روزنامه ملی انیس

نوروز چیست و چگونه به استقبال سال نو برویم؟

ای خالق توانا، ای سرچشمه زیباییها و کمال، ای گرداننده شب و روزپدید آورنده فصلها و ای مدبر کل هستی! تنها تویی که بهاران چهره ای تازه و نوبه طبیعت می بخشی، غنچه ها را می شکافی و گلهای ملون و معطر را می رویانی. خاضعانه از تو ای خدای رحمان می خواهیم که زمستان غم و اندوه دلها را با آیات روح بخش قرآن مجید به بهار زیبا، پر از شادی و طراوت، پر از صفا و آرامش مبدل سازی آمین. با توجه به موقعیت زمانی که سرآغاز سال نو وفصل بیداری طبیعت از خواب گران زمستانی است، مطالبی را در این باره تقدیم حضور تان خواهیم کرد.

آیین های سال نو

قبل از نوروز مردم با برداشتهای خاصی خانه تکانی می کنند. در روز های آخر سال به دیدار قبور و مردگان می روند. در روز نوروز هم آداب مثل چیدن سفره هفت سین، عیدی دادن و عیدی گرفتن و… وجود دارد. بعد از نوروز هم دید و باز دید از اقوام و در پایان مردم مهمان طبیعت می شوند. در ضمن در مناطق مختلف افغانستان، تاجکستان، ایران، ازبکستان، آذربایجان، مناطق کُردنشین و… آیین های خاصی دیگری هم به چشم می خورد.

جشن نوروز واسلام

خداوند حکیم وجود اقوام مختلف را در چندین آیه از قرآن به ما گوشزد می کند. پیامبر«ص» نیز در چندین حدیث به این مطلب اشاره می کند. (یعنی هر قومی برای خودش عیدی دارد و امروز عید ماست.) دو جشن رمضان «فطر» و قربان «اضحی» جشن های دینی ما مسلمانان بوده و جشن نوروز هم جشن ملی باشندگان این خطه تاریخی و دیگر اقوام آریایی و … می باشد.

آثار و فواید عید نوروز

پدیده های اجتماعی که در بین عوم مردم رواج پیدا می کند، اغلب جنبه های مثبت زیادی دارد و گاهی هم کمی ضرر دارد. ما در اینجا به چند فایده آن اشاره می کنیم. تجدید روحیه و قوای مردم.

رفت و آمد و افزایش صمیمیت و نیز رفع کدورتها در بین مردم.

ایجاد همبستگی ملی و اتحاد بیشتر. احیای هویت ملی و مقابله با تهاجم فرهنگی.

مهمتر از همه دعوت به تفکر در خود  و دنیای اطراف ما و توجه به چند نکته که با آمدن سال نو برای همه پیش می آید:

الف: همانگونه که می دانیم و می بینیم کشاورزان، تاجران و… در پایان هر سال، سود و زیان فعالیت یکساله خود را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهند تا براساس آن بتوانند برای مرحله بعدی از فعالیت در سال نو، برنامه ریزی مناسب و صحیحی را تدوین کنند. ما نیز به عنوان یک مسلمان بیاییم و دقت کنیم! حالا که یک سال دیگر از عمر کوتاه ما سپری شده و به پایان رسیده است، آیا سود و زیان آن را برآورده نموده ایم؛ تا براساس آن یک نتیجه درست گرفته باشیم و زندگی سال جدید را بروی آن پایه ریزی کنیم؟ از خود بپرسیم که در سال ۱۳۹۷ تا چه اندازه توانسته ایم خدای خویش را از خود راضی گردانیم؟ آیا دستورات او برای ما مهم بوده یا هواهای نفسانی؟ بیاییم هر کدام از اعمال نیک و بد خود را در ترازو قرار دهیم و یا هم بسنجیم.

زیرا پیشمانی در این دنیا باعث سعادت و خوشبختی دو دنیا، اما پیشمانی در آخرت مایه خسران و هلاکت است.

ب: پیامبر(ص) در حدیثی می فرماید: ترجمه: درباره مخلوقات خدا فکر کنید نه در ذات خداوند. اما کدام مخلوق؟ تمام هستی مخلوق خداوند است. خورشید و ستارگان و سیارات، شب و روز، کوه و دشت و… هر کدام نشانه و آیتی از خدای رحمان برای بندگان اوست که درباره اش فکر کنند و بیش از پیش پی به عظمت و قدرت خالق هستی ببرند. پس آیات شنیدنی را بشنوید، دیدنیها را ببینید و به سیر و سفر بپردازید.

ترجمه: اما نباید فراموش کرد که همه اینها باید آگاهانه و عابدانه باشد، زیرا خداوند می فرماید،ترجمه: همانا گوش و چشم و دل انسان مسئولیت دارند.

ج: با زنده شدن دوباره طبیعت و پویش و رویش ساده گیاهان و درختان، برای ما ثابت می شود و قلب ما مطمئن می گردد که روزی به همین سادگی همگی انسانها از خواب سنگین چندین سالها بر می خیزند و از قبرها برانگیخته می شوند و در صحرای قیامت برای محاسبه آماده خواهند شد و ماهم یکی از آنها خواهیم بود. خداوند میفرماید:« از آسمان آب پر برکتی را باراندیم و با آن باغها و دانه ها رویاندیم، ما به وسیله آب باران سرزمین مرده را زنده گرداندیم(آری زنده شدن مردگان و) از گور سر برآوردن آنان نیز همین گونه است (ق۹-۱۱) و در همین سوره می فرماید: ترجمه: «بله فقط ما زنده می گردانیم و می میرانیم و بازگشت مردمان به سوی ماست، روزی زمین از روی مردم می شکافد و کنار می رود و ایشان به سرعت بیرون می آیند، آنروز روز گردهمایی است و آن برای ما سهل و آسان است. و رنج و زحمتی ندارد.» (ق ۴۳-۴۴) پس بدان که توفقط برای این دنیا خلق نشده ای، بلکه این دنیا جای سعی و تلاش و آخرت، جای زنده شدن و محاسبه است. د: برادر و خواهر مسلمان! ما با خدای خود عهد بسته ایم که فقط بنده او بوده و تسلیم اوامر او باشیم و بس. قرار نیست همانند یهودیان و مسیحیان بعضی از دستورات او را قبول و بعضی را به باد فراموشی بسپاریم. اگر چنین باشد با آنها فرقی نخواهیم داشت و ماهم سر از پرده کفر در خواهیم آورد. بدانیم مطابق امر خدا زیستن، هدایت است و سعادت و بقیه را ه ها ضلالت است و گمراهی، لذا در هر کاری و هر چیزی باید خدا و رسول او را حکم و قاضی قرار دهیم نه هوای نفس و شیطان و گفته های پیشینیان  را. امروزه انسانهای سرگشته و بیماردل هریک در گوشه ای مشغول ساخت و پرداخت دین جدیدی بوده و در کتاب و مجلات و روزنامه ها آنرا به بازار عرضه می کنند. روزی تو را زرتشتی و آتش پرست معرفی می کنند. چه بسا در آینده تو را مسیحی، یهودی و گاوپرست نیز معرفی کنند. در حالیکه همه این نوشته ها و برنامه های خیالی برای منحرف کردن مسلمانان از جاده مستقیم هدایت و خوشبختی به سوی کفر و ماده پرستی و بداخلاقی است تا در نهایت صاحبان قلمهای شکسته و زهر آلود به مقاصد شوم خود دست یابند. لذا ما به عنوان یک مسلمان و تابع قرآن و سنت رسول ا… به استقبال سال نو رفته و آن را جشن می گیریم و به همدیگر تبریک عرض کرده و سال پر از موفقیت را از خداوند برای همدیگر خواستاریم و دلهای ما را، خانواده و جامعه را پر از شادی و سرور خواهیم کرد. طبیعت زیبایی بهاری را دوست داریم و به شاد و خرمی آن، شاد و خرم خواهیم شد. همه روز های بهار را نیک و نعمت خدا تلقی می کنیم آنچه نحس و نامبارک است، کارهای ناشایست و مخالف با شریعت اسلام است که در این روز ها و در ایام دیگر به وسیله برخی افراد انجام می شود و بس. ما همگی تصمیم می گیریم و عزم خود را جزم می کنیم که در هر روزی ا زروزهای سال خود را گناه آلوده نسازیم
 انشالله.                     احمد نوید

ممکن است شما دوست داشته باشید