روزنامه ملی انیس

نماینده خاص امریکا تلاش دارد تا بردیپلوماسی پایان جنگ سرعت ببخشد

 نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان گزارش سفر هایش را با رئیس جمهور شریک ساخت. در این دیدار که در قصر گلخانۀ ارگ انجام شد داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه نیز حضور داشت  داکتر خلیلزاد در رابطه به سفرهایش به شماری از کشورهای منطقه به منظور تلاش‎های صلح در افغانستان، و سفرهای آینده اش به منطقه نیز صحبت کرد. رئیس جمهور ضمن ستایش از تلاش های نمایندۀ خاص وزارت امور خارجه امریکا برای صلح افغانستان، گفت که حکومت تیم هیئت مذاکره کنندۀ خویش را در کنفرانس ژنیو اعلام کرد و ارادۀ ما برای تأمین صلح در افغانستان جدی است.این تلاش‎های مشترک می تواند ما را برای دست یافتن به یک صلح با عزت و پایدار کمک کند.این درحالیست که زلمی خلیلزاد، روزی قبل براین طی سفر به اسلام آباد با نخست وزیر این کشور دیدار کرده بود. گفته شده است که برقراری صلح دوامدار در افغانستان در راستای”منافع دوامدار“ پاکستان قرار دارد.این در حالیست که دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، چندی قبل با ارسال نامه ای به نخست وزیر پاکستان خواستار همکاری اسلام آباد با پروسه صلح افغانستان و کشاندن طالبان به میز مذاکرات صلح شده بود. گفته می شودکه خلیل زاددرسفرش به اسلام آبادبانمایندگان طالبان نیزدیدارکرده است.درجریان این دیدار خلیل زاد ازگروه طالبان خواسته است که حضورایالات متحده امریکا را درافغانستان پذیرفته، وارد روندصلح بادولت افغانستان شوندوموردحمایت مالی امریکا نیز قرارگیرند. نمایندگان گروه طالبان موافقت شان راباحضور نیروهای امریکایی درافغانستان موجب بدنامی این گروه نزد مردم افغانستان دانسته وتأکیدکرده اندکه این گروه می تواند پذیرای کمک های امریکاباشد،اما باحضورنیروهای خارجی درکشورنمی تواند کنار آید.طالبان به این باوراندکه کنارآمدن شان باحضورنیروهای نظامی امریکا درافغانستان به معنای نابودی این گروه خواهدبود. بنابرین رهبران این گروه که درعیش وتنعم وامنیت کامل درکشور های مغرض به سرمی برند، باموجودیت نیروهای امریکایی درافغانستان موافقت نخواهندکرد. در این هم هیچ تردیدی نیست که طالبان منافع کشورهایی را که براین گروه نفوذ دارند،‌ دنبال می‌کنند. تلاش‌های امریکا برای تسهیل زمینه‌های مذاکرات میان دولت افغانستان و گروه طالبان در ماه میزان به صورت جدی و پرشتاب آغاز شد و تاکنون ادامه دارد. زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان، برای سومین بار به افغانستان و کشورهای منطقه سفر کرده است تا مقدمات مذاکرات میان دولت افغانستان و گروه طالبان را مهیاسازد. ازجانبی دولت امریکا در هشتم قوس ادعا کرد که دولت ایران به گروه طالبان کمک‌های تسلیحاتی فراهم می‌کند.

وزارت خارجه امریکا با نمایش نمونه‌هایی از جنگ‌افزارهایی در واشنگتن ادعا کرد که این جنگ‌افزارها را دولت ایران در اختیار حوثی‌ها در یمن، حزب‌الله در لبنان و گروه طالبان در افغانستان قرار داده است. گروه طالبان مدعی اند که این گروه ابزار دست هیچ کشوری نیست و برای «اعتلای اسلام و افغانستان اسلامی؟!» سلاح به شانه می‌کشند و کوه به کوه می‌جنگد. اما جانب امریکا با رونمایی از این جنگ‌افزارها نشان داد که این ادعای گروه طالبان موجه نیست و این گروه با جنگ‌افزارهای ایرانی در خدمت دولت ایران قرار دارد. کنت مک‌کنزی از جنرالان ارتش امریکا نیز به تازه‌گی گروه طالبان را ابزار دست پاکستان برای مهار حوزه نفوذ هند در افغانستان توصیف کرده است. این جنرال امریکایی در کمیته نظامی مجلس سنای امریکا در پایان هفته گذشته گفت که پاکستان به صورت پایدار از گروه طالبان برای آسیب زدن به هند در افغانستان کار می‌گیرد. این سخن هرچند بارها مطرح شده است، اما باز کردن دوباره آن در شرایط کنونی به معنای آسیب زدن به وجهه گروه طالبان است. با مطرح کردن این سخن، نگاه‌ها نسبت به گروه طالبان، بدبین‌تر و تمامی تلاش‌های این گروه برای کاهش نفرت عمومی از جنگ‌ها و سیاست‌هایش نقش بر آب خواهد شد. به تاز‌گی جنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش امریکا، گفته است که حفظ نیروهای این کشور در افغانستان برای امنیت امریکا ضروری است. پیشتر ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، نیز گفته بود که هزینه ماندن نیروهای ناتو و امریکا در افغانستان کم‌تر از هزینه بیرون شدن آن‌ها از این کشور است. به نظر می‌رسد که امریکا درک کرده است که انعطاف‌پذیری ‌هایش در برابر گروه طالبان به سود صلح در افغانستان تمام نشده است و باید فشارهای نظامی علیه این گروه افزایش یابد. با تخریب وجهه گروه طالبان و قبیح‌سازی دوباره این گروه در سطح جهانی، این شانس برای امریکایی‌ها و متحدانش در افغانستان بیشتر میسر خواهد شد. اما هنوز مسیر دست یابی به صلح ادامه دارد. بنابرین خلیل‌زاد از کشورهای روسیه وآسیای‌ میانه دیدار خواهد کرد تا به دیپلوماسی پایان جنگ سرعت ببخشد.

هم‌زمان با سفر خلیل‌زاد به اسلام‌آباد‌، نمایند‌گان گروه طالبان هم از قطر به پاکستان آمده‌اند تا با رهبران شورای کویته ملاقات کنند. روشن است که طالبان با پاکستانی‌ها هم مواضع‌شان را هم‌آهنگ خواهند کرد. واقعیت این است که پاکستانی‌ها زیر فشار بین‌المللی هستند تا برای پایان جنگ افغانستان با جامعه‌ جهانی همکاری کنند. پاکستان همیشه تلاش کرده است که خودش را حداقل به شکل ظاهری با روایت جهانی در مورد افغانستان هم‌سو نشان دهد. زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان پس از دیداری دو روزه از پاکستان و سفر چند ساعته به کابل، عازم روسیه شد. این در حالی است که پیش از این مقام‌های وزارت خارجه روسیه اعلام کرده بودند که خلیل‌زاد به تاریخ ۷ دسامبر از مسکو بازدید کرده و در مورد روند صلح افغانستان، با همتای روسی خود، ضمیر کابلوف نماینده ویژه این کشور برای افغانستان، دیدار و گفتگو خواهد کرد. درست مطابق پلان مطروحه زلمی خلیل زادنماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان روزجمعه بامعاون وزارت خارجه ونماینده خاص روسیه برای افغانستان درمسکوگفتگوکرد.بحث دررابطه یه مذاکرات رودر رومیان حکومت افغانستان وطالبان محورگفتگو بین خلیل زادومقامات روسیه راتشکیل می‎داد.ایگورمارگلوف معاون وزارت خارجه وضمیر کابلوف نماینده خاص روسیه برای افغانستان تأکیدکرده اندکه جنگ افغانستان تنهاراه حل مسالمت آمیزدارد واین راه حل به نفع روسیه ومنطقه می باشد.همکاری میان روسیه وکشورهای منطقه وجهان درخصوص افغانستان می‎تواندسبب موفقیت تلاش صلح این کشورگردد.زیراروسیه یکی ازکشورهای تأثیرگذارمنطقه است ودرسطح بازی های منطقه ومسئله افغانستان تأثیرگذاری خودرادارد. امیدواری این است که همگرایی میان روسیه ،امریکا وسایرکشورهای قدرتمند جهان درقضیه افغانستان بیشتر شود. تاماشاهدرسیدن به هدف والاکه همانا صلح سراسری درکشور است، باشیم.

نوشته:س-سامی

ممکن است شما دوست داشته باشید