روزنامه ملی انیس

نیاز تدابیر جدی نیروهای دفاعی در انجام وظایف محاربوی

رویداد ها و حوادث تلخ و ناگوار ناشی از حملات انتحاری و تشدید جنگ در طول ماه های اخیر که توسط گروهای افراطی انجام یافت، سبب شهادت و مجروحیت صدها تن از مردم متدین کابل وسایر ولایات کشور گردید. یقین و باور کامل داریم که این فعالیت های خرابکارانه مخالفان دولت، از طرف نیروهای قهرمانان ودلیر امنیتی که در صفوف مستحکم نظام قرار دارند هرگز بی پاسخ نمی ماند.

باید گفت که تداوم فعالیت های تروریستی در قبال حملات انتحاری و حمله های غیر مترقبه بالای پوسته های امنیتی، درست زمانی شدت می یابد که فعالیت های حلقات تروریستی وابسته به گروه طالبان و داعش که به قول رئیس جمهور کشور، تروریزم مرز و سرحد نمی شناسد، با افزایش بخشیدن فعالیت های خرابکارانه ماه های اخیر شان تعداد زیادی از مردم بی دفاع افغانستان را در ولایت های هلمند، غزنی، کندز فاریاب وننگرهار به خاک و خون کشیدند.

با تداوم و افزایش این رویداد های تلخ و غیر مترقبه که سبب پریشانی مردم کشور ما گردیده، سناتوران مشرانو جرگه به نمایندگی مردم از مسئولان امنیتی تقاضا کردند تا برای تحکیم امنیت و جلوگیری از حملات تروریستی تدابیر مؤثرتر امنیتی را با تشریک مساعی تمام نیروهای دفاعی اعم از اردوی ملی، پولیس وامنیت ملی اتخاذ نمایند و تأکید کردند که به خاطر تأمین امنیت پروسه انتخابات که در اخیر ماه میزان تدویر می یابد، تدابیر امنیتی بیشتر و همه جانبه را اتخاذ کنند تا از حملات انتحاری و حوادث غیر مترقبه که عامل شهادت و جراحت مردم بیگناه کشور می گردد جلوگیری به عمل آید.

در همین راستای تلاشهای امنیتی، آقای ایزدیار معاون اول مشرانو جرگه با انتقاد از سهل انگاری های امنیتی نیروهای دفاعی در جلوگیری از حادثه دلخراش حمله بالای شهر غزنی که از طریق طالبان صورت گرفت و عامل شهادت صدها تن از مردم آن شهر تاریخی شد، و در بررسی های که به عمل آمد فعالیت ها نیروهای امنیتی را که سهل انگاری در آن مشاهده می گردید زیر سوال قرار داد، تأکید کرد که نباید در جلوگیری از چنین حملات غیر مترقبه و حملات سازماندهی شده گروه های مسلح مخالف، کوتاهی صورت گیرد. نیروهای همیشه بیدار امنیتی باید در انجام فعالیت های دفاعی با شهامت و پایمردی تمام، وظایف امنیتی را انجام دهند.

در جلسه توضیحی مسئولان امنیتی در مشرانو جرگه، وزیر دفاع ملی در حالیکه نارسایی های به عمل آمده رویداد ولایت غزنی را پذیرفت. از عدم تأثیر پذیری ستراتیژی پلان ایالات متحده امریکا در قبال کشور های جنوب آسیا به ویژه از پاکستان تذکار به عمل آورد و یاد آورشد که پاکستان حامیان دیگر منطقوی نیز پیدا کرده است و از تربیت و آموزش تروریستان در خاک آن کشور دست بردار نمی باشد و به گروه های مسلح مخالف افغانستان بازهم تجهیزات و آموزش می دهد و به افغانستان سرازیر می شوند تا در این کشورتنور جنگ گرم بماند، چنانکه در جنگ غزنی صدها تن از افراد مسلح پاکستانی کشته و زخمی شدند و به پاکستان برده شدند.

در همین روال وزیر امور داخله نیز از رفع مشکلات موجود در صفوف پولیس ملی و جلوگیری از نارسایی های که سبب کندی انجام فعالیت ها گردیده بود تذکار به عمل آورد و آمادگی آن وزارت را در انجام فعالیت های بیشتر امنیتی در شهر کابل وسایر شهرها و شاهراه ها ابراز نمود.

ولی شهروندان کابل و در مجموع مردم کشور ما از مسئولان امنیتی گله و تقاضا دارند که این نیروها به خصوص پولیس ملی که مسئولیت تأمین امنیت شهرها را به عهده دارند، از گرفتاری مجرمان و حوادث از طریق رسانه ها طوری که حقیقت است اطلاعاتی برای مردم ارائه نمی کنند.

مردم اذعان می دارند که بعضی اوقات حرکات غیر مترقبه و بروز حوادث درجاده ها و حتا داخل هوتل ها که در نزدیک ترین آن پوسته های امنیتی قرار دارد رونما می گردد، ولی مسئولان پوسته ها با سرعت برای جلوگیری و سرکوب مجرمان و جلوگیری از حوادث کمتر تلاش می کنند. که این موضوع اعتماد مردم را نسبت به نیروهای پولیس ملی زیر سوال قرار می دهد. چنان که در همین هفته های اخیر چند رویداد دلخراش از اثر حملات انتحاری در ساحه دشت برچی رخ داد که از اثر آن صدهاتن شهید و زخمی شدند، اگر نیروهای پولیس از وقوع حادثه اول، برآمادگی های شان افزایش به عمل می آوردند، از حوادث دیگر جلوگیری می شد و مردم بیگناه آن ساحه به خصوص جوانان شهید و مجروح نمی  شدند، این موضوعات و ادعای مردم می رساند که برای جلوگیری از حوادث غیر مترقبه و تأمین امنیت شهروندان از طریق نیروهای امنیتی به تلاش زیادتر نیروهای امنیتی نیاز است، تا قبل از وقوع حوادث از آن جلوگیری به عمل آید و از گسترش نا امنی به خصوص در شهر کابل کاسته شود.

نوری هروی

ممکن است شما دوست داشته باشید