روزنامه ملی انیس

نوریه نزهت سخنگوی وزارت معارف: در سال جدید تعلیمی بیشتر از یک میلیون شاگرد جدید در مکاتب جذب گردیده است

سال جدید تعلیمی در مناطق سرد سیر کشور آغاز گردید در این روز حدود یک میلیون طفل دیگر به عنوان جدید الشمول نیز راه مکتب را در پیش خواهند گرفت با آنکه آغاز مکاتب در کشور با اشتیاق و ذوق تمام همراه است مگر مشکلات و چالش های هم وجود دارد که از جمله مسدود بودن مکاتب در ولایت های کشور و کمبود کتاب درسی عدم تطبیق نصاب تعلیمی به گونه یک سان و از سوی هم کمبود آموزگاران مسلکی، نبود ظرفیت درسی، محدود بودن صنف های درسی و بیشتر از پنج میلیون طفل که ۴۲ درصد از ۱۲ میلیون طفل واجد شرایط مکتب را تشکیل می دهند به مکتب دسترسی ندارند و شش هزار مکتب فاقد ساختمان است و صدها مکاتب دیگر در داخل منازل رهایشی اند، عدم کیفیت و پاسخ گویی در مکاتب در بخش اداری و کمبود متخصصین برای ایجاد ظرفیت سازی مشکلات دیگر است که دامن گیر معارف گردیده است در رابطه به موضوع، گزارشگر روزنامه ملی انیس مصاحبه ای را با نوریه نزهت سخنگوی وزارت معارف انجام داده که تقدیم خوانندگان می گردد.

خانم نزهت در ابتدا گفت: سال نو تعلیمی ۱۳۹۸ را برای مردم افغانستان و تمامی معلمان و دانش آموزان عزیز خجسته باد عرض می کنم.

بیش از یک میلیون دانش آموز جدید در سراسر افغانستان و پنجصد هزار طفل بیرون از مکتب که شناسایی شده اند جذب معارف افغانستان خواهند شد. همینطور هژده هزار معلم جدید را در پست های رسمی، پنج هزار تن اناث را در پست های قراردادی استخدام می کنیم.

پنجاه میلیون جلد کتاب داریم که در جریان امسال به دانش آموزان در سراسر افغانستان توزیع خواهد شد.

نزهت اظهار داشت: ما در سال ۱۳۹۷ خورشیدی روی کمیت و کیفیت بازنگری نصاب تعلیمی معارف افغانستان کار کردیم که خوشبختانه پیشرفت های در این قسمت داشتیم.

اصلاحات گسترده ای در معارف وارد شده است بایومتریک تمامی کارمندان و معلمان آغاز شده روند ساخت و ساز شش هزار باب مکتب را طبق تعهد رئیس جمهور آغاز نمودیم که عملاً کار ساخت دوهزار و هفت صد باب مکتب در سال ۱۳۹۷ تعلیمی در سراسر افغانستان آغاز شد که یک تعداد تکمیل شده و یک تعداد دیگر هم در حال ساخت و ساز قرار دارد و همچنین تفاهم نامه های بزرگ با نهادهای همکار انکشافی معارف افغانستان امضأ شد مثلاً نهادی به نام HW اچ دبلیو با شعار «تعلیم منتظر نمی ماند» تفاهم نامه را با وزارت معارف افغانستان امضا نمود که به اساس آن در جریان سه سال آینده یک‎ونیم میلیون طفل بیرون از مکتب را یعنی سالانه پنجصد هزار طفل را شناسایی کرده جذب معارف افغانستان می سازیم.

بخش استخدام معلمین را که در گذشته ها از این بابت ما را بیشتر انتقاد می کردند به کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی سپردیم همینطور ساختمان سازی ها را به وزارت های شهرسازی و مسکن و انکشاف دهات سپردیم و برنامه های جدید را هم روی دست داریم.

نزهت در ادامه گفت:

طرح پیشنهادی در قسمت افزایش معاشات معلمین را به ریاست جمهوری فرستادیم، ولی وزارت مالیه به دلیل نبود امکانات مالی طرح پیشنهادی ما را رد کرده و پاسخ مثبت به آن نداد، ولی تعهد سپرد که در چارچوب افزایش معاشات کارمندان خدمات ملکی معلمین ما را هم شامل می سازند، به خاطری که تا اندازه از مشکلات مالی معلمین کم کرده باشیم برنامه های جانبی داشتیم مثلاً یک برنامه داریم هر دو سال بعد و یا هر پنج سال بعد که بست های معلمین ارتقأ میکند یک مقدار در معاشات شان افزودی به میان بیاید و نیز صندوق قرضه به معلمین ایجاد کردیم. هرچند مقدار قرضه در صندوق معلمین بسیار زیاد نیست نمی تواند مشکلات بزرگ مالی معلمین ما را مرفوع بسازد، ولی می تواند تا اندازه مشکلات مالی معلمین را مرفوع بسازد همینطور برنامه جانبی دیگر را هم رویدست گرفتیم که آن تهیه مسکن قابل استطاعت است یعنی خانه و یا اپارتمان آماده برای معلمان در نزدیکی محلات شان در اقساط طولانی مدت آماده و برای آنها توزیع می شود.

وی علاوه نمود:

امسال پنجاه میلیون جلد کتاب درسی را چاپ و به دسترس شاگردان مکاتب قرار می دهیم. ما در گذشته از این ناحیه مشکلات داشتیم، ولی تعهد رهبری جدید معارف افغانستان بر این است که ماتمامی مشکلات موجود فرا راه معارف را حل می سازیم به همین دلیل یک دهه آینده به نام دهه معارف نامگذاری شده و تعهد ما همین بوده که در دهه معارف تلاش و تمرکز ما روی حل تمامی مشکلات در معارف افغانستان است. کتاب هایی را که ما در جریان امسال چاپ می کنیم شاید تعدادی از آن ها در روزهای نخست سال به دسترس دانش آموزان قرار نگیرد شاید در ماه های چهارم سال تعلیمی ۱۳۹۸ به دسترس شان قرار خواهند گرفت، ولی تلاش می کنیم هرچه زودتر کتاب های نصاب تعلیمی چاپ شده و به دسترس شاگردان قرار داده شود.

کمبود کتاب از مشکلات دانش آموزان است که شاید از هفت عنوان کتاب دو و یا سه عنوان کمبود داشته باشند ما کتاب های کمبود را در جریان امسال برای شان توزیع می کنیم چون پروسه های تدارکاتی یک اندازه زمانگیر است قرار بود که این کتاب ها را قبل از سال تعلمی ۱۳۹۸ به چاپ برسانیم، ولی به تأخیر افتاد ما تلاش می کنیم تا هرچه زودتر کتاب ها چاپ شود و مشکل دانش آموزان ما از این ناحیه حل گردد.

وی تصریح کرد:

معلمینی که خلاف رشته تدریس می کنند در چوکات تربیه معلم برای آنها دوره های آموزش شش ماهه در نظر گرفته شده  برای آنها تمامی مسایل که مربوط به تدریس می شود آموزش داده می شود.

نزهت اضافه کرد: درهای بیش از ۴۰۰ باب مکتب به روی دانش آموزان و در مجموع در سراسر افغانستان به علت ناامنی ها مسدود باقی مانده، ولی ما تعهد می کنیم که در جریان امسال درهای مکاتب مسدود را از طریق ارتباط با مردم محل، متنفذین و بزرگان قومی بازگشایی نماییم.

وی در اخیر گفت: بدون شک نقش مردم در ارتقای معارف انکار ناپذیر است، در سال ۱۳۹۷ معارف یک مقدار مردمی شد و همین علت بود که ما پیشرفت های چشم گیری داشتیم، مثلاً بیش از ۵۰میلیون افغانی برای مکاتب معارف شهر کابل، باشندگان کابل، اعضای شوراها و نهادها کمک کردند که در سراسر افغانستان شهروندان ما کمک به معارف افغانستان در قسمت ساخت تعمیر مکاتب و ایجاد صنوف آموزشی، حفر چاه های آب آشامیدنی و ایجاد لابراتوارها و در قسمت بازگشایی مکاتب با ما همکار بودند و ما انتظار داریم که همکاری شان بیشتر گردد چون معارف آغاز شده و در این قسمت به همکاری های بیشتر مردم و جامعه مدنی نیاز است.

محمد نعیم «نوابی»

ممکن است شما دوست داشته باشید