روزنامه ملی انیس

هدف عمده کمپاین ما دادخواهی و مبارزه با خشونت علیه زن است

در آستانه فرارسیدن ۲۵ نوامبر مطابق ۵ قوس روز جهانی رفع خشونت علیه زنان، وزارت امور زنان امسال نیز برنامه های خاص را با آغاز کمپاین ۱۶ روزه به این مناسبت اتخاذ و عملی خواهد کرد.
شکیلا نظری رئیس اطلاعات و ارتباط عامه وزارت امور زنان طی مصاحبه به خبرنگار روزنامه ملی انیس با توضیح برنامه ها بیان داشته گفت:
امسال از ۲۵ نوامبر روز جهانی رفع خشونت تحت شعار «بیایید با حمایت مالی و پاسخگویی افغانستان را عاری از خشونت بسازیم» و با پیام به سوی مؤثریت و کیفیت تجلیل به عمل آورده همزمان با آغاز کمپاین ۱۶ روزه که از ۲۵ نوامبر آغاز تا ۱۰ دسمبر ادامه می یابد کمپاین ۱۶ روزه در حالی صورت می گیرد که خشونت های حاد در مجموع علیه مردم افغانستان و به خصوص زنان کشور افزایش یافته است سرنوشت نامعلوم مذاکرات صلح در جهت ختم جنگ و خشونت کم کم یأس و ناامیدی وسیع را به بار آورده است. چنانچه در روزهای اخیر شاهد راکت پراکنی و افزایش حملات انفجاری بودیم شماری زیاد هموطنان ما جان باخته و شماری زخمی گردیده که بانوان و زنان نیز شامل قربانیان است.
در مجموع در تجلیل از ۲۵ نوامبر و ادامه کمپاین ۱۶ روزه در سطح مرکز و ولایات پلان های را تحت شعار «بیایید با حمایت مالی و پاسخگویی افغانستان را عاری از خشونت سازیم» تنظیم نمودیم مذیت که برنامه های اتخاذ شده نظر به سال های قبل دارد این که وزارت امور زنان سروی را تحت عنوان «دریافت علل و عوامل خشونت علیه زن» امسال راه اندازی و از تمام ادارات، نهادها، در مرکز و ولایات آمار و ارقام علل و عوامل خشونت علیه زنان را جمع آوری کرده که طی کمپاین ۱۶ روزه نتایج تحقیق اعلام می گردد.
اهداف عمده کمپاین در مجموع دادخواهی، آگاهی دهی و عرضه خدمات حقوقی و دخیل ساختن جامعه در امر مبارزه با خشونت و رفع آن بوده است.
پلان ترتیب شده به سه بخش تنظیم گردیده است. فعالیت های قبل از کمپاین، در جریان کمپاین و بعد از کمپاین است. فعالیت هایی را که قبل از کمپاین انجام دادیم.
کانکور مقاله نویسی بررسی علل و عوامل خشونت علیه زن بود که تعداد زیادی از زنان و دست اندرکاران این عرصه که مقالات و نوشته مطالبه کرده از میان ۱۰ مقاله برتر انتخاب و جایزه داده می شود. همچنان برگزاری مسابقه کتابخوانی در مراکز حمایوی و زنان دانشجو تا از یک سو فرهنگ کتابخوانی را ترویج و از سوی دیگر از افسردگی روحی و روانی زنان در مراکز حمایوی کاسته باشیم. ممکن در یک چنین محیطی با افسردگی و مشکلات بیشتر مواجه گردند. بناءً یک چنین اقدام را اتخاذ در پهلوی آن راه اندازی برنامه آگاهی حقوقی قانون منع خشونت، منع آزار و اذیت و مقرره مراکز حمایوی منع خشونت علیه زن است در ۲۲ ناحیه کابل راه اندازی می گردد.
فعالیت بعدی ما تدویر دو برنامه آموزشی برای پولیس اناثیه است تا چگونه در جهت افشای مرتکبین خشونت نقش خویش را ایفا نمایند.
اقدام دیگر ما شناسایی موانع سد راه زنان ورزشکار است. طوری که همه آگاهی دارند شماری از بانوان ورزشکار مورد آزا و اذیت قرار گرفتند سروی را راه اندازی و با نظارت تلاش کردیم تا موانع موجود را شناسایی و برداریم در ختم کمپاین نتایج آنرا اعلام می کنیم.
