روزنامه ملی انیس

هیئت مصالحه درمذاکرات صلح بایک هدف واحد موقف شان رامشخص سازند

جنگ فرسایشی چندین دهه افغانستان اگرچه توسط امریکا و غرب رهبری می‌شد اما نه تنها به محو تروریزم نیانجامید بلکه سبب پیدایش معضل های بزرگی مانند ازدیاد روزافزون قاچاق وترافیک،کشت موادمخدر،شیوع وگسترش فساداداری گردیدکه اکنون قدرت مالی و نظامی تروریستان را تأمین می کند.درحالی که کشورهای منطقه منافع ملی مشترک داشته هم در سطح ملی، هم در سطح منطقه ای و هم در سطح بین المللی اهداف و دیدگاه مشترک دارند.اگربخواهند هرکدام در‌راستای محوتروریزم عوامل ناامنی نقش مهم را انجام داده می توانند.

آینده سیاسی، اقتصادی، صلح و ثبات و پیشرفت در منطقۀ که در آن زندگی می‌کنیم، مشترک است و این فرصت ها نادر اند و باید از آن استفاده بهتربرای بهبودامنیت ونابودی ریشه های تروریزم ودهشت افگنان جهانی، کرد.زیرا منافع کشورهای همسایه در تأمین ثبات و صلح در افغانستان نهفته است. بحران و نا امنی در افغانستان بیشتر از هر کشوری، امنیت و منافع ملی کشورهای منطقه رانیز تهدید می‌کند.

 افغانستان چندپارچه و فاقد دولت مرکزی، هرگز به سود کشورهای منطقه نخواهد بود. به همین دلیل، برخی از کشورهای منطقه همواره کوشیده‌اند که راهی را برای آشتی و مصالحه ملی درافغانستان فراهم سازند.

 هرکشوربه نوبه خود روی موضوع تأمین صلح وثبات درافغانستان، منطقه وجهان تلاش داردتاازشردهشت افگنی وتروریزم منطقوی به نحوی ازانحا خلاصی یابد.

 در واقع بحران افغانستان نیازمند یک اراده داخلی میان افغانها از یک سو و یک خواست فراگیر از جانب همه کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است که در بحران افغانستان نقش دارند.

ایجاد شرایط مساعد و کمک به راه‌اندازی فوری روند آشتی ملی به‌نفع ختم جنگ در کشور، شکل‌گیری افغانستان منحیث یک دولت صلح‌آمیز و مستقل، عاری از تروریزم و مواد مخدر هدف اصلی مردم ماراتشکیل می دهد.

تلاش نماینده خاص رئیس جمهور ایالات متحده امریکا درین اواخر به خاطر ایجادیک تفاهم سیاسی میان افغانها قابل ستایش است. موصوف گفته است که تلاش‌های او برای کاهش و ختم خشونت در افغانستان است و اگر این خشونت‌ها ادامه یابد، امریکا از نیروهای امنیتی افغانستان حمایت خواهد کرد.

خلیل زاد از تمامی طرف‌های داخل و بیرون حکومت خواسته که روند صلح را در اولویت خود قرار دهند.خلیل زاد پس از دیدار با رئیس جمهور غنی در تویتی کوتاهی گفته است که هیئت فراگیر از سوی حکومت افغانستان در نشست آینده قطر شرکت خواهد کرد. نشست مهمی را با رئیس جمهوری غنی داشتیم.

ما تأکید کردیم که با افغانها در سطح احزاب سیاسی و جامعه باهم کار کنیم. مردان و زنان، جوانان و نوجوانان همه در گفتگوهای بین‌الافغانی در نشست دوحه اشتراک خواهند کرد.موصوف منتظر است تا نمایندگان مذاکرات صلح (حکومت) را به زودی ملاقات کند.

نماینده ویژه وزارت خارجه‌ امریکا برای صلح افغانستان در پایان ششمین دور سفرش به افغانستان و در دیدار با رئیس‌جمهور اشرف غنی و رهبران سیاسی کشور بر لزوم کاهش خشونت در هفته‌های آینده در افغانستان تأکید کرده است وی احساس خوشحالی می کند ازاین که افغان‌های داخل حکومت و بیرون از حکومت باهم آماده‌اند که صلح‌را در اولویت قرار دهند.

گفتگوی بین‌الافغانی در دوحه که نمایندگان حکومت افغانستان و بخش وسیعی از جامعه نیز در آن اشتراک خواهند کرد، و این گفتگو افغانان را به هدف مشترک شان که تسریع روند صلح است کمک خواهد کرد.

زلمی خلیل‌زاد در دیدار با رهبران افغان راه‌ها برای حمایت منطقه‌ای وسیع‌تر از تلاش‌های کنونی برای تحقق آرزوی مردم افغانستان (صلح) را بررسی کرده است. این درحالیست که نخستین نشست شورای عالی مصالحه با حضور مقام‌های حکومتی، عالمان دین، نمایندگان زنان، جامعه مدنی و جوانان درارگ برگزار شد.رئیس جمهور گفت برگزاری این نشست، نتیجهٔ دوماه تلاش است و اشتراک کنندگان شورای عالی مصالحه با “اتفاق کامل به خاطر آینده بهتر کشور در مورد اهداف پروسه و ترکیب تیم مذاکره کننده فیصله‌های مهم” را تصویب خواهند کرد.

 تمام رهبران در چگونگی انتخاب هیئت مذاکره کننده با طالبان “اختیار دارند”؛ اما تأکید کرد که باید از انتخاب برخی افراد شامل آنانی که “به گونۀ واضح بر ضد نظام و دست‌آوردهای ۱۸ سال گذشته و پروسۀ مردم سالاری حرف می‌زنند، جلوگیری شود.

“هیئت مذاکرات گفتگوکننده با طالبان، باید با توجه  به واقعیت‌های افغانستان، از زنان، جوانان، جامعه مدنی و دیگر گروه‌های مطرح نمایندگی بتواند.این هیئت مذاکره کننده باید ازنظام جمهوری اسلامی افغانستان قانون اساسی کشورو دستاوردهای ۱۸ سال اخیر به عنوان خط سرخ درمذاکره باگروه طالبان بایک ستراتیژی واحددفاع نمایند.این هیئت تلاش نمایدتاتدویرجلسه دوحه درمیان خود بایک هدف واحد وتصمیم برگشت ناپذیرموقف شان رامشخص سازند. این هیئت باعبرت ازنشست مسکو ازنظریات پراکنده وپاشیده جلوگیری نمایند.تابه عنوان نمایندگان مردم افغانستان ازخواست وحقوق آنان به درستی نمایندگی ودفاع نمایند.بنابرین جانب مقابل هم به این باوربرسندکه اینها نمایندگان واقعی مردم کشوراند. مردم ماجزختم جنگ وبحران ناامنی درکشورشان چیز دیگری نمی‌خواهند.آرزوی خوردوکلان وپیروجوان کشورفقط وفقط نایل شدن به یک فضای صلح وثبات درکشوراند.یاماموتو نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان می گوید سازمان ملل متحد باور دارد که زنان افغانستان باید در مذاکرات صلح، حضور فعال و موثر داشته باشند.مردم افغانستان و به ویژه زنان و کودکان حق دارند در صلح و امنیت زندگی کنند، بنابراین در رابطه با گفتگوهای صلح نیز همه مردم افغانستان وظیفه سنگین و مهمی برعهده دارند و باید در جریان مذاکرات قرار گیرند. حقوق و دستاورد های زنان هرگز نباید مورد معامله قرار گیرد، و صلح دوام‌دار و پایدار، بدون حضور زنان در مذاکرات ممکن نیست. ملل متحد باور قوی دارد که همه زنان و مردان افغانستان باید در کنار یکدیگر برای پایان جنگ و رسیدن به صلح در کشور تلاش کنند، صلحی که برای افغانستان
امنیت، آرامش و آبادی در پی داشته باشد.
نشست قبلی گفتگوهای بین الافغانی حدود دو ماه قبل در مسکو برگزار شده بود گروه طالبان با نشر خبرنامه‌ای گفته اندهدف نشست بین‌الافغانی که قرار است در نیمه ماه اپریل در قطر برگزار شود، در چارچوب تلاشها برای صلح در افغانستان است اما این گروه تأکید کرده که در این نشست اشتراک کنندگان تنها “نظریات و پالیسی‌های (سیاسستهای) خود را بیان می‌کنند. در نشست پیش‌رو هیچ کسی به نمایندگی از حکومت افغانستان اشتراک ندارد و اگر مانند نشست قبلی افرادی وابسته به حکومت در آن اشتراک داشته باشند، به گونه شخصی شرکت می‌کنند و نظریات شخصی‌شان را ابرازخواهندکرد.

لام- جیم

ممکن است شما دوست داشته باشید