روزنامه ملی انیس

هشدار مدیرکل سازمان جهانی صحت در مورد پیامدهای اجتماعی و انسانی کروناویروس

مدیرکل سازمان جهانی صحت بار دیگر تاکید کرده است برای مقابله با شیوع ویروس کرونای جدید در جهان، «باید به دانش تکیه کرد» و گفته «بزرگ‌ترین دشمن ما، نه خود ویروس، که تنت و انگ‌ زدن به دیگران است».

دکتر تئودر آدانوم گـِبـر ِیـسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، که برای شرکت در کتنانس امنیتی مونیخ در آلمان به سر می‌برد، بار دیگر تاکید کرده که شیوع ویروس کرونای تازه یک معضل و چالش همگانی‌ست و نیاز به تلاش جامع دولت‌ها دارد.

دکتر گبریسوس اظهار داشته که مقابله با ویروس تازه کار یک وزارت‌خانه به تنهایی نیست و دولت‌ها باید به‌طور کلی و جامع با آن روبه‌رو شوند.

او در عین حال با انتقاد از رواج شایعه و انگ‌زدن به دیگران می‌گوید «بیش از هر زمان دیگری اکنون وقت آن است که به دانش و شواهد عینی اجازه دهیم سیاست‌ها را رقم بزنند. اگر چنین نکنیم، در مسیر تاریکی فرو خواهیم رفت که ما را به هیچ کجا رهنمون نخواهد شد، و تنها نتیجه آن تفرقه و ناهماهنگی خواهد بود».

مدیرکل سازمان جهانی صحت می‌گوید «وقتی زمان مقابله با شیوع چیزی مانند کووید-۱۹ (بیماری ناشی از کروناویروس تازه) می‌شود، ما باید به همبستگی روی بیاوریم، نه انگ زدن. بزرگ‌ترین دشمنی که روبه‌روی ما قرار دارد، خود ویروس نیست، بلکه انگ زدن است که ما را در برابر هم قرار می‌دهد. باید به انگ زدن و تنت پایان داد».

دکتر گبریسوس پیشتر نیز در مورد پیامدهای اجتماعی و انسانی شیوه ویروس تازه هشدار داده بود.

اطلاعات فعلی حاکی‌ست کووید-۱۹ به مراتب با سرعت بیشتری در مقایسه با بیماری کروناویروس‌های پیشین مانند «سارس» و «مرس» پخش می‌شود. هرچند همین آمار نیز حاکی‌ست درصد تلفات انسانی ناشی از این ویروس کم‌تر از موارد پیشین است.

مدیرکل سازمان جهانی صحت پیشتر با توصیف ویروس کرونای جدید به‌عنوان خطری فوق‌العاده که تمامی جهان را تهدید می‌کند، گفته بود باید از فضایی که برای مقابله با آن ایجاد شده، بهترین بهره را برد.

ممکن است شما دوست داشته باشید