روزنامه ملی انیس

هشدار کره شمالی به امریکا: به نتیجه نرسیدن مذاکرات اتفاقات وحشتناک به همراه دارد

مذاکره کننده ارشد کره شمالی به امریکا هشدار داده است که در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات هسته‌ای این کشور با ایالات متحده ممکن است اتفاقاتی “وحشتناک” رخ دهد.

کیم میونگ‌گیل در پکن و پس از یک دوره مذاکره با نمایندگان امریکا که در سوئد برگزار شده بود این سخنان را گفته است.

اولین دور مذاکرات دو کشور که پس از ۷ ماه از سر گرفته شده بود تنها پس از چند ساعت خاتمه یافت.

مذاکره کنندگان امریکایی گفتند که ادامه مذاکرات را می‌توانند در دو هفته آینده مجدداً ادامه دهند، اما طرف کره‌ای می‌گوید که واشنگتن در ارائه یک طرح جدید موفق نبوده و کره شمالی تمایلی به خلع سلاح ندارد.

 کیم میونگ گیل، رئیس تیم مذاکره کننده کره‌ شمالی روز شنبه اعلام کرد که گفتگوهای هسته‌ای در سطح کارشناسی با امریکا متوقف شده است.

دوره تازه مذاکرات روز شنبه (۵ اکتوبر) در استکهلم، پایتخت سوئد، آغاز شد.

کیم میونگ گیل در یک نشست خبری اعلام کرد که امریکا پیش از این دیدار، “شگردهای تازه” و “راه حلهای خلاقانه ای” را مطرح کرده بود که انتظارات پیونگ یانگ را بالاتر برد، اما این انتظارات برآورده نشد زیرا طرف امریکایی “هیچ چیز روی میز مذاکره قرار نداد.”

این در حالیست که وزارت امور خارجه امریکا با صدور بیانیه ای اعلام کرده که اظهارات کیم میونگ گیل بیانگر “مفاد” و “ماهیت” مذاکرات نبوده است. بنا بر این بیانیه: “ایالات متحده ایده های خلاقانه ای را آورد و با همتایان کره شمالی گفتگوهای خوبی داشت.”

این بیانیه می افزاید که طرف امریکایی در پایان گفتگوها دعوت میزبان سوئدی برای بازگشت به میز مذاکره در دو هفته آینده را پذیرفت.

گفتگوها در حالی آغاز شده بود که کره شمالی چند روز پیش به پرتاب یک موشک جدید بالستیک از زیردریایی مبادرت کرد. آن اقدام که یازدهمین آزمایش موشکی کره شمالی در سال ۲۰۱۹ میلادی بود توسط جاپان و امریکا محکوم شد.

با این حال، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا، آزمایش‌های موشکی کره شمالی را فاقد اهمیت می داند و بر خط مشی تعامل تاکید دارد. او بارها گفته است که با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، رابطه “خوبی” دارد.

کیم جونگ اون و دونالد ترامپ تا کنون دو مرتبه در سنگاپور و ویتنام دیدار کرده‌اند که این دیدارها تا کنون به انعقاد یک توافق منجر نشده است.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق رئیس جمهوری امریکا، هفته گذشته گفت که علیرغم تلاش های دونالد ترامپ، کره شمالی به هیچ وجه قصد ندارد که برنامه سلاح های هسته ای خود را کنار بگذارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید