک قرار داد دوجانبه میان افغانستان، ناتو و امریکا به امضا رسیده است که فسخ ویا ادامه این پیمان مربوط و منوط به مردم و دولت افغانستان می باشد.

بناءً از این مسئله هم چشم پوشی نمی گردد که امریکا به عنوان یک قدرت مستقل، اختیار ترک افغانستان را دارد، اما باید درک درستی از این خروج داشته باشیم، آیا دلایل اساسی و اهداف که پای امریکا را به افغانستان کشاند، تحقق یافته است؟

هرچند مردم و حکومت افغانستان در تلاش اند تا با پایان جنگ، تکلیف نیروهای ائتلاف ضد تروریزم که اکنون در چوکات نیروهای حمایت قاطع، مصروف آموزش و مشوره دهی با قوای نظامی افغانستان اند، روشن شود، اما بیشتر این مسئله بستگی به پیوستن گروه طالبان به دولت افغانستان و برقراری صلح دایمی در این کشور دارد، موضوعی که مردم افغانستان همواره این آرزو را در سرمی پرورانند.

بناءً این مسئله را نباید از یاد برد که هیچ توافقی در عدم حضور نمایندگان دولت افغانستان با طالبان، به پایان جنگ در افغانستان منجر نخواهد شد، به جز توافقی که با دولت مشروع و قانونی افغانستان و جریان های سیاسی کشور صورت گیرد.

احزاب و جریان های سیاسی در کشور به این باور اند که هرچه زودتر مرحله ای گفتگو های صلح میان دولت افغانستان و طالبان آغاز شود و فیصله نهایی در رابطه به جنگ یا صلح را باید دولت مشروع و قانونی افغانستان که از مردم این کشور نمایندگی می کند صادر نماید، زیرا ادامه جنگ در افغانستان ابعاد متعددی دارد که در سطوح مختلف وابسته به یکدیگر اند.

روی این اساس احزاب و شخصیت های مطرح و با نفوذ کشور در واکنش به گزارش های نشر شده مبنی بر توافق احتمالی میان امریکا و طالبان در قطر تأکید دارند که هیچ شخص، گروه و کشوری در غیاب دولت افغانستان نمی تواند از مردم افغانستان نمایندگی کند و یا هم در غایب تیم مذاکره کننده حکومت به توافق دست یابد.

ممکن است شما دوست داشته باشید