برنامه دیگر ما بررسی وضعیت زنان اهل هنود است. به این مناسبت تلاش کردیم وضعیت آنان به حیث عضو جامعه بررسی و به مشکلات شان در عرصه های اجتماعی فرهنگی و اقتصادی بازنگری صورت گیرد.
نظارت از لیلیه های اناث از پوهنتون های مرکز و ولایات است که وضعیت قناعت بخش نداشته از لحاظ اعاشوی مشکلات داشته با تبعیض جنسیتی و خشونت مواجه اند. می خواهیم با نظارت از وضعیت مسئولان را در عرضه خدمات یکسان تشویق نماییم.
همچنان به این مناسبت طرح چاپ و نشر بروشور، بلبوردها، ستن پنرها، شعارها و پیام های آگاهی دهی از خشونت و رفع آن را روی دست داریم. پیام ها و شعارهای ترتیب شده واحد و جهانی بوده در ۳۴ ولایت به ریاست های امور زنان ارسال و از طریق موسسات به تمویل کنندگان فرستاده یعنی تمام مواد و اوراق تبلیغاتی را با موسسات خارجی شریک می سازیم تا پیام های ما واحد باشد.
برنامه دیگر ما تدویر میزهای گرد تلویزیونی و معرفی اشتراک کنندگان است. برنامه های ترتیب شده در جریان کمپاین ما شامل تدویر محفل با شکوه با اشتراک مقامات عالی رتبه دولت و حکومت افغانستان جهت یادبود از یاد و خاطرات قربانیان خشونت است. در ۳۴ ولایت نیز محافل با تدویر و مسئولان ریاست های امور زنان، څارنوالی، وزارت امور داخله و عدلیه و واحدهای شریک در امر مبارزه با خشونت علیه زن اشتراک و سخنرانی خواهند نمود.
برعلاوه ما توزیع مواد کمکی بهداشتی صحی را برای مراکز حمایوی در نظر داریم همچنان ما روی یک اسپات با سوژه جدید کار کردیم که نشان دهنده خانواده با سواد و تأثیرگذاری آن روی اطفال و تشویق آنان برای داشتن خانواده با سواد در آینده است. راه اندازی گفتمان در رابطه به رفع خشونت از طریق تلویزیون ملی را روی دست داریم راه اندازی نمایشگاه صنایع دستی، خطاطی را در روز محفل و در ۱۴ وزارت داریم. نصب بلبوردهای آگاهی دهی در نقاط مختلف چاپ و نشر مجله و جریده ویژه مناسبتی ۲۵ نوامبر را نیز در پلان داریم.
نظری رئیس اطلاعات و ارتباط عامه وزارت امور زنان در ادامه افزود:
با ادامه کمپاین پیام های کوتاه آگاهی دهی از طریق رسانه ها و صفحات اجتماعی و ویب سایت وزارت نشر خواهد گردید و در پوشش رسانه یی خویش شماری از اساتید و نخبه گان آگاه امور را نیز دعوت خواهیم نمود. در طی ۱۶ روز کمپاین ریاست های مختلف وزارت امور زنان واحد های جندر و ریاست های امور زنان همکار استند یک صدا و یک آواز در این امر سهیم خواهیم گردید.
فعالیت های ختم کمپاین ما شامل اعلام نتایج و مؤثریت برنامه های تدویر شده است که از طریق کنفرانس مطبوعاتی در مرکز رسانه های حکومت اعلام می گردد بعد راپور را با حکومت و ارگان های ذیربط شریک ساخته تا خلاهای موجود رفع و در سال آینده برنامه ریزی و بودجه اختصاص یابد.
خانم نظری در خاتمه طی پیامی از خانواده ها درخواست نموده گفت:
همه تلاش کنیم خشونت ها از سطح خانواده محو گردد. هر قدر با زندگی خانواده خود و اجتماع خود کنار بیاییم در رفع نواقص، کمبودی ها و… می توانیم در اجتماع نیز غالب گردیم. اولین قدم در کاهش خشونت محیط خانواده است بعد اجتماع، محیط کاری و در قدمه آخری جامعه است. بدبختی های کنونی اکثراً منشأ آن خانواده بوده بعد به اجتماع سرایت کرده و جامعه را درگیر ساخته است خواهش من از خواهران عزیز این است که فضای مصون خانواده را با بگومگو که بالآخره به خشونت و جنایت می انجامد نکشاند. یک فضای گرم، صمیمانه با عطوفت را ایجاد وبا از خودگذری از خشونت جلوگیری نمایند.
حامده صدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید