روزنامه ملی انیس

نگاهی به ماموریت خلیلزاد در مذاکرات صلح

اختر سهیل

بخش اول

در سنبله سال گذشته
زلمی خلیلزاد به عنوان نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان رسماً معرفی شد و آغاز به کار کرد. زلمی خلیلزاد نُه دور با نمایند‌گان گروه طالبان در دوحه پایتخت قطر برای رسیدن به یک توافق سیاسی گفتگو و رایزنی کرد. پس از پایان دور نُهم این گفتگوها باورها بر این گمان استوار بود که امریکا و طالبان به یک توافق سیاسی رسیده‌اند که باید از جانب دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا نهایی شود.

زلمی خلیلزاد پس از پایان دور نُهم این مذاکرات به کابل سفر کرد و در دیدار با رهبران حکومت وحدت ملی و برخی از چهره‌های سیاسی طوری وانمود کرد که به زودی امریکا پای توافق‌نامه صلح با گروه طالبان امضا می‌کند و خروج نیرو‌های امریکایی از افغانستان به تدریج رقم خواهد خورد.

زلمی خلیلزاد در کابل بود که ارگ در پیوند به چگونگی توافق‌نامه صلح با طالبان اعلام مخالفت کرد و از دولت امریکا خواست که در باره تفاهم‌نامه صلح وضاحت بدهد، زیرا این نشست ها در عدم حضور نمایندگان دولت صورت می گرفت.
خلیلزاد در یک گفتگو به گونه آشکارا با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم ماه میزان موضع گرفت. روایت ارگ این بود که گفتگوهای میان‌افغان ها پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باید آغاز شود. اندکی بعد گزارش‌هایی منتشر شد که محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان باید در سفری عازم امریکا شود و در ارتباط به مذاکرات و توافق‌نامه صلح با شخص ترامپ دیدار و گفتگو کند.

سرانجام مذاکرات صلح میان امریکایی‌ها و طالبان به روز یک‌شنبه( ۱۷ سنبله) با توییتی از سوی دونالد ترامپ، لغو شد.

رئیس جمهور امریکا همزمان با لغو مذاکرات، دیدار با رئیس جمهور محمد اشرف غنی و گروه
طالبان را در «کمپ دیوید» نیز متوقف کرد. لغو مذاکرات صلح با توجه به عجله امریکا و سخنان خلیلزاد یک اقدام غیر منتظره بود. خلیلزاد در سفر‌اش به کابل به توافق رسیدن امریکا با طالبان را حتمی خوانده بود
.

رهبری گفتگو‌های صلح ماموریت تازه خلیلزاد در افغانستان نیست و پیش از این نیز به عنوان سفیر امریکا در این کشور کار کرده است.

زلمی خلیل‌زاد در سال ۱۹۹۰ میلای به عنوان مشاور وزارت خارجه و پنتاگون در جنگ ضد شوروی در افغانستان کار کرده است و در دوران حکومت بیل کلینتون با تهیه سندی زیر نام «کتاب سفید در باره افغانستان» خواستار دخالت مجدد امریکا برای تغییر وضع جنگ در افغانستان شد. زلمی خلیلزاد پیش از ماموریت تازه‌اش در رهبری گفتگو‌های میان امریکا و طالبان، پس از حملات ۱۱ سپتمیر به عنوان فرستاده ویژه امریکا برای افغانستان معرفی شد و کار کرد                   ادامه دارد

ممکن است شما دوست داشته باشید