روزنامه ملی انیس

هرگونه پیشنهادی که خلاف قانون اساسی باشد برای مردم ما قابل قبول نیست

ایالات متحده که در ۱۷ سال گذشته ۲۴۱۵ نظامی خود را در جنگ افغانستان از دست داده و افزون بر ۹۰۰ میلیارد دالر را صرف جنگ و بازسازی این کشور جنگزده کرده است، اکنون به این نتیجه رسیده است که معضل افغانستان راه حل نظامی ندارد و باید راه صلح آمیز برای آن جستجو شود. امریکا علاوه بر این که بار اصلی و بزرگ مبارزه با تروریزم را بر دوش کشید  از دموکراسی‌سازی در افغانستان هم در طول ۱۷ سال گذشته حمایت کرد. روزنامۀ والستریت ژورنال، گزارش داده است که مقامات کلیدی قصر سفید روی گزینۀ فشار بر دولت افغانستان رأی‌زنی می‌کنند تا حکومت افغانستان را به تعلیق انتخابات ریاست‌جمهوری از تاریخ مشخص شدۀ آن وادار کنند. زلمی خلیل‌زاد نماینده‌ ویژه امریکا برای پایان جنگ افغانستان طرحی را آماده کرده است که بر اساس آن باید انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تعویق بیافتد و نشستی شبیه نشست بن در سال ۲۰۰۱،  ترتیب شود و همه نیروهای سیاسی به شمول طالبان در آن دعوت شوند.

 زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان در دیدارهای جداگانه با رهبران حکومت وحدت ملی و سران جهادی افغانستان، تعلیق انتخابات ریاست جمهوری این کشور را پیشنهاد کرده است.

 برخی از مقام‌های امریکایی نگران پس‌لرزه‌های انتخابات اند. هر انتخابات افغانستان با بی‌نظمی و جنجال‌های سیاسی دوام‌دار همراه بوده است.

 مقام‌های امریکایی فکر می‌کنند که جنجال‌های سیاسی احتمالی پس از انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان، تلاش‌های سیاسی خلیل‌زاد برای پایان جنگ را بیهوده و ناکام خواهدساخت. یک مقام پیشین حکومت امریکا به وال ستریت ژورنال گفته است که  خلیلزاد موضوع تعلیق انتخابات ریاست جمهوری را به عنوان یک مشوق برای آغاز مذاکرات اساسی به طالبان پیشنهاد کرده و شاید بخشی از روند مذاکرات صلح باشد.بر اساس برنامه، قرار است زلمی خلیل‌زاد هفته آینده بار دیگر با نمایندگان طالبان در قطر دیدن کند و یا هم دیدارهایی با اعضای طالبان در دوبی داشته باشد. تعلیق انتخابات ریاست جمهوری به منظور سرعت‌بخشی به تلاش‌هایی صورت می‌گیرد که هدف از آن، کشاندن پای طالبان به میز مذاکره و ادغام آنان در روند آشتی است تا جنگ ۱۷ ساله‌ امریکا در افغانستان به پایان برسد. خلیل‌زاد به همکارانش گفته است که ترامپ به او شش تا ۱۲ ماه وقت داده تا تلاش‌ برای پایان دادن به جنگ افغانستان را به نتیجه‌ مطلوب برساند. با آن‌که ایالات متحده از سال ۲۰۰۱ به بعد به ترویج دموکراسی در افغانستان کمک کرده. اما در حال حاضر با پیشنهاد تعلیق انتخابات ریاست جمهوری می‌خواهد این روند دموکراتیک را قربانی صلح کرده و خلاف تلاش‌های نزدیک به دو دهه خود عمل کند.رئیس جمهورکشور هفته پیش در یک نشست خبری که با‏ینس‏استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در کابل  داشت، تأکید کرد که انتخابات ریاست جمهوری در موعدی که قبلا تعیین شده است، برگزار خواهد شد. این انتخابات آزاد، ‌رقابتی و همه‌شمول خواهد بود و در آن مردم تصمیم خواهند گرفت که چه کسی را به حیث زعیم دولت‌شان انتخاب کنند. محمدهارون چخانسوری سخنگوی سیاست جمهوری،می گوید اصل تداوم در روند دموکراسی هم ایجاب می‌کند که انتخابات به موقع برگزار شود، ‌بدون برگزاری انتخابات، هیچ گزینۀ دیگر برای ما قابل قبول نیست. انتخابات ریاست‌جمهوری مطابق تقویم اعلام شده کمیسیون مستقل انتخابات در زمان معین برگزار می‌شود. از سوی هم، شاه حسین مرتضوی، معاون سخن‌گوی رئیس جمهور گفته است:”حکومت افغانستان به اساس قانون اساسی کشور و تاریخ تعیین شده از طرف کمیسیون مستقل انتخابات برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بهار سال آینده کاملاً متعهد است. تداوم در پروسه مردم سالاری لازمی است و هیچ گزینه‌ دیگری بجز خواست و اراده مردم افغانستان که در قانون اساسی کشور صراحت دارد قابل قبول نیست.”

داکترعبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی در دیدار با سفیر امریکا در کابل، گفته است که « انتخابات ریاست ‌جمهوری در زمان تعیین شده‌ آن برگزار خواهد شد. انتخابات ریاست جمهوری به موقع و وقت معین آن در افغانستان برگزار می‌گردد. روند صلح و مذاکرات یک بحث جدا است و ربطی به برگزاری انتخابات ندارد.حکومت افغانستان،‌ کمیسیون‌های انتخابات، متحدان افغانستان،‌ سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی در هماهنگی با یک‌دیگر تلاش دارند تا انتخابات ریاست‌جمهوری در وقت تعیین شده، به گونه‌ شفاف و با اعتبار برگزار گردد».جان بس، سفیر امریکا هم گفته است که واشنگتن از برگزاری به موقع انتخابات ریاست‌جمهوری در افغانستان حمایت می‌کند.

تجربه نشان داده است که تصمیم‌گیری مقام‌های امریکایی در مورد افغانستان، به دلایل سیاسی و انتخاباتی که به شهرت داخلی شان بیافزاید، برای مردم افغانستان و جامعه جهانی فاجعه‌بار است.

 نباید دستاورد  ۱۷ سال پروسه دموکراسی درافغانستان قربانی برخی از سیاست‌مداران امریکایی شود .

افغانستان یک کشور دموکراتیک است و هرگونه انتقال قدرت باید از طریق یک روند دموکراتیک انجام شود.

هرگونه پیشنهاد دیگر که برخلاف قانون اساسی و مردم افغانستان ارائه می‌شود، برای مردم ما قابل قبول نخواهد بود. باید به خون تمام انسان‌های که برای تداوم روند دموکراسی در افغانستان و مبارزه با تروریزم قربانی دادند،  احترام گذاشت.  احزاب سیاسیی که درگذشته سازمان های نظامی بودند،پس از نشست بن به نظم دموکراسی تن دادند،گروپ های مسلح خود را منحل کردند و به نهادسازی احترام گذاشتند.

هر نیروی سیاسی برای رسیدن به قدرت و سازمان‌دهی جامعه بر مبنای افکارش تلاش می‌کند. برخی از نیروها مثل طالبان می‌خواهند با استفاده از زور به این هدف برسند. آنان می‌خواهند
 به صدوروحشت ودهشت مردم راقتل عام نمایند، واحدهای اداری را به آتش بکشند،آبادی های کشوررانابودسازند و از طریق سازمان‌دهی حمله‌های انتحاری جمعیت شهرنشین را از
پا
درآورندتامردم تابع افکارآنان گردند.آیااین کارقابل پذیرش مردم ماخواهدبود؟ نیروهایی که در ۱۷ سال گذشته حامی دموکراسی و انتخابات بودند،به هیچ کسی تسلیم نشدند و صرف تغییر روش دادند. وقتی طالبان هم تغییر روش بدهند و به سیاست رقابتی و نظم دولتی تمایل نمایند،  دیگر نیازی به حضور فزیکی نیروهای نظامی حامیان بین‌المللی افغانستان نخواهد بود. برگشت دادن افغانستان به هفده سال قبل آیاطرح واقع بینانه است؟ چه کسی تضمین می‌کند در صورت اجرای یک طرح بزرگ آشتی و تشکیل اداره‌ موقت، طالبان صد درصد از جنگ دست بر می‌دارند و هیچ بخشی از این گروه به جنگ ادامه نمی‌دهد؟ اگرفردا با تشدیدقوای داعش یک پسوندافغانی برایش اضافه شود بازهم عقب گرددیگری رانیزشاهدخواهیم بود؟ طرح مؤقت دیگری را انتظار باید کشید؟

چه کسی تضمین می‌کند که تمام همسایه‌های افغانستان ازجمله پاکستان به آن طرح تمکین می‌کنند و سرمایه‌گذاری روی دوام جنگ را توقف می‌دهند.این سوالهایست که مردم ازطراحان حکومت موقت،جواب آن رامی خواهند.

نوشت:س-سامی

ممکن است شما دوست داشته باشید