روزنامه ملی انیس

نور محمد یکی از فروشندگان میوه خشک: بیماری کرونا باعث شده که فروشات میوه خشک کاهش یابد

با وجودی که همه روزه مشکل ویروس کرونا در شهر کابل رو به افزایش است، ازدحام بیش از حد شهروندان به خاطر خریداری میوه عید سعید فطر در شهر بیشتر شده است. خبرنگار روزنامه ملی گزارشی را از نرخ میوه خشک تهیه کرده که نشر می‌گردد:

سیر یکتن از باشندگان شهر کابل که برای خرید میوه خشک به شهر آمده بود گفت:
نسبت شیوع بیماری کرونا نرخ‌ها در کشور بلند رفته است، اکنون نرخ یک کیلو کشمش به ۴۰۰ تا ۵۰۰ افغانی است. یک خانواده ناتوان چطور خرج عید را بخرد. دو ماه دکان‌ها به خاطر ویروس کرونا مسدود بود و حیران بودیم که خرج عید را چطور تهیه کنیم بالآخره با نزدیک شدن عید سعید فطر دکان‌ها باز شده و یک مقدار پولی که به دست آوردیم آن را میوه خشک، کیک و کلچه به خاطر استقبال از عید خریدیم.
فریده باشنده دیگر شهر کابل می‌گوید:
امروز به شهر آمدم تا میوه خشک برای عید بخرم، اما با وجودی که امسال مردم به دلیل بیماری کرونا علاقمندی کمتر نسبت به عید دارند باز هم نرخ‌ها بلند است فکر نمی‌کنم که اکثریت خانواده‌ها در این بیکاری توان خرید میوه خشک در روزهای عید را داشته باشد.
این خانم گفت: اصلاً کنترول و نظارت از نرخ‌ها در شهر وجود ندارد و هر کسی خودسرانه قیمت گذاری می‌کند، باید حکومت و شاروالی کابل از نرخ‌ها به طور جدی کنترول و نظارت کنند و کسانی که دست به گران فروشی می‌زنند با آنها برخورد قانونی صورت گیرد. این در حالی است که فروشندگان از کاهش نرخ‌ میوه خشک می‌گویند.
شیرآغا یکتن از فروشندگان میوه خشک در شهر کابل گفت: امسال نرخ میوه خشک نسبت به عید سال گذشته تغییرات چندانی نداشته است حتا قیمت برخی از میوه‌های خشک به دلیل شیوع ویروس کرونا کاهش یافته است، طوری که شما خود شاهد هستید امسال فروش میوه خشک بازار خوبی ندارد. سال گذشته همین که چند روز به عید باقی می‌ماند یک لحظه بیکار نمی‌شدیم، اما امسال فروشات ما خیلی کم است و تمام مردم در فکر بیماری کرونا و نا امنی‌های اخیر در کشور می‌باشند.
نور محمد یکی دیگر از فروشندگان میوه خشک در شهر کابل می‌گوید: بیماری کرونا باعث شده که فروشات میوه خشک کاهش یابد چون بیشتر مردم در طول دو ماه در خانه‌های شان قرنطین بودند و توانایی خرید میوه خشک برای عید را ندارد.
وی به ارتباط بهای میوه خشک در شهر کابل افزود: اکنون یک کیلو بادام وطنی ۱۰۰۰ افغانی، یک کیلو بادام شور۷۰۰ افغانی، یک کیلو پسته ۸۰۰ افغانی، یک کیلو چهار مغز ۶۰۰ افغانی، یک کیلو کجول ۸۰۰ افغانی، یک کیلو نخود ۲۰۰ افغانی یک کیلو کشمش اعلی ۵۰۰ افغانی و یک کیلو سیمیان ۱۰۰ افغانی به فروش می‌رسد.
فردین فروشنده دیگر میوه خشک گفت: نرخ میوه خشک به دلیل ویروس کرونا در شهر بلند رفته است و این کار باعث شده تا فروشات ما نیز کمتر شود. بیشتر میوه‌های خشک از کشورهای خارجی به افغانستان وارد می‌شود و اکنون بعضی از راه‌ها نیز به خاطر بیماری کرونا مسدود است از این‌رو نرخ‌ها بلند رفته است.
وی از شهروندان کابل می‌خواهد که ویروس کرونا را جدی بگیرند، تا این بیماری در کشور ما از بین برود، تا مردم آزادانه به کار و زندگی خود برگردند و نرخ‌ها نیز کاهش یابد.
فیصل یک تن از کلچه فروشان در شهر کابل می‌گوید: با انتشار و شیوع ویروس کرونا در کشور نرخ مواد اولیه خاصتاَ میوه خشک افزایش یافته است، اما نرخ کلچه و کیک بلند نرفته است. وی ضمن شکایت از کاهش فروشات گفت: اکنون ما یک کیلو کلچه را ۱۵۰ افغانی و یک کیلو کیک را ۱۰۰ افغانی می‌فروشیم، که فروش کیک و کلچه نسبت به عید گذشته کمتر شده است.
خواجه نصیراحمد صدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید